Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak wypełnić wniosek o dotację z urzędu pracy?

Dotacja z urzędu pracy to jedna z możliwości finansowania własnego biznesu na starcie. Zanim jednak na koncie bezrobotnego pojawią się środki z powiatowego urzędu na założenie firmy trzeba przygotować i złożyć stosowny biznesplan. Redakcja MamBiznes.pl podpowiada jak właściwie wypełnić wniosek o dotację z urzędu pracy.

Krok po kroku wypełniamy zestaw dokumentów, z którym przyjdzie się zmierzyć każdej osobie bezrobotnej ubiegającej się o dotację z PUP. Publikujemy także dostępny do pobrania przykładowy biznesplan, który uzyskał wsparcie z urzędu pracy.

Wniosek o dotację z urzędu pracy; Foto: FORUM/ Maciej Biedrzycki

Z urzędu pracy można otrzymać bezzwrotną dotację w kwocie ponad 20 000 zł (w 2017 roku było to 25 308 zł). Głównym warunkiem uzyskania środków jest bycie osobą bezrobotną. Jednak to nie wystarczy, by cieszyć się ze środków na własną firmę. Najważniejsze jest przygotowanie dobrego wniosku o dotację z urzędu pracy. Jak to zrobić?

Wniosek

Źródło: PUP Świdnik

W pierwszej części wniosku znajdują się informacje na temat wnioskodawcy. Wśród nich można wyróżnić PESEL, imię i nazwisko, wykształcenie, zobowiązania finansowe itp. Po wypełnieniu danych personalnych należy uzupełnić dane dotyczące przyszłej firmy. Co należy zauważyć, w momencie składania wniosku, działalność gospodarcza nie może być jeszcze zarejestrowana.

Źródło: PUP Świdnik

Dotychczasowe rubryki wymagały jedynie wypełnienia prostymi danymi. Jednak w kolejnej części konieczne jest duże skupienie. Wynika to przede wszystkim z tego względu, że to właśnie ta część zadecyduje o uzyskaniu dotacji. Dlatego za nim zostanie rozpoczęte wypełnianie tej części wniosku, bardzo dobrze jest przygotować wcześniej biznesplan, który i tak powinien być dołożony do wniosku. Pozwoli to na znaczne zaoszczędzenie czasu, ale również  na lepsze rozpoznanie rynku jak i samego biznesu.

Zobacz VLOG „literackie „kwiatki” z wniosków” z cyklu „Jak NIE dostać funduszy unijnych”

Zwrot pieniędzy z dotacji z urzędu pracy

Pomimo że dotacja z Urzędu Pracy jest bezzwrotna to istnieje kilka możliwości odebrania jej. Do takich przypadków można zaliczyć:
* brak wykazania zakupionego sprzętu podczas kontroli
* upadłość lub likwidacja firmy
* zatrudnienie wnioskodawcy
Dlatego niezbędne jest jeszcze określenie formy zabezpieczenia zwrotu środków z dotacji. Do wyboru jest:
a) blokada środków na rachunku bankowym
b) Weksel In blanco z poręczycielem
c) Poręczenie
d) Gwarancja bankowa
e) Akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika

Pozostało jeszcze wybranie najlepszej formy opodatkowania planowanej działalności. Która z nich jest najlepsza dla twojej firmy dowiesz się tutaj.

Planowanie zakupów

Źródło: PUP Świdnik

 

W ostatnim formularzu należy uzupełnić listę dóbr lub usług, które mają zostać sfinansowane z dotacji. Można również mieszać źródła finansowania. Wtedy część danego zakupu będzie mogła zostać sfinansowana ze środków własnych, natomiast pozostała z otrzymanej dotacji. Ponadto należy pamiętać również o uzasadnieniu zakupu.

Nie zapomnij o załącznikach!

W tym przypadku każdy Urząd Pracy może wymagać różne załączniki. Często są one wydawane wraz z wnioskiem o uzyskanie dotacji. Jednak nie zawsze podana jest informacji o dołączeniu biznesplanu, z tego względu, że nie jest wymagany. Jednak to właśnie biznesplan bardzo dobrze obrazuję przyszłą firmę, pozwala również na ocenę ryzyka powodzenia takiego biznesu. Dlatego jego obecność z pewnością nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie może pomóc w uzyskaniu dofinansowania. Ponadto należy udokumentować swoje doświadczenie poprzez dokumenty potwierdzające doświadczenie zawodowe, szkolenia i kursy. Oczywiście urzędnikowi oddajemy tylko kserokopie, jednak należy mu okazać oryginał w celu poświadczenia autentyczności dostarczonych dokumentów.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
AnnaRybicka 17 lis 2018 (16:45)

Dotacje z UP to kawał roboty, ale warto :)

Moge polecic ksiazke autor oskar jażdżyk Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę. Tam szczegolowo wszystko jest opisane , bez niej pewnie bym nie miala szans a tak sie udalo