Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dofinansowanie działalności gospodarczej a zwolnienie z ZUS. Czy można łączyć?

W tarczy antykryzysowej zostało ujętych wiele rozwiązań, które mają zapobiegać bankructwom firm. Jednak czy można łączyć je wszystkie? Sprawdzamy, jak to wygląda w przypadku dofinansowania działalności gospodarczej i zwolnienia z ZUS.

Fot. Shutterstock/ Lukasz Wrobel

Zwolnienie z ZUS to niezwykle popularne rozwiązanie wśród przedsiębiorców. Większość mikrofirm zdecydowała się na taką formę wsparcia z tarczy antykryzysowej. Jednak decydując się na taki krok, firma nie będzie mogła skorzystać z innych rozwiązań. Do takich instrumentów należy zaliczyć dofinansowanie do działalności gospodarczej, które zostało ujęte w art. 15zzc ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Dofinansowanie działalności gospodarczej

Program ujęty w tarczy antykryzysowej dedykowany jest osobom samozatrudnionym. Takie dofinansowanie może otrzymać przedsiębiorca, który odnotował zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w stosunku do łącznych obrotów w ciągu dowolnych dwóch miesięcy w 2020 roku (za miesiąc uznaje się również 30 dni kolejno po sobie następujących).

Wielkość udzielonego wsparcia jednak nie jest taka sama. Uzależniona jest bowiem od wielkości spadków obrotu osób samozatrudnionych. Co jest bardzo istotne Wsparcie ze strony państwa nie może jednak trwać dłużej niż 3 miesiące. Sprawdź, jak skorzystać z takiego rozwiązania tutaj.

Zwolnienie z ZUS

Zwolnienie z ZUS na 3 miesiące to jedno z najpopularniejszych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej. Jest ono dedykowane mikroprzedsiębiorcom (do 9 pracowników) oraz osobom samozatrudnionym. Jednak w drugim przypadku pojawia się dodatkowe kryterium. Osoby samozatrudnione, które chcą być zwolnione musieli założyć firmę przed 1 kwietnia 2020 roku. W przypadku małych firm (do 49 pracowników) przysługuje ulga w wysokości 50 proc.

Jednak jak informuje ZUS, przedsiębiorcy wnioskując o zwolnienie popełniają wiele błędów. Dlatego warto sprawdzić, jak właściwie wysłać wniosek tutaj.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.