Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pożyczka 5 tys. zł dla mikrofirmy a zwolnienie ze składek ZUS

O bezzwrotną pożyczkę w wysokości 5 tys. zł ubiega się dość wielu przedsiębiorców. Jednak wielu z nich zastanawia się czy mogą skorzystać także z innych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej, jak chociażby zwolnienie z opłacania składek ZUS przez 3 miesiące.

Fot. FORUM/ Andrzej Bogacz

Aby uniknąć bankructwa spowodowanego przez pandemię koronowariusa powstała tarcza antykryzysowa. W ramach jej powstało wiele rozwiązań jak zwolnienie z ZUS, świadczenia postojowe, dopłaty do wynagrodzeń czy też bezzwrotne pożyczki do 5 tys. zł. Tarcza ta jednak jest wciąż aktualizowana i pojawiają się w niej nowe rozwiązania.

Jednak dość często nasi czytelnicy zadają pytanie czy można łączyć bezzwrotną pożyczkę do 5 tys. zł i zwolnienie ze składek ZUS. Odpowiedź na to pytanie jest dość proste, tak można łączyć oba te instrumenty.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Pożyczka do 5 tys. zł

Nisko oprocentowane pożyczki do 5 tys. zł, dostępne są dla mikroprzedsiębiorców. Po spełnieniu jednego warunku można jej nawet nie zwracać. Tak się dzieje w przypadku prowadzenia działalności przez trzy miesiące od otrzymania świadczenia.

Pożyczka będzie udzielana ze środków Funduszu Pracy do wysokości 5 tys. zł na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, zaś jej oprocentowanie będzie stałe i będzie wynosiło w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Rozpoczęcie spłaty pożyczki będzie następowało po sześciomiesięcznym okresie karencji. Warto podkreślić, że z takiej formy wsparcia mogą skorzystać tylko i wyłącznie mikroprzedsiębiorcy, czyli osoby zatrudniające do 9 pracowników, jednocześnie prowadząc działalność przed 1 marca 2020 r. Sprawdź, jak pozyskać takie wsparcie.

Zwolnienie z ZUS

Ustawa przewiduje możliwość zwolnienia ze składki ZUS w marcu, kwietniu oraz w maju. Jednak takie rozwiązanie jest dedykowane tylko i wyłącznie mikroprzedsiębiorcom (do 9 pracowników) oraz osobom samozatrudnionym. Jednak w drugim przypadku pojawia się dodatkowe kryterium. Osoby samozatrudnione, które chcą być zwolnione musiały założyć firmę przed 1 kwietnia 2020 roku.

Z opcji połowicznego zwolnienia ze składek ZUS mogą skorzystać także małe i średnie przedsiębiorstwa. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Joker 30 kwi 2020 (12:20)

Jak nie umorzą to ile będzie trzeba spłacić np. zaraz po tych 3-4 miesiącach