Pożyczka 5 tys. zł dla mikrofirmy a zwolnienie ze składek ZUS

O bezzwrotną pożyczkę w wysokości 5 tys. zł ubiega się dość wielu przedsiębiorców. Jednak wielu z nich zastanawia się czy mogą skorzystać także z innych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej, jak chociażby zwolnienie z opłacania składek ZUS przez 3 miesiące.

Fot. FORUM/ Andrzej Bogacz

Aby uniknąć bankructwa spowodowanego przez pandemię koronowariusa powstała tarcza antykryzysowa. W ramach jej powstało wiele rozwiązań jak zwolnienie z ZUS, świadczenia postojowe, dopłaty do wynagrodzeń czy też bezzwrotne pożyczki do 5 tys. zł. Tarcza ta jednak jest wciąż aktualizowana i pojawiają się w niej nowe rozwiązania.

Jednak dość często nasi czytelnicy zadają pytanie czy można łączyć bezzwrotną pożyczkę do 5 tys. zł i zwolnienie ze składek ZUS. Odpowiedź na to pytanie jest dość proste, tak można łączyć oba te instrumenty.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Pożyczka do 5 tys. zł

Nisko oprocentowane pożyczki do 5 tys. zł, dostępne są dla mikroprzedsiębiorców. Po spełnieniu jednego warunku można jej nawet nie zwracać. Tak się dzieje w przypadku prowadzenia działalności przez trzy miesiące od otrzymania świadczenia.

Pożyczka będzie udzielana ze środków Funduszu Pracy do wysokości 5 tys. zł na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, zaś jej oprocentowanie będzie stałe i będzie wynosiło w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Rozpoczęcie spłaty pożyczki będzie następowało po sześciomiesięcznym okresie karencji. Warto podkreślić, że z takiej formy wsparcia mogą skorzystać tylko i wyłącznie mikroprzedsiębiorcy, czyli osoby zatrudniające do 9 pracowników, jednocześnie prowadząc działalność przed 1 marca 2020 r. Sprawdź, jak pozyskać takie wsparcie.

Zwolnienie z ZUS

Ustawa przewiduje możliwość zwolnienia ze składki ZUS w marcu, kwietniu oraz w maju. Jednak takie rozwiązanie jest dedykowane tylko i wyłącznie mikroprzedsiębiorcom (do 9 pracowników) oraz osobom samozatrudnionym. Jednak w drugim przypadku pojawia się dodatkowe kryterium. Osoby samozatrudnione, które chcą być zwolnione musiały założyć firmę przed 1 kwietnia 2020 roku.

Z opcji połowicznego zwolnienia ze składek ZUS mogą skorzystać także małe i średnie przedsiębiorstwa. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Komentarze

Avatar

Aram

25 kwietnia 2020 Odpowiedz

Wielki ściema. ZUS i owszem mówi o nie płaceniu składek ale US mówi że jak ktoś nie opłaci np składki zdrowotnej to musi zapłacić większy podatek – więc lipa. Złożyłem wniosek o pożyczkę i już czytam że będę miał kontrolę, A jak wszyscy przedsiębiorcy wiedzą kontrola musi zakończyć się ukaraniem „kułaka”. Pewno zabiorą w najlepszym przypadku 5000zł a w gorszym kilkadziesiąt tysięcy – tak aby bilans w kasie rządowej był na 0. A klamczuszek rozgaduje że pomaga wszystkim oj kłamczuszek kłamczuszek

Avatar

Staram

26 kwietnia 2020 Odpowiedz

No wielki szok, że zwolnienie z opłacania składek podwyższy podatek. Jaka lipa kiedy i tak się na plus wyjdzie?

Avatar

adam

28 kwietnia 2020 Odpowiedz

Żaden szok. Jeżeli od podstawy opodatkowania odejmowałeś należna składkę na ubezpieczenia społeczne a od wyliczonego podatku dochodowego składkę na ubezpieczenie zdrowotne to przy zwolnieniu nie masz co odjąć . Więc jaki szok. Wychodzi ci podatek dochodowy do zapłacenia .

Avatar

olo

22 maja 2020 Odpowiedz

No dobra, zusu pełnego się płaci ok 1450zł aktualnie. W koszty możesz wziąć chyba 1100 mniej więcej. od 1100 masz jakieś 200zł podatku. Więc jak zarabiasz 10 000 tys. to podatku placisz 1900zł-200zł=1700zł (będąc na liniowym). Oszczędzasz 200zł. Umożenie ZUS: płacisz 1900zł (nie odejmujesz nic od kosztów), ale nie płacisz 1900zł. Co w zamian, w zamian masz 1450zł niezapłaconego zusu – czyli w kieszeni. Finalnie, dzięki nie płaceniu zusu jesteś 1250zł do przodu. To jest lipa? Jak tak uważasz to płać zus żeby sobie w koszty wciągnąć heheh

Avatar

Przemo

28 maja 2020

zapomniałeś, że w składce zus jest ubezpieczenie zdrowotne, z której około 300zł odliczasz od podatku, reszta to około 1100zł, które wrzucasz w koszty. Czyli z całej zapłaconej składki ZUS ok 1450 wraca do Ciebie około 500zł. Ale masz rację, skoro nie płacisz składki, to zostaje Ci w kieszeni. Tylko nie 1250, a około 950zł.

Avatar

Ela

26 kwietnia 2020 Odpowiedz

Jeśli ktoś ma jakiekolwiek pojęcie o podatkach to wie że czesc skladki zus sie odlicza
Jesli sie nie zaplacilo ro chyba oczywiste ze nie mozna odliczyc…
Także ten komentarz to jakis spam

Avatar

Artiom

26 kwietnia 2020 Odpowiedz

Pleciesz bzdury, ty nie opłacasz składek, składki płaci za cie państwo prze 3 miesiące więc wszystkie podatki masz opłacone. A kłamteusz bredziwiecki zawsze będzie Pinokiem, swoją drogą 😁😁

Avatar

Grzegorz

26 kwietnia 2020 Odpowiedz

A jak się ma gdy osoba prowadząca jednoosobową działalność pracuje również na etacie? Czy również może ubiegać się o taką pożyczkę czy zwolnieniu że składek ZUS?

Avatar

Natalia

26 kwietnia 2020 Odpowiedz

Skąd masz informację o kontroli?

Avatar

samozatrudniony

27 kwietnia 2020 Odpowiedz

Co w przypadku jednoosobowych firm założonych powiedzmy w 2018 roku, jednak zawieszonych na okres zimowy (np od Listopada 2019) które w dniu 1 marca 2020 były jeszcze zawieszone bo sezon jeszcze się nie zaczął? Czy jeśli taka firma odwiesiła działalność na początku nowego sezonu tj. w kwietniu 2020 może ubiegać się o pożyczkę?

Avatar

Sob

30 kwietnia 2020 Odpowiedz

Podbijam pytanie

Avatar

Andrzej

8 maja 2020 Odpowiedz

Również podbijam pytanie

Avatar

Kolo

29 kwietnia 2020 Odpowiedz

Witam. Tak, jak nie płacisz ZUS to go nie odliczysz od podatku(informacja od księgowej), w moim przypadku zaoszczędzę około 90 zł na niepłaceniu zus ale w mediach szum ile to ulgi mamy a tak naprawdę jak policzysz to nie wiele. Więc ta pomoc to trochę dziwna.

Avatar

petru

5 maja 2020 Odpowiedz

ta twoja księgowa musi być mocna , opisz szczegółowo jak jej wyszło te 90zł.

Avatar

Tomek

15 czerwca 2020 Odpowiedz

Bredzisz.

Avatar

Joker

30 kwietnia 2020 Odpowiedz

Jak nie umorzą to ile będzie trzeba spłacić np. zaraz po tych 3-4 miesiącach

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*