Ile wynosi limit dla działalności nierejestrowanej w 2020 roku?

W 2020 roku limit przychodów dla działalności nierejestrowanej wzrośnie o 15,5 proc. Oznacza to, że więcej osób nie będzie miało obowiązku rejestrować swojego biznesu.

Fot. FORUM/Daniel Dmitriew

W 2020 roku pensja minimalna wyniesie 2600 zł. Dla sporej części przedsiębiorców nie jest to dobra informacja, ale dla osób prowadzących lub myślących o działalności nierejestrowanej już owszem. Wynika to z tego względu, że limit dla tej formy działalności jest uzależniony od pensji minimalnej. Zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców, próg wynosi 50 proc. wynagrodzenia minimalnego. Na podstawie tego wiemy, że w 2020 roku, próg dla działalności nierejestrowanej wyniesie 1300 zł przychodu(w 2019 roku było to 1125 zł). Oznacza to wzrost o 15,5 proc.

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowaną może tak naprawdę prowadzić każdy. Jednak ważne jest, aby spełnić dwa warunki. Pierwszy z nich polega na tym, by zmieścić się w limicie miesięcznych przychodów, które jak wcześniej zostało wspomniane wyniosą 1300 zł w 2020 roku. W przypadku, gdy przedsiębiorca przekroczyłby, chociaż o 1 zł, zgodnie z prawem miałby obowiązek rejestracji działalności w przeciągu 7 dni.

Kolejnym warunkiem, który przedsiębiorca musi spełnić jest niepodejmowanie działalności gospodarczej w przeciągu ostatnich 60 miesięcy. W przeciwnym razie będzie musiał zarejestrować swoją działalność. Przeczytaj więcej o działalności nierejestrowanej tutaj.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Krzysztof Kornatowicz

16 września 2019 Odpowiedz

Polskojęzyczne żydowskie media, których rolą jest drukowanie durniom polskim świadomości, z czego wywiązują się bardzo dobrze, jak zwykle nie posługują sie wartościami netto. Te drukarki świadomości z Tel Awiwu ani się zająkną przez ostatnich 30 lat o czymś takim jak wolność ekonomiczna, MINIMUM EGZYSTENCJI, sprawiedliwość, która powinna górować nad prawem (formuła Radbrucha). Gawędzą do duraków polskich o bzdurach, a nie widzą, że za 1300 zł brutto nie sposób sie utrzymać na godnym poziomie w dużym mieście z dużym czynszem za małe mieszkanko, prowadząc samodzielne gospodarstwo domowe, a co dopiero rejestrować działalność gospodarczą i opłacać z niej 1317 zł miesięcznie haraczu zus !!!. No, ale nie można mieć do medialnej szui pretensji, ze służy swojemu właścicielowi z pejsami – przecież druk świadomości jest zgodnie z zamówieniem wykonywany . ~Krzysztof Kornatowicz (więcej pod moimi personaliami na You Tube)

Avatar

Ajj wajj ehrem szechrem

17 września 2019 Odpowiedz

Ja wyjechałem rok temu z polski,na zawsze a wiecie dla czego? Bo miałem dość pasożytnictwa na swoim karku. Od roku jestem wolnym człowiekiem , mieszkam gdzieś w Skandynawii, byłem dobrym grafikiem z 16 letnim doświadczeniem , teraz jestem ogrodnikiem, a 1300 zł to jest moja dniówka. No cóż, dla Polaków zostało tylko cygańskie słońce i zwinne ręce.

Avatar

Remo

17 września 2019 Odpowiedz

A ja wróciłem do Polski po 15 latach za granicą i radzę sobie świetnie i nie narzekam. W twoje 1300zl dziennie to dzieciaki tylko raczej uwierzą. Nie wyolbrzymiaj i to z wielką fantazją. Widocznie jesteś przykładem że tacy jak Ty z tak wieloletnim doświadczeniem radzili sobie jak ostatni gamonie. Widać że to Ty cyganisz swoją bujną wyobraźnią na Skandynawi co najwyżej przy rzeźni baranów lub przy rybach. 16 lat jako troll przy komputerze to 90% lewych łap to fizycznej pracy. BAJKI U SIEBIE NA WSI OPOWIADAJ I RODZINCE PRZEZ TELEFON.

Avatar

Mors

17 września 2019 Odpowiedz

Smiech na krwa sali. Komuna.

Avatar

Stalin

17 września 2019 Odpowiedz

Kraj złodzieji i polityków zaa Buga..

Avatar

Robak

17 września 2019 Odpowiedz

Ty kutas…e sam jesteś durniem i jak ci Polska nie pasuje to wy…dalalaj dorabiać Niemców czy Anglików i nie zabieraj głosu . Niech twoje dzieci niemiecki asfald żrą a nie nasze ojczyste warzywa.

Avatar

Tomas

3 grudnia 2019 Odpowiedz

Z tą ustawą o działalność nierejestrowanej jest generalny problem. Otóż z ZUS będzie domagał się składek i to w dodatku zgodnie z obecną interpretacją nie od osoby która przyjmuje zlecenie tylko od osoby, która zleca wykonanie usługi. Prawo jest nie jasne, a konsekwencje po latach mogą być opłakane, jeśli zus się obudzi i zażąda zaległych składek wraz z odsetkami.

Avatar

Andreju

26 stycznia 2020 Odpowiedz

Witam, możesz to rozwinąć albo podać jakiś link do poczytania o tym zusie i składkach?? Rozumiem że mówisz o realizowaniu zleceń w oparciu o prawo cywilne ale bez zakładania dg (problem wiąże się tylko ze zlecaniami czy innymi formami tez)?

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*