Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ile wynosi limit dla działalności nierejestrowanej w 2020 roku?

W 2020 roku limit przychodów dla działalności nierejestrowanej wzrośnie o 15,5 proc. Oznacza to, że więcej osób nie będzie miało obowiązku rejestrować swojego biznesu.

Fot. FORUM/Daniel Dmitriew

W 2020 roku pensja minimalna wyniesie 2600 zł. Dla sporej części przedsiębiorców nie jest to dobra informacja, ale dla osób prowadzących lub myślących o działalności nierejestrowanej już owszem. Wynika to z tego względu, że limit dla tej formy działalności jest uzależniony od pensji minimalnej. Zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców, próg wynosi 50 proc. wynagrodzenia minimalnego. Na podstawie tego wiemy, że w 2020 roku, próg dla działalności nierejestrowanej wyniesie 1300 zł przychodu(w 2019 roku było to 1125 zł). Oznacza to wzrost o 15,5 proc.

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowaną może tak naprawdę prowadzić każdy. Jednak ważne jest, aby spełnić dwa warunki. Pierwszy z nich polega na tym, by zmieścić się w limicie miesięcznych przychodów, które jak wcześniej zostało wspomniane wyniosą 1300 zł w 2020 roku. W przypadku, gdy przedsiębiorca przekroczyłby, chociaż o 1 zł, zgodnie z prawem miałby obowiązek rejestracji działalności w przeciągu 7 dni.

Kolejnym warunkiem, który przedsiębiorca musi spełnić jest niepodejmowanie działalności gospodarczej w przeciągu ostatnich 60 miesięcy. W przeciwnym razie będzie musiał zarejestrować swoją działalność. Przeczytaj więcej o działalności nierejestrowanej tutaj.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Tomas 3 gru 2019 (09:24)

Z tą ustawą o działalność nierejestrowanej jest generalny problem. Otóż z ZUS będzie domagał się składek i to w dodatku zgodnie z obecną interpretacją nie od osoby która przyjmuje zlecenie tylko od osoby, która zleca wykonanie usługi. Prawo jest nie jasne, a konsekwencje po latach mogą być opłakane, jeśli zus się obudzi i zażąda zaległych składek wraz z odsetkami.