Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Świadczenie postojowe a zwolnienie ze składek ZUS

Świadczenie postojowe to nowa forma wsparcia od państwa dla przedsiębiorców, którzy odnotowali straty spowodowane epidemią koronawirusa w Polsce. Wielu z nich jednak zastanawia się, czy wspomniany instrument można także łączyć z bardzo popularnym zwolnieniem ze składek z ZUS.

Świadczenie postojowe a zwolnienie ze składek ZUS

Świadczenie postojowe a zwolnienie ze składek ZUS; Fot. Shutterstock/ Sebastian Duda

Wprowadzone liczne obostrzenia na początku marca tego roku, w tym także izolacja społeczna przyczyniła się do licznych przestojów w firmach. W wielu branżach, przede wszystkim turystycznej i eventowej odnotowywane są obecnie niemal zerowe przychody.

Jednak aby uniknąć licznych bankructw, ale i poważnego kryzysu gospodarczego zdecydowano się wprowadzić tarczę antykryzysową, która była już dwukrotnie rozszerzana. Wprowadzoną ją ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła świadczenia postojowe, ale i możliwość zwolnienia z ZUS. W tym akcie prawnym zostały m.in. dwa rozwiązania: świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS na okres 3 miesięcy. Wielu przedsiębiorców jednak zastanawia się czy wspomnienie rozwiązanie można łączyć ze sobą. Odpowiedź na to pytanie jest dość proste, tak można łączyć oba te instrumenty. Częstym pytaniem wśród przedsiębiorców jest również możliwość łączenia zwolnienia z płatności składek ZUS, z bezzwrotną pożyczką do 5 tys. zł. Na to pytanie, odpowiedź znajdziesz tutaj.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Świadczenie postojowe

Świadczenie postojowe przysługuje zarówno osobom samozatrudnionym, jak i pracownikom. Wysokość uzyskiwanego świadczenia postojowego jest zróżnicowana. Standardowo wynosi 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli 2 080 zł. Jednak są od tego wyjątki, bowiem w przypadku gdy suma przychodów z umów cywilnoprawnych uzyskana w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe wynosi mniej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (1 300 zł), to w takim przypadku świadczenie, będzie równe tej sumie. Jednak na tym nie koniec, bowiem w przypadku osób samozatrudnionych rozliczających się na postawie karty podatkowej przysługuje świadczenie postojowe, w wysokości 50 proc. wynagrodzenia minimalnego, czyli 1 300 zł. Więcej o tym, jak uzyskać świadczenie postojowe przeczytasz tutaj.

Zwolnienie z ZUS

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla przedsiębiorców jest zwolnienie z płatności składek ZUS przez trzy miesiące. Jednak nie każdy może z tego skorzystać. Jak wskazuje ustawa, na pełne zwolnienie mogą liczyć tylko i wyłącznie mikroprzedsiębiorcy, a więc ci którzy zatrudniają do 9 pracowników. W przypadku małych firm (zatrudniających do 49 proc.) przysługuję zwolnienie ze składek z ZUS w wysokości 50 proc. Więcej o tym, jak pozyskać takie wsparcie przeczytasz tutaj.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Pawel 3 maj 2020 (22:29)

A czy autor wie jaka jest różnica pomiędzy samozatrudnionym, a osoba prowadząca jednoosobowa działalność gospodarczą, bo ja nie jestem samozatrudnionym, a osobą fizyczna prowadząca działalność gospodarczą :-)