Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy opłaca się założyć firmę jednoosobową?

Czy opłaca się założyć firmę jednoosobową_

Założenie własnej firmy to ciekawy pomysł na życie, z którego korzysta coraz więcej osób. Choć codzienność przedsiębiorców nie zawsze jest łatwa, własny biznes może dawać dużo satysfakcji. Czy opłaca się założyć firmę jednoosobową? Czy można na tym zarobić i jak wyglądają formalności, związane z założeniem firmy?

Czy warto założyć firmę jednoosobową?

O założeniu jednoosobowej działalności myśli sporo osób – zarówno tych rozczarowanych pracą na etacie, jak i tych dopiero poszukujących swojej drogi. Posiadanie własnego biznesu, który przynosi korzyści, elastyczny czas pracy i pomysły, które można wprowadzić w życie, wydają się bardzo ciekawą opcją na życie. Czasami prowadzenie jednoosobowej działalności to strzał w dziesiątkę, bywa jednak, że koszty związane z biznesem są większe, niż przychody. Wszystko zależy tutaj od podejścia i dobrego pomysłu. Jeśli jakiś pomysł chodzi Ci po głowie, ale nie jesteś jeszcze pewien, czy prowadzenie tego rodzaju biznesu jest dobrą opcją, warto przetestować go najpierw w formie działalności nierejestrowanej. Jeśli zobaczysz, że coraz więcej ludzi interesuje się Twoją działalnością, możesz założyć własną firmę.

Czy opłaca się założyć jednoosobową działalność gospodarczą? To oczywiście zależy. Zasadniczo w przypadku tego rodzaju biznesów, próg zarobkowy nie istnieje, a pomysły, jakie możesz wprowadzić w życie, są nieograniczone. Jeśli dobrze pójdzie, prowadząc własny biznes, zarobisz więc dużo więcej, niż na etacie.

Warto przeczytać: Jak napisać dobry biznesplan? Harmonogram działań krok po kroku

Jak założyć firmę jednoosobową?

Założenie własnej firmy jednoosobowej nie jest trudne, ale wiąże się z pewnymi kwestiami formalnymi. Każda firma musi być wpisana do rejestru CEIDG. Wniosek można wypełnić online, ważne jest jednak, aby wszystkie podstawowe dane były gotowe jeszcze przed jego złożeniem. W formularzu trzeba wpisać takie dane, jak:

  • imiona i nazwisko rodziców, a także datę i miejsce urodzenia,
  • dane z dowodu osobistego,
  • numer PESEL,
  • posiadane obywatelstwa,
  • numer NIP i REGON, jeśli zostały już nadane (jeśli nie, REGON nadawany jest automatycznie po wypełnieniu wniosku w bazie),
  • adres zamieszkania oraz adres siedziby firmy lub adres korespondencyjny,
  • nazwa działalności oraz nazwa skrócona,
  • kod PKD,
  • liczba zatrudnionych pracowników,
  • data rozpoczęcia działalności,
  • informacje o ubezpieczeniu (ZUS, KRUS, lub ubezpieczenie za granicą),
  • dane urzędu skarbowego.

Wniosek wysyłany jest elektronicznie, a jego wypełnienie równoznaczne jest z założeniem działalności gospodarczej.

Własna firma jednoosobowa – pomysły na biznes

Prowadzenie firmy jednoosobowej daje spore pole do popisu. Do dziś bardzo popularne jest świadczenie usług na kontrakcie B2B, który wymaga założenia własnej działalności po to, żeby świadczyć usługi dla innej firmy. Tego rodzaju działalność otwiera sporo freelancerów, którzy chcą pracować dla większego podmiotu, gdzie bardzo często warunkiem zatrudnienia jest właśnie założenie własnej działalności. Na kontrakcie B2B bardzo często pracują dziennikarze, copywriterzy, fotografowie, lekarze, prawnicy, artyści, czy inne osoby, wykonujące wolny zawód.

Natomiast prowadzenie firmy jednoosobowej, która w domyśle ma się później rozrosnąć, wymaga już ustalenia pewnej strategii. Ważne jest stworzenie biznesplanu i stopniowe realizowanie celów, które zostały w nim wyszczególnione. Zakładając działalność jednoosobową, warto pomyśleć o tym, czego obecnie potrzebuje rynek, ale także wziąć pod uwagę swoje własne predyspozycje. Do dziś uznaniem cieszą się usługi informatyczne, ale dobrym pomysłem na biznes jest na przykład związanie się z branżą gastronomiczną, czy też rynkiem nieruchomości. To segmenty, w których niemal zawsze znajdą się klienci, choć w każdej gałęzi przemysłu bywają lepsze i gorsze momenty. Warto obserwować rzeczywistość wokół, śledzić trendy w internecie, a jeśli jest to możliwe, skorzystać z bezpłatnych szkoleń i kursów, które są oferowane choćby przez urzędy pracy.

Działalność jednoosobowa – jak zacząć?

Prowadzenie jednoosobowej firmy bywa stresujące. Jak już zostało wspomniane, pewne pomysły warto wcześniej przetestować, zanim zacznie się prowadzić działalność pełną parą. Dlatego też dobrze jest na początku przez jakiś czas świadczyć usługi w formie działalności nierejestrowanej. Pozwoli Ci to zorientować się, czy podążasz w dobrym kierunku.

Zanim rozpoczniesz prowadzenie firmy jednoosobowej, spróbuj w pierwszej kolejności nakreślić w miarę dokładny biznesplan. Dzięki temu po pierwsze uporządkujesz swoje działania, a po drugie obliczysz wszystkie wydatki oraz potencjalne zyski, które będą wiązać się z Twoją działalnością.

Biznesplan jest też podstawowym dokumentem, wymaganym przy pozyskiwaniu różnego rodzaju dotacji i pożyczek. A dofinansowanie jest jedną z najważniejszych kwestii, o których warto pomyśleć, będąc początkującym przedsiębiorcą. Dotacje są oferowane przez różnego rodzaju instytucje, takie jak urzędy pracy, PFRON, czy Bank Gospodarstwa Krajowego. Są organizowane także przez Unię Europejską. W przypadku większości z nich, zwłaszcza tych z urzędu pracy, wymagany jest jednak status osoby bezrobotnej.

Działalność gospodarcza jednoosobowa a działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na rozpoczęcie przygody z własną firmą i zorientowanie się, o co tak naprawdę chodzi w biznesie. Prowadzenie działalności nierejestrowanej polega na sprzedaży danych usług lub towarów bez konieczności zakładania firmy, czyli wpisu do CEIDG. W każdej działalności nierejestrowanej istnieje jednak limit przychodów miesięcznie, po którego przekroczeniu trzeba już zarejestrować działalność w rejestrze. Obecnie jest to 75% wynagrodzenia minimalnego.

W działalności nierejestrowanej nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS, czy zaliczek na podatek dochodowy, należy jednak prowadzić uproszczoną księgowość, która w zeznaniu rocznym pomoże Ci rozliczyć się z fiskusem. Przy wypełnianiu formularza PIT, należy zaznaczyć, że otrzymywano także dochody z działalności nierejestrowanej.

Warto przeczytać: Działalność nierejestrowana. Na czym polega i jak ją założyć?

Prowadzenie firmy jednoosobowej – podatki

Prowadząc firmę jednoosobową, będziesz zobowiązany odprowadzać podatki do urzędu skarbowego. Przed wpisem do CEIDG, należy wskazać opcję rozliczania się z urzędem skarbowym – w przeciwnym wypadku, zostanie ona wybrana za Ciebie. Jako jednoosobowa działalność, masz do wyboru trzy formy opodatkowania. Są to:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych, według tak zwanej skali podatkowej,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Każda z powyższych form opodatkowania różni się między sobą kwestą odliczeń od podatku oraz procentem dochodów, które trzeba oddać państwu. Aby sprawdzić, która z form będzie dla Ciebie odpowiednia, warto zorientować się, jak obliczany jest podatek w różnych formach działalności.

Prowadzenie jednoosobowej działalności – czy to się opłaca?

Prowadzenie jednoosobowej działalności to, jak już wspomniano zarówno obowiązki, jak i przywileje. Przedsiębiorca może odliczyć od podatku sporo usług, czy towarów, poza tym, w pierwszych miesiącach funkcjonowania firmy, obowiązuje zwolnienie z ZUS. Jednoosobowe działalności mogą także liczyć na różnego rodzaju dotacje, które bywają bezzwrotne, oraz pomoc w zakupie sprzętu. Trzeba jednak przyznać, że koszty, które trzeba ponieść, prowadząc działalność, są spore. Składają się na nie między innymi ceny towarów i usług, które firma musi zakupić, aby prowadzić działalność, koszty zatrudnienia pracowników, czy w końcu podatki – zarówno od dochodów, jak i podatek VAT.

Jeśli jednak masz dobry pomysł na biznes, własna działalność może przynieść spore pieniądze. W przypadku prowadzenia własnej firmy, ceny sprzedawanych usług, czy towarów ustalane są przez przedsiębiorcę, kształtowanie kondycji finansowej firmy jest więc całkowicie zależne od osób decyzyjnych. Przed wybraniem swojej drogi warto jednak zrobić krótkie badania rynku, aby sprawdzić, czy dany biznes jest tak naprawdę opłacalny i czy na rynku panuje dobra koniunktura. W przeciwnym wypadku można łatwo „wtopić” zainwestowane w firmę pieniądze.

Warto przeczytać: Forma opodatkowania firmy – jak wybrać najkorzystniejszą opcję?

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.