Bezzwrotne dotacje na kapitał obrotowy dla firm. Ruszył nabór wniosków

Informacje o autorze

22 czerwca 2020
Udostępnij:

Bezzwrotne dotacje mogą pozyskać osoby prowadzące własny biznes w ramach programu „Dotacje na kapitał obrotowy. To kolejny program wspierający średnie firmy, które ucierpiały na skutek lockdownu. Kto może skorzystać z tego programu i na jakich warunkach? Na jakie wydatki można przeznaczyć pozyskane wsparcie? Właśnie wystartowały pierwsze nabory.

Fot. Shutterstock/ Stockcrafterpro

Program skierowany jest do firm zatrudniających do 250 pracowników. O środki mogą starać się firmy, których przychody spadły na skutek koronawirusa

Dla kogo dotacja na kapitał obrotowy?

O bezzwrotne wsparcia w ramach programu „Dotacje na kapitał obrotowy” w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości mogą się ubiegać przedsiębiorcy, których działalność w czasie pandemii zanotowała co najmniej 30 proc. spadek przychodów. Niższe obroty firmy powinny być spowodowane gospodarczymi skutkami COVID-19. Nagły niedobór kapitału obrotowego i płynności takie firmy mogą uzupełnić ubiegając się o wsparcie z PARP.

[mb_newsletter_box] Właściciel może wnioskować maksymalnie o miesięczną dotację w kwocie uzależnionej od liczby pracowników.

Przykład obliczenia:

Liczba zatrudnionych (FTE) = 52
Stawka jednostkowa uzależniona od liczby zatrudnionych = 65 737,62 zł
Liczba miesięcy finansowania kapitału obrotowego = 3

Dofinansowanie: 65 737,62 zł * 3 = 197 212,86 zł

 

Na co można przeznaczyć dotację?

Program realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości ma na celu pomoc firmom w odzyskaniu płynności. Pozyskane środki przedsiębiorca może więc przeznaczyć na wszelkie wydatki związane z kapitałem obrotowym. Oto przykłady pozycji, które można opłacić z wsparcia w ramach programu „Dotacje na kapitał obrotowy”:

⦁ pokrycie rachunków za media: np. prąd, gaz
⦁ wydatki na paliwo,
⦁ wynajem lokalu, powierzchni najem powierzchni,
⦁ zakup towarów opłacanie towarów,
⦁ wydatki związane z ubezpieczeniem firmy, pracowników

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Wnioski o bezzwrotne wsparcie właściciele firm mogą składać na stronie PARP. W niektórych województwach nabory ruszyły (np. podlaskim), w innych rozpoczną się w ciągu kilu dni (np. opolskim). Informacji o terminach naborów udzielają poszczególne urzędy marszałkowskie oraz instytucje regionalne odpowiedzialne za realizację programu. Szczegóły inicjatywy dostępne są na stronie PARP.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Polecamy

Więcej w tym dziale: