Polskie firmy najgorsze mają już za sobą. Tak przynajmniej wynika ze statystyk CEiDG, które wskazują, że obecnie liczba aktywnych firm w Polsce wróciła do poziomu sprzed epidemii. Systematycznie spada liczba zawieszanych i likwidowanych frm.
Pandemia koronawirusa najmocniej w polskie firmy w marcu. To wtedy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zanotowano nagły przyrost podmiotów, które zdecydowały się na zawieszenie bądź zaprzestanie działalności. Negatywny trend został szybko zahamowany i szybko odbijamy się od dna.
Według najnowszych danych w Polsce obecnie działa 2 480 214 aktywnych firm. Dla porównania w dniu 11 marca, a więc umownym początku epidemii nad Wisłą działało 2,47 mln firm. Analizując z kolei okres od 11 marca do 12 maja liczba aktywnych firm zmniejszyła się o 21,9 tys. To oznacza, że w niecałe 3 miesiące odrobiliśmy straty i obecnie mamy 2 tys. więcej aktywnych firm niż to miało miejsce na początku pandemii w Polsce.
Wg najnowszych danych z rejestru CEIDG w ?? mamy już ok. 2,48 mln aktywnych działalności gospodarczych?. To o blisko 2 tys. firm więcej niż 11 marca, kiedy ogłoszono epidemię COVID-19 w Polsce?. Więcej➡️https://t.co/M2LVdm7zAj pic.twitter.com/z3PiVNwIdj
— Ministerstwo Rozwoju (@MinRozwoju) June 3, 2020
Jak zawiesić działalność gospodarczą?
Firma mająca chwilowe lub dłuższe problemy może skorzystać rozwiązania jakim jest zawieszenie działalności gospodarczej. Czynnikami, które mogą zdecydować o takiej konieczności są zdarzenia losowe, problemy z kontrahentami czy np. stan epidemiologiczny. Zawieszenie działalności skutkuje brakiem konieczności odprowadzania składek na ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy. Przedsiębiorca zwolniony jest także z obowiązku składania deklaracji ZUS oraz VAT.
Zawieszenie działalności przysługuje wyłącznie firmom, które nie zatrudniają nikogo na umowę o pracę. Jednak jest od tego wyjątek, jeśli pracownik etatowy przebywa na urlopie związanym z urodzeniem dziecka. Oczywiście jeśli pracownicy takiej firmy są zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło, tudzież umowy zlecenia to przedsiębiorca również może skorzystać z tego prawa. Zgodnie z przepisami działalność gospodarczą można zawiesić również z datą wsteczną bądź przyszłą. Przeczytaj więcej o tym, jak zawiesić działalność z powodu koronawirusa.
Ministerstwo Rozwoju informuje:
CEIDG to rejestr firm, w którym codziennie wprowadzane są przez przedsiębiorców zmiany, m.in. dot. zawieszenia działalności gospodarczej – z datą wsteczną – lub uruchomienia działalności gospodarczej z datą przyszłą. CEIDG odnotowuje największą liczbę wniosków o zawieszenie zazwyczaj z końcem każdego miesiąca. Wynika to ze specyfiki płatności składek – o ile składki na ubezpieczenie społeczne odprowadza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności w danym miesiącu, o tyle składka na ubezpieczenie zdrowotne jest niepodzielna, nawet jeśli działalność była prowadzona przez część miesiąca.
Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej
Komentarze
To znaczy tylko tyle że wielu pracowników dostało wybór - albo cię zwalniam całkiem, albo zakładasz DG. Najgorsze będzie za nami jak przychody tych biznesów będą przynajmniej na poziomie zeszłego roku. Firemka z ulgą na start o przychodzie 2000 zł netto to żadny biznes..
Część pracowników z umowy o pracę zostało wypchnięta na samozatrudnienie bo ich pracodawcy nie są w stanie zaryzykować umowami o pracę (bo znowu może nastąpić zamknięcie ich firm). Ale ogłosić sukces zawsze można.