Koronawirus spowodował, że bankructwem zagrożonych jest coraz więcej firm. Jednak można podejmować coraz więcej działań, aby uratować przedsiębiorstwo przed tak tragicznym finałem.
Postępowanie restrukturyzacyjne należy rozpocząć, zanim jeszcze wyniki finansowe oznaczać będą, że firmę trzeba zamknąć. Najprostsze spośród czterech jego form jest przyspieszone postępowanie restrukturyzacyjne.
– Powinno się zakończyć w ciągu 2-3 miesięcy – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Baran z kancelarii Baran&Pluta. – Po złożeniu takiego wniosku sąd ma tydzień na podjęcie decyzji i to jest bardzo istotne, bo w ramach kolejnej wersji tarczy antykryzysowej wszystkie takie wnioski mają być traktowane jako pilne.
Natomiast w pierwszej tarczy wprowadzono bardzo niefortunny przepis (art.15 ust. 1), który zawieszał wszystkie sprawy sądowe i nie było wiadomo, na jak długo.
Po tej zmianie firmy w kłopotach powinny jak najszybciej przygotować takie wnioski i rozpocząć negocjacje z wierzycielami dotyczące terminów spłaty wierzytelności, a nawet ich umorzenia.
– To może być korzystne dla wierzycieli, bo zyskują szanse na odzyskanie, choć część wierzytelności i to większej niż gdyby doszło do upadłości likwidacyjnej firmy – wyjaśnia mec. G.Baran. – Gdy główny wierzyciel, a więc taki, który posiada co najmniej 30 proc. wierzytelności firmy, nie zgodzi się na postępowanie restrukturyzacyjne to można próbować układać się z innymi wierzycielami w tzw. pakietach wierzycielskich.
Warto też zwrócić uwagę na formułę likwidacji pre-pack, a jest bardzo mało znana, bo do prawa upadłościowego została wprowadzona przed czterema laty.
Likwidację pre-pack można uznać za formę restrukturyzacji, ponieważ ma doprowadzić do takiej likwidacji firmy, że przedsiębiorstwo nie zniknie z rynku dzięki temu, że zarząd albo wierzyciel znaleźli inwestora.
– Jest to rozwiązanie, które może okazać się bardzo istotne dla firm rodzinnych, korzystne dla dłużnika i jego wierzycieli – ocenia G.Baran. – Jednak takie działania muszą być poprzedzone zgłoszeniem wniosku o upadłość likwidacyjną, z jednoczesnym zgłoszeniem wniosku o zatwierdzenie przygotowanej likwidacji z udziałem inwestora.
Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej
- Świadczenia postojowe dla samozatrudnionych i pracowników – jak uzyskać?
- Jak uzyskać dofinansowanie wynagrodzenia pracownika z powodu koronawirusa?
- Jak uzyskać zwolnienie z ZUS z powodu koronawirusa?
- Jak uzyskać wsparcie finansowe od państwa na ratowanie firmy?
- Dofinansowanie działalności osób samozatrudnionych – jak uzyskać?
MarketNews24
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)