Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

100 mln dolarów na humanoidalne roboty. Startup 1X Technologies z kluczowym finansowaniem

Humanoidalne roboty

Norweski startup, 1X Technologies, pozyskał 100 mln dolarów finansowania. Firma zamierza wprowadzić na rynek humanoidalnego robota NEO.

1X Technologies to startup założony w 2014 roku, początkowo funkcjonował pod nazwą Halodi Robotics. Norweska firma jeszcze w ubiegłym roku, w ramach rundy serii A, pozyskała finansowanie w wysokości 23,5 mln dolarów. Natomiast kilka dni temu, dzięki rundzie serii B, 1X Technologies zdobył aż 100 mln dolarów. Kwota ma zostać przeznaczona na wprowadzenie do sprzedaży kolejnego robota. Będzie to NEO, który wyglądem przypomina człowieka. Spółka już prowadzi sprzedaż kołowego robota EVE, który wspomaga przedsiębiorstwa w takich zadaniach jak otwieranie drzwi czy przenoszenie sprzętu.

Norweski startup skupi się na produkcji robotów na skalę komercyjną. Docelowo firma liczy, że jej humanoidalne roboty będą współpracować z ludźmi i pomogą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na siłę roboczą na świecie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że już w ubiegłym roku Chiny zapowiedziały masową produkcję robotów humanoidalnych jeszcze w 2025 roku.

Roboty EVE i NEO

EVE NEO

Warto przeczytać: Po rekordowych inwestycjach venture capital na amerykańskim rynku, pękła bańka startupowa w USA

Humanoidalne roboty od norweskiego startupu

1X Technologies jest obecny na rynku robotyki już od 10 lat. Startup został założony przez Bernta Øivinda Børnicha. Obecnie w sprzedaży jest robot kołowy EVE, który wykonuje podstawowe zadania w fabrykach jak przenoszenie sprzętu (do 15 kg) czy zdecydowanie prostsze jak chociażby otwieranie drzwi. Może się on poruszać z prędkością 14,4 km/h.

Jeszcze w ubiegłym roku, wspierani przez OpenAI Startup Fund, pozyskali 23,5 mln dolarów w rundzie A. W ramach rundy B, wspierani przez EQT Ventures, norweski startup pozyskał 100 mln dolarów finansowania. Dzięki tej kwocie do sprzedaży ma zostać wprowadzony humanoidalny robot NEO, który wyglądem zdecydowanie bardziej przypomina człowieka. Jak podkreśla spółka, inżynierowie odwzorowali ludzkie ruchy rąk oraz nóg, dzięki czemu ich działanie jest bardziej intuicyjne i naturalne.

Co ciekawe, robot NEO nie musi być tylko przeznaczony do pracy w przedsiębiorstwach. Ma on również zastosowanie do prac domowych, będzie mógł wykonywać polecenie, które mu zlecimy. Jest on zdecydowanie lżejszy w porównaniu do EVE, gdyż kołowy waży ponad 80 kg, natomiast NEO zaledwie 30 kg. Będzie mógł dźwigać również cięższe rzeczy, do 20 kg.

Jednak robot NEO nie jest pierwszym tego typu prezentowanym androidem. Według firmy MarketsAndMarkets oczekuje się, że rynek robotów AI wzrośnie z 6,9 mld dolarów w 2021 roku do 35,3 mld dolarów w 2026 roku. Dzięki temu mają one szansę stać się „codzienną rzeczywistością” ludzi.

Źródło grafik: 1X Technologies

Warto przeczytać: TikTok może stać się najbardziej dochodową aplikacją. Jednak nieliczni zarabiają na niej miliony

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.