Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polski start-up zrobi zdjęcie do dowodu przez internet. Akcja „zostań w domu” przyniosła im wielu nowych klientów

Wykonać zdjęcia do dowodu czy paszportu bez wychodzenia z domu? Teraz to możliwe za sprawą polskiego start-upu PhotoAiD. Ich rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie w obecnym momencie, gdy wielu fotografów jest zamkniętych, a niejednej osobie upływa termin ważności dokumentu tożsamości.

PhotoAid

Fot. Materiał prasowy

Pandemia koronawirusa w Polsce sprawiła, że niejeden pomysł na biznes musiał zostać odłożony w czasie. Jednak nie każdy, bowiem tak jak w przypadku PhotoAiD, okazał się to jeden z lepszych momentów na rozwinięcie własnej działalności. O swojej drodze do sukcesu mówi Tomasz Młodzki.

Bartłomiej Godziszewski: Skąd wziął się pomysł na taki biznes?

Tomasz Młodzki PhotoAiD.com jest naturalną kontynuacją oraz uzupełnieniem tego, czym zajmujemy się na co dzień od kilku lat. Nasza firma jest producentem i operatorem fotokabin, które umożliwiają m.in. wykonywanie tzw. zdjęć biometrycznych do oficjalnych dokumentów np. do dowodu osobistego, prawa jazdy, czy paszportu.

Chcieliśmy stworzyć narzędzie, które umożliwiłoby każdemu, kto nie posiada doświadczenia, ani specjalistycznego sprzętu fotograficznego samodzielne wykonanie zdjęcia do dokumentów, bez wychodzenia z domu, a przy tym taniej i szybciej niż u tradycyjnego fotografa, czy w fotokabinie. Dodatkowo zależało nam na tym, żeby ta usługa mogła być na tyle uniwersalna i skalowalna, żeby mogła działać we wszystkich krajach na świecie. Tak narodził się pomysł na PhotoAiD.com

Jak długo nad nim pracowaliście nad tym rozwiązaniem?

Nad oprogramowaniem, testami, trenowaniem zestawów algorytmów do rozpoznawania obiektów pracowaliśmy ponad rok. Można powiedzieć, że to tylko rok, bo mieliśmy ogromne, niemal 7-letnie doświadczenie prowadzenia sieci fotokabin, które wykonują kilkadziesiąt tysięcy zdjęć miesięcznie. To nam bardzo pomogło.

Tak jak mówiłem — najtrudniejsze było przygotowanie produktu, który byłby łatwy w obsłudze, a przy tym dostarczał efekt w postaci zdjęcia spełniającego wymogi prawne — bo tu nie może być inaczej. Dzięki PhotoAiD.com każda osoba także bez specjalistycznej wiedzy, specjalistycznego sprzętu może wykonać zdjęcie, które spełnia bardzo restrykcyjne wymagania ustawowe. To po prostu alternatywa dla fotografa.

PhotoAid

Fot. materiał prasowy

Jak to działa?

Zrobienie zdjęcia do dowodu osobistego z PhotoAiD.com jest banalnie proste. Wystarczy wejść na naszą stronę, a następnie zrobić telefonem zdjęcie zgodnie z instrukcją. Resztą zajmiemy się my, a dokładnie opracowane przez nas algorytmy. Przygotowanie zdjęcia zajmuje dosłownie chwilę: gotowe zdjęcie biometryczne, spełniające wszystkie wymogi prawa możemy pobrać 3 sekundy po jego wgraniu!

Obecnie użytkownik ma możliwość uzyskania wersji cyfrowej zdjęcia, którą może załączyć do wniosku o wydanie np. dowodu osobistego przez Internet, czy do prawa jazdy. Natomiast oprócz zdjęcia, które można załączyć do wniosku online o dowód osobisty, Klient otrzyma także szablon czterech zdjęć biometrycznych, które może wydrukować np. w Rossmannie, czy Auchan za 30 groszy.

Czy urzędy przyjmują tego typu zdjęcia wykonane samodzielnie?

Tak, oczywiście. Zrobione w PhotoAiD zdjęcia są przyjmowane przez urzędy bez żadnych zastrzeżeń. Aby upewnić o tym Klientów, wprowadziliśmy dodatkowo gwarancję 100% akceptacji, zgodnie z którą jeżeli zdjęcie z jakiegokolwiek powodu zostałoby odrzucone przez urząd to zwrócimy Klientowi całą wpłaconą kwotę. Obecnie ponad 96 proc. wykonanych w PhotoAiD.com zdjęć jest akceptowane przez Urzędy za pierwszym razem.

Chyba trafiłeś w idealny moment na rozwój aplikacji. W końcu wszystko, co zdalnie można zrobić, jest dziś w cenie.

Wydaje się, że zawsze warto tworzyć rozwiązania, które ułatwiają życie, a przenoszenie ‘tradycyjnych’ offlinowych usług do świata online jest sprawdzoną ścieżką sukcesu, jeżeli oczywiście finalny (cyfrowy) produkt stanowi dla użytkownika ekwiwalent tego fizycznego.

Wracając do pytania,  PhotoAiD.com miał mieć premierę w okresie przed wakacjami, gdy ludzie robią najwięcej zdjęć do paszportów i dowodów, ale pandemia wymogła na nas przyspieszenie startu. Choć serwis nie ma jeszcze finalnego wyglądu to główna funkcjonalność działa prawidłowo. Przyśpieszyliśmy start, bo zależało nam na tym, żeby ludzie którzy chcą lub z jakichś względów muszą w czasie pandemii wnioskować o dowód osobisty mogli to zrobić, nie wychodząc z domu, tym samym nie ryzykując zdrowia swojego i innych osób.

Jak wiele zdjęć zostało już wykonanych za pośrednictwem aplikacji?

Cały czas ta liczba rośnie. Na ten moment nie udzielamy takich informacji, chyba że inwestorom po podpisaniu NDA 😉

Jak na tym zarabiasz?

Obecnie sprzedajemy zdjęcia w wersji cyfrowej. Cena w Polsce to 19 zł, a więc taniej niż u fotografa. Dodatkowo nie trzeba wychodzić z domu, więc to oszczędność czasu, wysiłku i pieniędzy.

Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?

Produktowo: Niedługo dodamy wysyłkę papierowych zdjęć w cenie 25 złotych, czyli taniej i wygodniej niż u fotografa. Następny cel to absolutny killer — zdjęcie z dostawą fizyczną w ciągu godziny od zamówienia.

Zasięgowo: Chcemy zlokalizować PhotoAiD, żeby był dostępny dla Klientów na całym świecie.

Na czas po pandemii — chcemy przeprowadzić pilotaż usługi typu: “uber”. Tak jak sieć taksówek czy donosicieli mogliby działać mobilni fotografowie. Odpowiednio dostosowana apka PhotoAid + plecak z przenośną drukarką i można wykonywać zdjęcia od razu z wydrukiem w najlepszych miejscach, gdzie jest na to popyt (urzędy publiczne).

Czy jest to idealny czas na tworzenie innowacyjnych biznesów?

Zawsze jest idealny czas na tworzenie innowacyjnych biznesów 🙂

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
ko 29 sty 2021 (15:37)

Uszy nie muszą być odsłonięte, ale brwi tak, poza tym proporcje głowy są nieprawidłowe.