Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pomysł na biznes na wsi. Sprawdzone inspiracje

Własny biznes to dla wielu osób znakomity sposób nie tylko na zarabianie pieniędzy, ale również samorealizację. Ciekawa inicjatywa połączona z analizą rynkowego otoczenia i dobrym planem z pewnością sprawdzą się niezależnie od rozmiaru miejscowości. Jak znaleźć pomysł na biznes na wsi? W tym artykule znajdziesz kilka inspiracji.

Rozwój biznesu na obszarach wiejskich w powszechnej opinii jest trudniejszy od działania w dużych miastach. Przede wszystkim problemem jest docieranie do potencjalnych klientów ze względu na ich mniejszą liczbę. Warto jednak spoglądać na plusy takiej sytuacji. W małej miejscowości zazwyczaj nie ma dużej konkurencji. Słabiej rozwinięty jest również nowoczesny biznes, na który może być jednocześnie duży popyt. Tereny wiejskie mają przy tym same w sobie spory potencjał. Dostęp do produktów ekologicznych i atrakcyjnych przyrodniczo terenów daje dużo dodatkowych możliwości.

Otwarcie własnego biznesu jest proste

W dzisiejszych czasach założenie, a następnie prowadzenie własnej firmy jest bardzo proste. Zasadniczo nie trzeba nawet wychodzić z domu: wszystkie formalności uda się załatwić przez Internet, wliczając w to samą rejestrację działalności gospodarczej, a także rejestrację do ubezpieczeń społecznych. Również współpraca z innymi kontrahentami coraz częściej odbywa się w formule zdalnej. Dotyczy to także digitalizacji dokumentów niezbędnych podczas prowadzenia firmy. W praktyce: posiadając dostęp do Internetu, można bez większych problemów prowadzić nawet spory i dochodowy biznes.

Jednocześnie coraz więcej osób decyduje się na życie z dala od zgiełku miasta. Osiedlenie się na obszarach wiejskich gwarantuje dostęp do natury i zdecydowanie spokojniejszego życia. Jednocześnie wcale nie musi oznaczać rezygnacji z prowadzenia firmy. Bez wątpienia pomysł na biznes na wsi musi być jednak jeszcze lepiej dopracowany.

Sklep online: skorzystaj z boomu branży e-commerce

Zwłaszcza w okresie pandemii obserwowano rekordowe wzrosty w sprzedaży internetowej. Jak wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2021” przygotowanego przez firmę badawczą Gemius, już 77% polskich internautów dokonuje zakupów online. Cały rynek zdaniem ekspertów wciąż będzie się intensywnie rozwiał i cieszył coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Sklep internetowy to znakomity pomysł na własny biznes. Lokalizacja miejsca jego rejestracji nie ma przy tym na dobrą sprawę najmniejszego znaczenia dzięki rozwiniętej ofercie firm logistycznych i transportowych, które operują również w małych miejscowościach. Jednocześnie coraz większą wagę zyskują modele sprzedaży, które praktycznie zupełnie nie wymagają magazynowania i zajmowania się wysyłką.

W sklepie internetowym możesz sprzedawać zróżnicowane towary. Warto przede wszystkim znaleźć niszę, która nie jest jeszcze zapełniona ofertami konkurencji. Oczywiście dobry pomysł na biznes na wsi to sprzedaż produktów ekologicznych. Można je dystrybuować również kanałami online. Konsumenci coraz chętniej kupują w ten sposób również produkty spożywcze.

Prowadząc tego typu biznes, należy zainwestować w marketing już na samym początku funkcjonowania. Działania SEO, SEM i promocja w mediach społecznościowych są niezbędne, aby Twój sklep był widoczny w sieci. Możliwe będzie również nawiązanie silniejszych relacji z Twoimi klientami.

Rękodzieło może dawać wysokie zyski

Sprzedaż własnego (lub zamawianego) rękodzieła to bardzo dobry pomysł na biznes na wsi. Zwłaszcza że zwykle niezbędne do jego wytwarzania surowce są niemal na wyciągnięcie ręki. Sporym powodzeniem będzie cieszyć się ręcznie wykonana biżuteria, haftowane serwetki czy scrapbooking. Możesz sprzedawać różnego typu ozdoby czy okolicznościowe pamiątki. W przypadku większej skali działania interesująca może okazać się produkcja mebli (nowy trend dotyczy np. produkcji mebli z wikliny). Lokalizacja Twojego przedsiębiorstwa nie będzie miała żadnego znaczenia, jeśli zadbasz o odpowiednią dystrybucję oraz promocję. W przypadku tego typu biznesu również warto wykorzystać pełen potencjał drzemiący w rynku e-commerce.

Wypełnij niszę w lokalnym rynku

Dochodowe biznesy na obszarach wiejskich bardzo często skupiają się na dostarczaniu społeczności towarów i usług, których jej brakuje. W wielu przypadkach już podstawowa analiza pozwala na określenie przynajmniej kilku takich segmentów. Jaki pomysł na biznes na wsi może wypalić?

 • Dom weselny
 • Usługi kosmetyczne
 • Kwiaciarnia, usługi florystyczne
 • Sklep spożywczy
 • Salon fryzjerski
 • Firma budowlana i remontowa
 • Usługi pogrzebowe
 • Punkt małej gastronomii
 • Myjnia samochodowa
 • Warsztat naprawy pojazdów.

Pod uwagę należy wziąć oczywiście realne zainteresowanie mieszkańców wybranymi usługami. Często okazuje się jednak, że zapewnienie podaży tam, gdzie od dłuższego czasu utrzymuje się wysoki i niezaspokojony popyt, to najprostszy sposób na zapewnienie biznesowi wysokich dochodów.

Oczywiście wiele zależy przy tym od kapitału, jakim dysponujesz na start. O ile dom weselny będzie wymagał sporych nakładów, ruszenie z własnym punktem florystycznym będzie zdecydowanie łatwiejsze. Zwłaszcza że zwykle na biznes na wsi można uzyskać atrakcyjne dopłaty, które okażą się sporym ułatwieniem w początkowym okresie działania.

Sprzedaż produktów spożywczych

Konsumenci zwracają w dzisiejszych czasach coraz większą uwagę na jakość produktów żywnościowych. W związku z tym wcale nie trzeba zajmować się produkcją żywności na dużą skalę, aby osiągać dochody. Doskonały pomysł na biznes na wsi uda się zrealizować nawet w przydomowym ogrodzie. Sprzedaż owoców albo świeżych warzyw może cieszyć się dużym powodzeniem, zwłaszcza jeżeli nawiążesz współpracę z lokalnymi sklepami spożywczymi lub hurtowniami. Możesz także przejrzeć strony miejskich restauracji, które są często zainteresowane pozyskiwaniem ekologicznych produktów.

Możesz także pomyśleć o własnej pasiece, co pozwoli Ci na tworzenie wielu pożądanych na rynku wyrobów. Interesującą alternatywą pozostaje również hodowla ryb.

Ciekawy biznes może opierać się również na przetwórstwie i przygotowywaniu własnych produktów. Należy jednak liczyć się z koniecznością sprostania bardziej rozbudowanym wymogom formalnym i zróżnicowanym przepisom, z jakimi wiąże się produkcja wyrobów spożywczych.

Co możesz sprzedawać?

 • jaja z wolnego wybiegu
 • ekologiczne warzywa i owoce
 • ekologiczne mięso
 • miód i inne produkty wytwarzane we własnej pasiece
 • kwiaty, rośliny ozdobne
 • zioła.

Handel wyrobami regionalnymi

Niemal każdy region ma sporo do zaoferowania. Obejmuje to również charakterystyczne produkty, które często cieszą się olbrzymią popularnością i wartością. W wielu przypadkach ich receptury czy znaki towarowe są chronione przez prawo. Biznes na wsi może więc skupiać się na ich produkcji czy sprzedaży. Może również obejmować świadczenie usług promocyjnych czy doradczych dla innych podmiotów, które się nimi zajmują. Ciekawym modelem ich dystrybucji może stać się biznes vendingowy. Sprzedaż produktów regionalnych w automatach to nowy trend, który przynosi znakomite rezultaty.

Niestandardowe hodowle i uprawy

Rolnictwo bardzo często kojarzy się z koniecznością działania na duża skalę i wykorzystywania zaawansowanego sprzętu, co wiąże się nieodwołalnie z dużymi inwestycjami. Wcale nie musi tak jednak być. Ciekawym pomysłem na biznes na wsi będzie np. hodowla koni, alpak, rasowych kotów, psów czy… kur ozdobnych. Z drugiej strony olbrzymią popularnością (i idącymi za nią wysokimi dochodami) może charakteryzować się hodowla drzewek bonsai, monster czy krzewów ozdobnych. Profil działania uda się dostosować zarówno do możliwości, jak i indywidualnych preferencji. Może być to również w pełni nowoczesny biznes, który będzie wykorzystywał współczesne metody sprzedaży i promocji, co zagwarantuje Ci zdecydowanie wyższą skuteczność.

Agroturystyka i turnusy terapeutyczne

Ten rodzaj biznesu od wielu lat udowadnia swoją skuteczność, więc to świetny pomysł na biznes na wsi. Oczywiście w tym przypadku szczególnie ważną rolę pełni lokalizacja. Wbrew pozorom gospodarstwo nie musi być wcale położone w rozpoznawalnej miejscowości czy terenie słynącym z wielu atrakcji turystycznych. Liczy się przede wszystkim bliskość natury oraz walory przyrodnicze. Możesz także samodzielnie zadbać o dodatkowe atrakcje, które będą przyciągać turystów oraz zwiększać renomę ośrodka.

Duże możliwości w tym zakresie da prowadzenie własnej stadniny koni. Dzięki niej zyskasz możliwość organizowania np. półkolonii czy obozów jeździeckich oraz – nawiązując współpracę z instruktorami – realizacji zajęć jeździectwa. Oryginalny pomysł na biznes na wsi to hodowla alpak. Nie tylko przyciągniesz turystów, ale będziesz również w stanie prowadzić alpakoterapię, co pozwoli wykorzystywać obiekt w celach medycznych. Możesz także sprzedawać wełnę pozyskiwaną ze zwierząt.

Oczywiście hodowla koni czy innych zwierząt wymaga przy tym stosownej wiedzy, umiejętności oraz pasji. Warto więc dokładnie przemyśleć tę decyzję.

Możesz pomyśleć o stworzeniu wioski tematycznej (np. w klimacie dzikiego zachodu czy świata znanego z dzieł Tolkiena). Ciekawą, a przy tym zdecydowanie tańszą alternatywą, może stać się otworzenie kempingu czy pola namiotowego. Turyści mogą odwiedzać Cię z własną przyczepą kempingową, Ty możesz natomiast zadbać o komfort ich pobytu oraz zagwarantować dostęp do dodatkowych usług, zajmując się także np. prowadzeniem lokalnego baru.

Biznes na wsi: o czym pamiętać?

Jak widać, można prowadzić biznes na wsi na wiele różnych sposobów. Ostatecznie to, który z nich pozwoli Ci odnieść sukces, zależy od wielu indywidualnych czynników. Warto pomyśleć przede wszystkim o unikalnych cechach, jakimi charakteryzują się okoliczne obszary wiejskie, oraz posiadanych zasobach i niezbędnym zakresie prac. Jeśli na dodatek poświęcisz projektowi sporo wolnego czasu, uda się osiągnąć jeszcze lepszy rezultat. Ostatecznie ciekawy pomysł – podobnie jak w przypadku każdego innego biznesu – odgrywa kluczową rolę.

Jeżeli zamierzasz sprzedawać produkty albo myślisz na temat hodowli zwierząt, nie zapomnij o zapoznaniu się z obowiązującymi przepisami. Przed rozpoczęciem biznesu przeanalizuj także swoją konkurencję oraz potrzeby lokalnego rynku. Pozwoli to stworzyć zdecydowanie lepszy plan działania i uniknąć kosztownych błędów.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.