Rozkręcili biznes na zużytych maseczkach
Choć pandemia zaszkodziła wielu biznesom, to jednak w niektórych przypadkach było zupełnie na odwrót. Tak też było w przypadku francuskiego start-upu Plaxtil, który zaczął zarabiać na zużytych maseczkach.

Fot. Shutterstock/ Julia Bond
Maseczki na początku wiosny tego roku, były prawdziwym towarem deficytowym. Potrzebował ich każdy, jednak ciężko było je zdobyć. Z czasem sytuacja ta zaczęła ulegać zmianie, jednak już wtedy ogromne ilości zaczęły trafiać do kosza. Niekiedy były także wyrzucane do morza, o czym boleśnie w ostatnim czasie przekonali się włoscy rybacy. Jednak tam, gdzie pojawiają się problemy, pojawiają się również innowacyjne pomysły na biznes.
Francuski start-up Plaxtil który opracował technologię tworzenia plastikowych przedmiotów z tekstyliów. Jednak gdy nadeszła pandemia, twórcy dostrzegli, że pandemia może ich biznes rozwinąć. Postanowili wykorzystywać zużyte maseczki, jednocześnie na tym zarabiać.
– Powiedzieliśmy sobie: to niemożliwe, te maski nie mogą po prostu być wyrzucone lub spalone — powiedział Olivier Civil, współzałożyciel start-upu Plaxtil dla serwisu africanews.com. – Możemy je poddać recyklingowi i zrobić coś z tego materiału — dodał
Od końca czerwca w ten sposób poddano recyklingowi ponad 50 000 masek. Wykonano z nich niemal 3000 przydatnych produktów do walki z pandemią.
Polak sprzedawał maseczki na całą Europę
Gdy 11 marca zamówienia w jego firmie szyjącej ubrania zmalały do zera stanęli przed dylematem, jak przetrwać. Jaka wiele podobnych firm nie wiedzieli, co zrobić więc zaczęli szyć maseczki. Na rynku brakowało wówczas wszystkiego, a szwalnie walczyły o każdy kawałek materiału. Producenci włóknin sprzedawali towar wyłącznie ze 100 proc. przedpłatą z 4 tygodniowym terminem realizacji. Pierwsze zamówienie przyszło z Niemiec, a później były inne kraje. Jak mówi nam Kamil Kurowski „to było istne szaleństwo”, ale nie trwało długo i Ci bardziej zachłanni oraz spóźnieni zostali z towarem na magazynie. Sprowadzili lub uszyli maseczki w momencie, kiedy rynek był już nasycony i teraz mają zamrożone pieniądze, których mogą nigdy nie odzyskać. Przeczytaj całą historię Polaka, który sprzedawał maseczki.
Komentarze
Blisko 16 tys. dotacji na szkolenie pracownika. Urzędy pracy mają jeszcze środki do wydania
Powiatowe Urzędy Pracy wciąż dysponują środkami na dofinansowanie w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.…
Czy polski rynek inwestycji Venture Capital czekają kłopoty?
Po kilku rekordowych latach, gdzie rodzimy rynek VC osiągał historyczne wyniki na właściwie…
Ścieżka rozwoju dla start-upów medycznych. Ruszył nowy konkurs
Kilka dni temu podczas konferencji ImpactCEE, dr Tomasz Maciejewski – Dyrektor Instytutu Matki…
Państwowy PFR Ventures zasilił fundusz, który zainwestuje w start-upy nad Wisłą
PFR Ventures zainwestowało 28 mln PLN w fundusz Accelero Ventures. Dodatkowych 7 mln…
Takie pomysły realizują polskie firmy za unijne dotacje. Od cukiernictwa po przekąski dla dzieci
Za unijne środki firmy zlokalizowane na ternie województwa podlaskiego realizują innowacyjne przedsięwzięcia. W…
Globalny gracz ecommerce planuje ekspansję w Polsce
Frisbo, największa w Europie platforma e-fullfilmentowa, planuje zebrać kolejne 10 mln EUR na…
Komentarze
trzask_i_po_sprawie
Nie ma żadnej pandemii. Nie powielajcie nieprawdziwych informacji. To cyrk z mało szkodliwym patogenem w tle. Tyle w temacie. Pozdrawiam.