StartWiadomościPomysł na biznesPolak potrafiHistorie sukcesuStart-upPoradnikiBiznesplanZakładam firmęNiezbędnikForum
Wywiady Wydarzenia Pamietaj Fundusze UE Akty prawne Formularze Kapitał Tagi Przykład biznesplanu

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Osoba fizyczna czy Sp. z o.o.?
onion
post Jan 3 2009, 05:13 PM
Post #1

Początkujący
*

Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 438

Mam pewien dylemat, w najbliższych tygodniach zakładam firmę. Jeden właściciel, po jakimś miesiącu/dwóch zatrudnienie 2-3 osób.

Zastanawiam się czy nie zarejestrować firmy jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w związku ze zmianami o kapitale zakładowym wynoszącemu minimum 5 000 zł od 8 stycznia tego roku. Wiadomo Sp. z o.o. to wydzielenie majątku firmy i majątku prywatnego, to również większy prestiż, możliwość łatwiejszego negocjowania, większe zaufanie wśród klientów i całkiem dobry zabieg wizerunkowy.

Warto rejestrować się jako sp. z o.o.? Jakie są wady / zalety? Ma ktoś doświadczenie z tego zakresu?
Go to the top of the page

+Quote Post
Hubert D
post Jan 16 2009, 03:11 PM
Post #2

Początkujący
*

Nr użytkownika: 502

CYTAT(onion @ Jan 3 2009, 05:13 PM) *
Mam pewien dylemat, w najbliższych tygodniach zakładam firmę. Jeden właściciel, po jakimś miesiącu/dwóch zatrudnienie 2-3 osób.

Zastanawiam się czy nie zarejestrować firmy jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w związku ze zmianami o kapitale zakładowym wynoszącemu minimum 5 000 zł od 8 stycznia tego roku. Wiadomo Sp. z o.o. to wydzielenie majątku firmy i majątku prywatnego, to również większy prestiż, możliwość łatwiejszego negocjowania, większe zaufanie wśród klientów i całkiem dobry zabieg wizerunkowy.

Warto rejestrować się jako sp. z o.o.? Jakie są wady / zalety? Ma ktoś doświadczenie z tego zakresu?

Witam

Spółka z o.o to generalnie jak na początek więcej wydatków typu umowa ,notariusz ustalenie zarządu itp dużo roboty a mały zysk.Na pewno jest jedna podstawowa zaleta Jeśli by Ci się noga podwinęła to nie odpowiadasz przed wierzycielami majątkiem osobistym ( z pewnym wyjątkiem) Myśle że jeśli to są początki działalności to nie ma co sobie komplikować życia.....

+Quote Post
bobo
post Jan 16 2009, 11:46 PM
Post #3

Średniozaawansowany
**

Nr użytkownika: 496

Dla spółki z o.o. to minusy są takie: długi okres rejestracji, pełna księgowośc czyli koszt minimum 1500 zł jeśli biuro Ci będzie liczyło. Musisz zdac sobie sprawę, że w spółce nie możesz sobie dowolnie robic co Ci się podoba. Jeśli ustalisz sobie pensję zbyt wysoką a jedziesz na kredycie to możesz pójść siedzieć za defraudacje. Spółka z o.o. posiada osobowość prawną dlatego prawo chroni ją i jak będziesz działać na szkodę spółki to możesz miec duże problemy. Jeśli chodzi o inne różnice to jako osoba fizyczna co zarobi firma jest twoje (i płacisz od tego podatek dochodowy najniższy to 19%), w spółce z o.o. to spółka zarabia a nie ty - ty zarabiasz pensję miesięczną (jeśli jesteś pracownikiem spółki, bo wcale nie musisz nim być). Generalnie takie rozwiązanie jest o tyle dobre, że lepiej nie płacić dochodówki i żeby pieniądze leżały na koncie firmy do dyspozycji np. na przyszłościowe inwestycje. Jeśli masz w planach na najbliższy rok duże zatrudnienia i inwestycje to może warto przemęczyc się przez rejestracje jako spółka. Jak nie masz takich planów to lepiej jechac na zwykłej działalności (potem możesz i tak zmienic typ firmy na inny jak już się rozkręci).

+Quote Post
onion
post Jan 18 2009, 05:06 PM
Post #4

Początkujący
*

Nr użytkownika: 438

Racja, chyba nie warto się w to pakować. Jak biznes będzie się kręcił, to i będą fundusze, aby się przekształcić i utrudnić sobie trochę życie.

Dzięki za pomoc.

+Quote Post
Kaśka
post Jan 19 2009, 05:41 PM
Post #5

Początkujący
*

Nr użytkownika: 467

Uważam, że zależy forma rejestracji od tego, co masz zamiar robić. Jeśli zatrudnia się ludzi to wydaje mi się , że spólka z.oo jest o tyle bezpieczniejsza, że nie odpowiadasz za wewentualne straty własnym majątkiem, ale do wysokości wkładu. To mi się wydaje lepsze. A rozliczenie - są biura, które robią całą księgowośc za niewielkie pieniądze i co ważne robią to bardzo dobrze.

+Quote Post
bobo
post Jan 19 2009, 07:40 PM
Post #6

Średniozaawansowany
**

CYTAT(Kaśka @ Jan 19 2009, 05:41 PM) *
A rozliczenie - są biura, które robią całą księgowośc za niewielkie pieniądze i co ważne robią to bardzo dobrze.

Nie żartuj. Biuro weźmie minimum 1500 zł przy małej liczbie dokumentów. Poza tym wcale nie są dobrzy w tym co robią. Pracowałem kiedyś jako informatyk w kilku biurach i wiem od podszewki jak w biurach się "znają". Zatrudnia się osoby po studiach, które nie mają zielonego pojęcia o tym co robią i robią pełno błędów (czemu wydziały ekonomiczne nazywa się "plac gier i zabaw"?). Ja osobiście polecam wybrać księgową z doświadczeniem. Zazwyczaj w biurze jest jedna lub dwie dobre osoby, które nadzorują inne i właśnie taka osoba powinna liczyć dla twojej firmy. Polecam nadzorowanie tego co Ci robią. Jeśli dokumenty wędrują od jednej do drugiej babki w biurze to od razu zmień biuro. W biurze musi być jedna osoba przydzielona do twoje firmy, która będzie odpowiedzialna za to co robi w przeciwnym razie, nikt nie będzie odpowiedzialny.

+Quote Post
Kaśka
post Jan 24 2009, 04:27 PM
Post #7

Początkujący
*

Jest kilka dobrych biur , a 1500 zł to jakas mała fabryczka płaci za rozliczenie miesięcy, bez przesady, wszystko zależy od ilości faktur itp. na pewno nie taka kwota , no chyba że rocznie.

+Quote Post
bobo
post Jan 24 2009, 05:07 PM
Post #8

Średniozaawansowany
**

CYTAT(Kaśka @ Jan 24 2009, 04:27 PM) *
Jest kilka dobrych biur , a 1500 zł to jakas mała fabryczka płaci za rozliczenie miesięcy, bez przesady, wszystko zależy od ilości faktur itp. na pewno nie taka kwota , no chyba że rocznie.

To są księgi handlowe i mniej jak 1500 zł/miesiąc nie zapłacisz. Opłata podstawowa za księgi handlowe to około 800 - 1000 zł i potem doliczają za każdy dokument, zestawienia itp. Pewnie w mniejszej miejscowości byłoby taniej ale w dużych miastach takie są stawki.

+Quote Post
Kaśka
post Jan 24 2009, 06:18 PM
Post #9

Początkujący
*

Jednak upieram się, że jest o wiele taniej i spróbuję zdobyć wiarygodny cennik i to z Warszawy;))

+Quote Post
bobo
post Jan 24 2009, 07:32 PM
Post #10

Średniozaawansowany
**

CYTAT(Kaśka @ Jan 24 2009, 06:18 PM) *
Jednak upieram się, że jest o wiele taniej i spróbuję zdobyć wiarygodny cennik i to z Warszawy;))

Dlaczego sugerujesz, że moje ceny są niewiarygodne? Informacje mam od mojej księgowej, która pracuje biurze rachunkowym. Taniej może i znajdziesz ale w firmie krzak, która się nigdy tym nie zajmowała - ja bym nie powierzył księgowości swojej firmy do takiego biura. Nie musisz zdobywać cennika wystarczy użyć google np. biuro Liczyk z warszawy księgi handlowe od 700 zł netto (to jest cena za 0 dokumentów - tylko za prowadzenie).

+Quote Post
Jerzy
post Dec 20 2009, 06:52 PM
Post #11

Początkujący
*

Nr użytkownika: 957

Wszystko zależy od skali przedsięwzięcia. Z pewnością spółce z o.o. łatwiej np. o kredyt. Jak założyć, jakich formalności dopełnić i jakie są przybliżone koszta rejestracji spółki z o.o. można się dowiedzieć w poradniku dla zakładających sp. z o.o.

+Quote Post
arek32
post Feb 14 2016, 11:09 PM
Post #12

Ekspert

Nr użytkownika: 10,303

Jeśli chodzi o zakładanie spółki, to najlepiej zgłosić się do tej kancelarii http://adwokatorlowski.pl . Specjalizują się w prawie handlowym. Zajmują się zakładaniem i likwidacją spółek, aktami regulującymi funkcjonowanie spółek, stwierdzaniem upadłości oraz zwalczaniem nieuczciwej konkurencji. Ich wiedza może się przydać.

+Quote Post
olek32
post May 17 2016, 11:17 AM
Post #13

Średniozaawansowany
**

Nr użytkownika: 12,895

Z tego co się orientuję to spółka jest bardziej korzystnym rozwiązaniem. Najlepiej jednak jest skonsultować tego typu działania z firmą taką jak Spółka Pro http://spolkapro.pl/, która na co dzień zajmuje się doradztwem prawno-podatkowym dla spółek. Jeśli zdecydujesz się na założenie spółki to pomogą również przy jej zakładaniu.

+Quote Post
forumiak
post Aug 11 2016, 01:56 PM
Post #14

Ekspert

Nr użytkownika: 933

Jeden z tematów, jakie mogą Cię zainteresować przy spółce cywilnej, zobacz - http://spolkacywilna.info/zgoda-malzonka-w...tie-techniczne/
A takich istotnych kwestii jest naprawdę mnóstwo.
Ogólnie o spółkach znanych jest wiele mitów - nie wszystkie są zgodne z prawdą.

--------------------

+Quote Post
klara
post Jan 12 2017, 12:49 PM
Post #15

Ekspert

Nr użytkownika: 11,534

Mam pytanie.Czy w spólce jest się ubezpieczonym?

+Quote Post
ernest
post Jan 12 2017, 02:50 PM
Post #16

Ekspert

Nr użytkownika: 8,484

Chodzi Ci tutaj o ubezpieczenie zdrowotne tak? Jeśli masz dobrego księgowego to jasne,że tak. Jakiś czas temu zrezygnowałem w swojej firmie z płacenia dużego zusu ( co jak co ale 1200 zł miesięcznie to dość spory wydatek). Oraz zdecydowałem sie na spółke. Pomimo konieczności prowadzenia pełnej księgowości i tak jest to bardziej opłacalna opcja z racji tego, że oszczedza się miesięcznie masę kasy.
Sugeruję kontakt z tą firmą księgową:
http://www.firmabez-zusu.pl/
Jeśli zostawisz na ich stronie kontakt to powinni do Ciebie oddzwonić oraz wyjaśnić co i jak.

--------------------
Mówiąc zaz­wyczaj, ma­my na myśli zaw­sze, które zaz­wyczaj się sprawdza.

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 25th January 2017 - 12:15 AM