Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Najlepsze konta firmowe – wrzesień 2022 r.

Pomimo szerokiej oferty dostępnej na rynku, nie jest łatwo znaleźć konto firmowe gwarantujące bezwzględne 0 zł za jego prowadzenie oraz podstawowe usługi. Klienci chcąc uniknąć ponoszenia opłat są zmuszeni do spełnienia określonych przez banki warunków.

Foto: YAY Foto

Redakcja Bankier.pl poddała analizie konta firmowe dostępne na rynku, a mianowicie przyjrzała się warunkom, na jakich przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może bezpłatnie otworzyć rachunek.  Zestawienie zostało oparte na porównaniu opłaty za prowadzenie konta, obsługę karty płatniczej oraz koszt zwykłych przelewów internetowych. W rankingu znalazły się zatem rachunki, w których przedsiębiorca może osiągnąć 0 zł za każdą z wymienionych usług.

Okazuje się jednak, że na rynku jest stosunkowo mało ofert, które gwarantują bezwzględne 0 zł. Zdecydowana większość banków kieruje się zasadą, że nie ma nic za darmo. W związku z tym w zamian za lepsze warunki cenowe wymagają od właścicieli biznesów spełnienia określonych obostrzeń.

Gdzie po najtańsze konto firmowe?

Najlepszą ofertę dla przedsiębiorców, pod względem opłaty za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty płatniczej oraz koszt przelewów zwykłych, posiada Nest Bank oferujący BIZnest Konto. Właściciele biznesów mogą liczyć na bezwarunkowe 0 zł we wszystkich powyższych kategoriach. Kolejne miejsce należy do Plus Konto Biznes oferowanego przez Volkswagen Bank. W jego przypadku przedsiębiorca nie musi spełniać jakichkolwiek warunków, aby opłata za prowadzenie wynosiła 0 zł, jednak nie posiada nielimitowanych przelewów, a jedynie darmowy pakiet wynoszący 250 sztuk. Podium zamyka Konto Firma to Ja od Idea Banku. Przedsiębiorca otrzymuje nielimitowane przelewy zwykłe oraz darmowe prowadzenie konta. Jednak i tu nie uniknie dodatkowych obostrzeń. W celu obniżenia opłaty za użytkowanie karty płatniczej, jest zobowiązany do wykonania w danym miesiącu transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 400 zł.

Ranking kont firmowych Bankier.pl –  kwiecień 2018 r.
Lp. Nazwa Banku Nazwa rachunku Opłata za prowadzenie Opłata mies. za kartę płatniczą ** Opłata za przelew zwykły internetowy zewnętrzny
1 Nest Bank BIZnest Konto 0 zł 0 zł 0 zł
2 Volkswagen Bank Plus Konto Biznes 0 zł 0 zł*** 0*-0,30 zł
*0 zł za 250 pierwszych przelewów
3 Idea Bank Konto Firma to Ja 0 zł 0*-4,99 zł
*0 zł przy sumie transakcji min. 400 zł lub wpłacie kwoty 1000 zł we wpłatomatach
0 zł
4 Deutsche Bank dbNET Biznes 0 zł 0*-5 zł
*0 zł przy wykonaniu jednej transakcji
0 zł
5 Raiffeisen Polbank Wymarzone Konto dla Biznesu 0 zł 0*-5 zł
* 0 zł przy wpływach miesięcznych min. 100 000 zł / 2,5 zł przy wpływach miesięcznych w przedziale 20 000 – 100 000 zł/ 5 zł przy wpływach miesięcznych poniżej 100 000 zł
0*-1,5 zł
* 0 zł za 20 pierwszych przelewów przy wpływach miesięcznych poniżej 20 000 zł/ 0,9 zł za 40 pierwszych przelewów przy wpływach miesięcznych w przedziale 20 000- 100 000 zł/ 0 zł bez limitu przy wpływach miesięcznych powyżej 100 000 zł
BOŚ Bank Konto Elastyczne Taryfa Oszczędna 0 zł 0*-5 zł
*0 zł przy sumie transakcji min. 400zł
0*-1,5 zł
*0 zł za 5 pierwszych przelewów
** dotyczy najtańszej opcji karty płatniczej
*** opłata za wznowienie karty wynosi 50 złŹródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie informacji udostępnionych przez banki, stan na 04.04.2018 r.

Lista warunków do spełnienia

Zdecydowana większość instytucji finansowych stawia przedsiębiorcom liczne obostrzenia, których spełnienie warunkuje naliczanie niższych opłat za poszczególne usługi.  Najczęściej spotykanym jest konieczność wykonania transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę, dzięki czemu można liczyć na obniżenie opłaty za użytkowanie karty płatniczej wydanej do konta. Podobna sytuacja jest również w kwestii prowizji za prowadzenie rachunku. Przedsiębiorcy muszą liczyć się z koniecznością wykonania przelewu do ZUS lub US, utrzymaniem miesięcznego wpływu na konto, posiadaniem w banku wskazanej sumy aktywów czy korzystaniem z kredytu w rachunku bieżącym…

Pełen ranking kont firmowych dostępny na Bankier.pl

Katarzyna Rostkowska

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.