Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak zarabiać w Internecie, nie mając 18 lat?

Internet daje niemal nieograniczone perspektywy. Niemal każdy może w nim także zarobić pieniądze. Oczywiście większość ofert pracy jest adresowana do osób pełnoletnich, ale coraz częściej dodatkowych zarobków poszukują również młodsi internauci.

Przepisy znajdujące się w kodeksie pracy nie najlepiej odpowiadają charakterystyce współczesnego rynku. Zarabianie pieniędzy jest zdecydowanie prostsze i bardziej elastyczne dzięki Internetowi. W nim natomiast szczególnie dobrze czują się przedstawiciele najmłodszego pokolenia. Przed nimi naprawdę sporo ciekawych opcji. Również oni mogą podjąć zatrudnienie i rozpocząć karierę jeszcze przed ukończeniem osiemnastego roku życia. Poniżej znajdziesz sprawdzone rady umożliwiające zarabianie w formule zdalnej.

Jak zarabiać pieniądze w młodym wieku?

Młodzi ludzie od zawsze poszukiwali dodatkowego zajęcia pozwalającego dorobić do – często niezbyt okazałego – kieszonkowego. Pod tym względem rozwój technologii nie zmienił zbyt wiele. Podobnie jak w każdym innym przypadku, znacząco ułatwił jednak realizację celów. Dodatkowe pieniądze w młodym wieku możesz dziś zarobić bez wychodzenia z domu.

Oczywiście zasady rynkowe pozostają niezmienne – im wyższe Twoje kompetencje i im więcej czasu będziesz w stanie poświęcić, tym wyższe zarobki uzyskasz. Często osoby, które nie mają jeszcze dowodu osobistego, zaczynają swoją karierę zawodową np. w branży IT czy marketingu – w obu coraz popularniejszy staje się model pracy zdalnej. W tym wieku działalność rozpoczęło również wielu blogerów czy youtuberów, którzy osiągnęli gigantyczny sukces.

Nie oznacza to jednak, że już na samym starcie potrzebujesz dużej wiedzy i konkretnych umiejętności. W Internecie znajdziesz również sporo zajęć, które na dobrą sprawę będą wymagać jedynie chęci i czasu. Zapewnią przy tym całkiem konkretny zastrzyk gotówki.

Czy nastolatek może pracować?

Zarabianie pieniędzy rzecz jasna wiąże się nie tylko z przywilejami, ale również obowiązkami. Jednym z podstawowych z nich jest odprowadzanie z tego tytułu niezbędnych podatków czy danin. Oczywiście nikt nie lubi dzielić się swoimi dochodami z fiskusem, ale praca przez Internet nie różni się pod tym względem od standardowego modelu wykonywania obowiązków.

Swoją pierwszą umowę o dzieło lub zlecenie może podpisać już trzynastolatek. Praca może być związana z branżą kulturalną, artystyczną, sportową i reklamową. Młodsze dzieci muszą być natomiast reprezentowane przez opiekuna prawnego. Po ukończeniu 15 roku życia potencjalnie można już nawet pracować na etacie. Konieczne jest jednak ukończenie szkoły podstawowej i uzyskanie od lekarza zezwolenia.

Nie ma więc przeszkód, aby zacząć zarabiać jeszcze przed 18 urodzinami. Warto jednak dobrze się do tego przygotować. Podstawą jest konto bankowe, na które otrzymasz pierwszą wypłatę. Dobrze przemyśl również strategię działania i wybierz zajęcie, które zapewni nie tylko atrakcyjne zarobki, ale również rozwój.

Zarabiaj na wypełnianiu ankiet

Wypełnianie ankiet to jeden z najprostszych sposobów na zarabianie pieniędzy w Internecie. Zalety tego zajęcia są bezsporne:

  • nie są wymagane jakiekolwiek kompetencje
  • możesz pracować w dowolnych porach, kiedy tylko masz na to czas
  • wiele serwisów płatnych ankiet współpracuje z osobami, które ukończyły 16 rok życia

Zadanie jest bardzo proste: musisz zarejestrować się w specjalnych serwisach oraz uzupełnić profil. Zazwyczaj konieczne będzie uzupełnienie informacji na swój temat, które pozwolą w odpowiedni sposób dobrać badania, w których będziesz brać udział. Następnie możesz rozpocząć wypełnianie ankiet. Jak prezentuje się możliwość zarobku? Jeden panel to zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych. To wobec tego przede wszystkim praca dorywcza, która będzie jedynie dodatkowym źródłem dochodu. Z pewnością jej zaletą jest jednak wysoka elastyczność.

Przed podjęciem współpracy upewnij się, jak wygląda wypłata wynagrodzenia. Niektóre serwisy zamiast gotówki przekazują swoim użytkownikom vouchery pozwalające np. nabywać nagrody rzeczowe. Takie rozwiązanie samo w sobie również może być korzystne, ale to jeden z najważniejszych czynników, jakie powinieneś rozważyć.

Dawaj korepetycje online

Młode osoby, które chcą zarobić pieniądze, bardzo często decydują się na dzielenie się swoją wiedzą i pomaganie rówieśnikom w nauce. Korepetycje nie muszą jednak odbywać się twarzą w twarz. Dzięki nowoczesnym platformom możesz to robić przez Internet, gwarantując sobie i swoim uczniom zdecydowanie wyższą wygodę i dostęp do atrakcyjnych treści. To świetna praca zdalna, która pomoże Ci dotrzeć do osób zainteresowanych nauką bez względu na miejsce, w którym się znajdują. Ty również możesz rozpocząć pracę tego typu z dowolnego miejsca. Nie musisz przy tym inwestować w żaden sprzęt. W zupełności wystarczą komputer, kamera internetowa i zwykły zestaw słuchawkowy.

Sprzedaż internetowa

Zarabianie przez Internet bardzo często opiera się na sprzedaży. Nic w tym dziwnego. Rynek e-commerce rozwija się w niezwykle intensywnym tempie, a żeby zarabiać spore pieniądze, nie trzeba być profesjonalnym sprzedawcą. Coraz większe możliwości w tym zakresie oferują również media społecznościowe. Oczywiście można zacząć od sprzedaży własnych niepotrzebnych rzeczy. Spore zyski gwarantuje również sprzedaż produktów kolekcjonerskich oraz cyfrowych związanych z konkretnymi grami.

Z czasem można pomyśleć również o własnym sklepie internetowym, który pozwoli na zwiększenie skali działania. Nie należy jednak zapominać o kwestiach podatkowych – regularna sprzedaż może być interpretowana przez urzędników jako działalność gospodarcza.

Marketing szeptany

Opinie na różnego typu portalach i forach internetowych bardzo często są publikowane przez osoby, które decydują się w ten sposób zarabiać pieniądze. Nie muszą mieć wcale ukończonych 18 lat. Tego rodzaju płatne reklamy przygotujesz w niezwykle prosty sposób. Nie wymagają większych kompetencji czy umiejętności językowych. Zwykle problemy dotyczą przy tym ilości zleceń, jednak im więcej czasu poświęcisz i im większe grono Twoich zleceniodawców, tym większa szansa na stałe dochody.

Copywriting, czyli pisanie tekstów

Zarabianie przez Internet jest dostępne nie tylko dla osób posiadających konkretne techniczne kompetencje. Zarabiać możesz również, jeżeli masz lekkie pióro i chcesz rozwijać się na stanowisku copywritera. Ten zawód jest często wykonywany w formule pracy zdalnej. Może przy tym obejmować bardzo zróżnicowane zlecenia. Często na samym początku, zanim wyrobisz swoją markę i relacje ze zleceniodawcami, będziesz pisać mniej eksponowane teksty czy opisy produktów. Z czasem możesz jednak zacząć publikować na zdecydowanie bardziej rozpoznawalnych portalach internetowych. Im wyższe umiejętności lingwistyczne i kompetencje marketingowe, tym większe możliwości zarabiania pieniędzy i wyższe stawki.

Praca w digital marketingu

Dobrze odnajdujesz się w świecie mediów społecznościowych? A może interesujesz się marketingiem i chcesz połączyć to ze światem nowych technologii? Warto zainteresować się digital marketingiem, który skupia bardzo zróżnicowane podejścia pozwalające na promocję towarów i usług w rzeczywistości wirtualnej. To nie tylko świetny sposób zarabiania pieniędzy, ale również bardzo perspektywiczny rynek, który zapewni Ci dobre perspektywy zawodowe również w przyszłości.

Zakres czynności jest bardzo szeroki. Sporą popularnością, zwłaszcza na początku, cieszy się prowadzenie kanałów social media. Możesz również przygotowywać filmy czy teksty promocyjne albo zajmować się płatnymi kampaniami reklamowymi.

Inna praca online

W dzisiejszych czasach coraz więcej zawodów jesteśmy w stanie wykonywać online. Dzięki temu możesz zarabiać na wykorzystaniu Twoich umiejętności, rozwijać się i budować CV już w młodym wieku. Przede wszystkim dobrze odnajdą się tu przedstawiciele świata nowych technologii, w tym pasjonaci np. programowania czy grafiki komputerowej, ale nie tylko. Wychodzenia z domu nie wymaga chociażby tłumaczenie tekstów. Praca zdalna nie musi być przy tym bardzo angażująca czasowo – wystarczy, że zdecydujesz się na współpracę przy określonych projektach, dzięki czemu pogodzisz ją bez przeszkód np. z obowiązkami ucznia.

Prowadzenie bloga

Aby zarobić pieniądze w Internecie, czasami potrzeba po prostu pasji i dobrego pomysłu. Na wysokie zarobki pozwala chociażby prowadzenie bloga lub własnej strony. Kiedy uda Ci się wypracować stałe grono odbiorców i zwiększyć zasięgi, możesz zareklamować na nich inne firmy, wziąć udział w licznych programach partnerskich czy np. sprzedawać umieszczenie linków do innych stron internetowych w ramach twojego serwisu. Oczywiście prowadząc bloga, musisz również zadbać o aktywność w social mediach, co da Ci dodatkowe możliwości zarabiania pieniędzy.

Prowadząc bloga, wciąż można zarobić naprawdę sporo, zwłaszcza dzięki rosnącym nakładom wielu firm na SEO. Możesz również współpracować z platformami pośredniczącymi w sprzedaży linków.

Własny kanał YouTube

Jak zacząć zarabiać na własnej twórczości w Internecie? Świetnym sposobem jest prowadzenie własnego kanału YouTube. Przygotowywanie filmów i publikowanie ich na popularnym portalu może przynieść naprawdę wysokie zyski. Najbardziej popularni youtuberzy w Polsce zarabiają dziesiątki tysięcy złotych. Osiąganie dochodu opiera się na niemal takich samych zasadach jak w przypadku blogerów. Potężnym narzędziem umożliwiającym zarabianie przez Internet jest jednak przede wszystkim program partnerski YouTube, który pozwala otrzymywać pieniądze za wyświetlenia dostępnych na kanale treści.

Zarabianie na e-gamingu

Granie w gry komputerowe to nie tylko hobby. Coraz częściej pozwala zarabiać realne pieniądze. Najlepsi gracze mogą liczyć na świetne zarobki, porównywalne z wypłatami innych popularnych sportowców. Częścią ich życia jest również udział w różnego typu prestiżowych turniejach i wydarzeniach.

Aby zarabiać na grach, niekoniecznie trzeba jednak stać się profesjonalnym graczem. Świetnym pomysłem na rozpoczęcie zarabiania dla młodych osób bez większego wkładu finansowego będzie streamowanie sesji swoich gier na Twitchu czy YouTube (to także dobry pomysł na profil tematyczny kanału – treści gamingowe nie przestają cieszyć się bardzo dużą popularnością).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Szymon 14 lip 2023 (20:18)

Elogghbvbcbvcb ggvfvgbgggtg hvc