Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Estoński startup tworzy materiały budowlane o ujemnym śladzie węglowym. Zyskał wsparcie na rozszerzenie produkcji

Myceen

Konieczność realizacji przez państwa Unii Europejskiej celów klimatycznych to idealna podstawa do rozwoju rynku innowacyjnych materiałów budowlanych. Jednym z podmiotów, które wykorzystują tę szansę jest startup Myceen z Tallina.

Redukcja emisji dwutlenku węgla o 55% do 2030 roku i osiągnięcie neutralności węglowej do roku 2050. To cele Unii Europejskiej, które wywierają ogromną presję na branżę budowlaną. Nic więc dziwnego, że szuka ona innowacyjnych materiałów i komponentów. Ich drugą cechą powinna być możliwość poprawy efektywności energetycznej budynków. Uznaje się, że nawet 75% budynków w UE jest obecnie nieefektywna energetycznie. 

Oba te warunki spełniają materiały bazujące na grzybni. Powstają na podstawie przekształceń przemysłowych produktów ubocznych w materiały budowlane. Dodatkowo to rozwiązanie oferujące potencjalne oszczędności energii.

Warto przeczytać: Fundusz Vinci inwestuje w bezemisyjne autobusy. Polska spółka MMI stawia na transformację technologiczną i pozycję na rynku europejskim

Transformacja materiałów budowlanych

To właśnie na tego typu materiały kładzie nacisk startup Myceen z Estonii. Początkowo zaangażowany bardziej w sektor projektowania, obecnie poprzez badania i rozwój szykuje się do zastosowań materiałów budowlanych z grzybni na szeroką skalę. Nie oznacza to jednak, że nie znalazły one do tej pory żadnego zastosowania. 

Przeciwnie, w ciągu ostatniego roku produkty startupu zostały wyeksportowane do ponad 15 krajów. Wśród nich znajdują się między innymi Stany Zjednoczone i Singapur. Obecnie zarządzający startupem koncentrują się na przeniesieniu działalności do fabryki pilotażowej. To pomoże rozwinąć technologię przemysłowej produkcji materiałów.

Dotacje i runda zalążkowa Myceen

Działania te są możliwe dzięki dotacjom, które projekt z Estonii zdążył już pozyskać. Ich łączna suma to ponad 2 mln euro. Co więcej, Myceen przygotowuje się do rundy zalążkowej. Startup planuje pozyskać w ten sposób kwotę od 1 do 1,5 mln euro. 

Oprócz planów uruchomienia produkcji przemysłowej strategia projektu zakłada w najbliższym czasie wykonanie jeszcze jednego ważnego kroku. Jest nim test materiałów w domu pilotażowym wykonany we współpracy z Timber Architecture Research Center (PAKK). Podczas niego materiały z grzybni zostaną porównane z konwencjonalnymi pod kątem wydajności. To pozwoli pozyskać dane do dalszego rozwoju i komercjalizacji projektu.

Źródło grafiki: Myceen/Facebook

Warto przeczytać: Estoński UP Catalyst ze wsparciem od Warsaw Equity Group. W planach pilotażowy reaktor przemysłowy

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.