Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak założyć przedszkole? Sprawdzamy czy prywatna placówka to dobry pomysł na biznes

jak założyć przedszkole

Wśród różnych pomysłów na biznes, założenie przedszkola może się wydawać dość szaloną alternatywą. Biorąc jednak pod uwagę częsty brak miejsc w przedszkolach publicznych, a także stres, z którym na co dzień mierzą się rodzice, chcący posłać swoje pociechy do przedszkola, otwarcie prywatnej placówki może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jak założyć przedszkole i czy taki biznes się opłaci?

Założenie przedszkola – czy to dobry pomysł na biznes?

Choć przedszkola kojarzone są najczęściej z placówkami publicznymi, ostatnio coraz więcej osób prywatnych otwiera swoje własne przestrzenie tego rodzaju. Co prawda, praca z dziećmi jest odpowiedzialna i wymaga pewnych umiejętności, jednak samo założenie przedszkola nie jest wbrew pozorom bardzo skomplikowane; właściciel przedszkola nie musi bowiem mieć ukończonych żadnych specjalnych kursów.

Zanim złożysz odpowiednie dokumenty, ważne jest jednak stworzenie biznesplanu. Co powinno się w nim znaleźć? Jeśli chcesz założyć przedszkole, powinieneś zacząć przede wszystkim od wyboru grupy docelowej – w tym przypadku będą to dorośli z klasy średniej, którzy mogą pozwolić sobie na to, aby wysłać dziecko do prywatnej placówki. Następnie warto wybrać profil przedszkola. Aby wybić się na rynku, trzeba się wyróżnić, dlatego placówki skoncentrowane na jakiejś konkretnej dziedzinie mają większe szanse na powodzenie. Przedszkole ekologiczne, przedszkole muzyczne, czy też placówka prowadzona w nurcie waldorfowskim – wybierając konkretny profil, sprawisz, że Twój biznes trafi do wybranej grupy docelowej, a co za tym idzie, zdobędziesz zaangażowanych klientów.

Warto przeczytać: Otwarcie salonu kosmetycznego – kwestie formalne i koszty własnego biznesu

Jak założyć przedszkole?

Założenie przedszkola nie musi wiązać się z rejestracją w oficjalnych spisach, takich jak CEIDG. W przypadku chęci założenia placówki tego rodzaju konieczne będzie jednak zezwolenie od gminy, w której zamierzasz poprowadzić przedszkole, a także wpis do ewidencji, również prowadzonej przez gminę lub powiat. Dokument otrzymuje się na wniosek założyciela placówki. We wniosku trzeba wyszczególnić między innymi takie dane jak:

  • nazwa punktu przedszkolnego,
  • dzienny wymiar godzin, w którym prowadzone będą zajęcia,
  • warunki przyjmowania dzieci na zajęcia,
  • dane, dotyczące kwalifikacji pracowników przedszkola.

Co ważne, we wniosku powinno się także przedstawić statut, zgodnie z którym będzie działać placówka, oraz projekt organizacji wychowania przedszkolnego.

Czy trzeba rejestrować przedszkole?

Założenie przedszkola to dobry pomysł na biznes również dlatego, że w przypadku otwarcia placówki nie będzie, jak już wspomniano, konieczna rejestracja w CEIDG, co mocno upraszcza formalności. Dzieje się tak dlatego, że prowadzenie przedszkola przez osobę fizyczną nie jest zaliczane do działalności gospodarczej, w przeciwieństwie do innych form opieki nad dziećmi. Co istotne, w przypadku osób prawnych, czyli na przykład spółki z o.o., czy też spółki akcyjnej, konieczne będzie zarejestrowanie punktu w KRS. Warto też pamiętać, że przedszkola niepublicznego nie mogą założyć spółki nieposiadające osobowości prawnej, jak np. spółka komandytowa, czy cywilna, a także orany państwa czy jednostki samorządu terytorialnego.

Jeśli jesteś osobą fizyczną i nie będziesz prowadzić przedszkola jako osoba zarządzająca spółką, nie jest więc konieczna rejestracja działalności gospodarczej. W tym przypadku podstawowym dokumentem będzie wniosek do stosownego urzędu, gdzie też należy uzyskać wpis do ewidencji.

Jak otworzyć prywatne przedszkole – zgłoszenia i wpisy

Aby założyć przedszkole, potrzebne jest zaplanowanie kilku kwestii. Przede wszystkim przed zgłoszeniem takiej placówki należy przygotować lokal, w którym odbywać się będą zajęcia. Musi on być zgodny z normami sanepidu i otrzymać pozytywne opinie od Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Straży pożarnej.

Następnie, należy zadbać o wykwalifikowaną kadrę, czyli pracowników pedagogicznych i dyrektora przedszkola. O ile właściciel przedszkola nie jest zobowiązany do posiadania żadnych kwalifikacji, żeby poprowadzić placówkę, o tyle pracownicy będą musieli mieć ukończone studia pedagogiczne o specjalizacji wczesnoszkolnej lub przedszkolnej, albo dyplom przygotowany przez zakład kształcenia nauczycieli w specjalności do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.

Należy pamiętać także o statucie przedszkola, który umieszczony będzie we wniosku do gminy lub powiatu.

Otwarcie prywatnego przedszkola – wymagania dotyczące lokalu

Jak już zostało wspomniane, niepubliczne przedszkole powinno mieścić się w odpowiednim lokalu, który spełnia normy sanitarne. Dodatkowo, wymogi dla budynków, w których przebywają dzieci, a także budynków użyteczności publicznej, określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. W przedszkolu obowiązują także przepisy zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku.

Najważniejsze kwestie, o których należy w lokalu pamiętać, to odpowiednia przestrzeń, zależna od liczby dzieci, które będą uczęszczać do placówki. Zgodnie z obowiązującym prawodawstwem, powierzchnia, przypadająca na każde dziecko powinna wynosić co najmniej dwa metry kwadratowe. Jednocześnie, przy grupie od trzech do pięciorga dzieci, musi ona wynosić co najmniej 16 metrów kwadratowych. Minimalna wysokość pomieszczeń to 2,5 metra.

W lokalu, w którym będą przebywać dzieci, bezdyskusyjnie należy zapewnić pomieszczenie sanitarne z ciepłą wodą. Maksymalna liczba dzieci, znajdująca się w placówce nie może przekraczać 25 osób.

Dofinansowanie na założenie przedszkola

Choć prywatne przedszkole nie zawsze jest formą prowadzenia działalności gospodarczej, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na założenie placówki. Prywatne przedszkole może, a nawet powinno skorzystać z formy wsparcia z gminy bądź powiatu. Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem oświatowym, niepubliczna placówka ma prawo do otrzymania za każdego ucznia dotację z budżetu gminy, równą 75% podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli publicznych. W 2024 roku dotacja na jednego ucznia w placówce publicznej wynosi 3 968,81 złotych. Wyjątkiem są uczniowie ze stopniem niepełnosprawności – w tym przypadku dotacja nie może okazać się niższa, niż przysługująca dla placówki publicznej.

Oprócz dotacji z gminy, prywatne przedszkole jest także pewnego rodzaju podmiotem gospodarczym, świadczącym odpłatne usługi. Wysokość opłaty za dziecko ustala indywidualnie właściciel przedszkola, a z rodzicem podpisywana jest najczęściej umowa zlecenie.

Przedszkole niepubliczne – o czym jeszcze warto pamiętać?

Aby założyć przedszkole niepubliczne, należy pamiętać także o wszystkich dodatkowych kwestiach, które będą wymagały przemyślenia jeszcze na etapie biznesplanu. Przede wszystkim, prowadząc przedszkole, będziesz osiągał zyski z tego tytułu. Jeśli dochód przekracza 75% minimalnej krajowej miesięcznie, konieczne będzie rozliczenie się z urzędem skarbowym. Jako osoba prywatna możesz rozliczać się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego, lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jeśli prowadzisz przedszkole jako osoba prawna lub jednostka organizacyjna, będziesz musiał zapłacić także podatek CIT.

Przy prowadzeniu przedszkola warto także pomyśleć o kosztach związanych z jego profilem. Jeśli postawisz na muzykoterapię i w trakcie zajęć zdecydujesz się puszczać dzieciom muzykę bez darmowej licencji, konieczne będzie rozliczenie z ZAiKS-em.

Otwarcie przedszkola to bardzo ciekawy i dość stabilny pomysł na biznes. Dzięki dużemu zapotrzebowaniu, na taką działalność przewidziane są różnego rodzaju dotacje, a procedury są dość proste. Warto przygotować dobry biznesplan i rozpocząć działalność tego rodzaju jeszcze przed okresem jesiennym.

Warto przeczytać: Jak w kilku krokach przygotować biznesplan sklepu internetowego? Przedstawiamy najważniejsze elementy

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.