Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak dobrze kupić domenę?

Jak dobrze kupić domenę? A konkretniej jak dobrze zarejestrować domenę, aby później ją wygodnie i bezproblemowo sprzedać? To częste pytanie wśród mało doświadczonych inwestorów, zaczynających dopiero przygodę na rynku domen. Niestety, najczęściej dokonują złego wyboru – czy to skuszeni wielkimi promocjami, czy też zmyleni przez przebiegłych rejestratorów.

Od 1 stycznia 2008 rejestracja domen .pl jest tak tania, jak nigdy wcześniej (dziękujemy!), co skłania wiele nowych osób do spróbowania swoich sił na rynku. Dlatego postanowiłem napisać ten krótki artykuł z nadzieją, że przyda się niektórym z Was, a pośrednio – zaoszczędzi wiele czasu i nerwów wszystkim inwestorom na rynku domen.

A więc jak dobrze kupić domenę? Należy to zrobić tak, aby cesja usługi utrzymania domeny na przyszłego abonenta (który kupi od nas domenę) była jak najszybsza, jak najprostsza, bez dodatkowych opłat, a przede wszystkim – możliwa. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, ponieważ na rynku znajduje się wielu rejestratorów korzystających z dziwnego przyzwyczajenia klientów – przyzwyczajenia do nieczytania regulaminów. Przed rejestracją domeny należy koniecznie przeczytać regulamin!

I to czasem nie jeden – trzeba przeczytać ogólny regulamin świadczenia usług przez danego rejestratora, regulamin promocji, a także regulamin dotyczący domen z tą konkretną końcówką, którą zamierzamy kupić (często istnieją osobne regulaminy dotyczące rejestracji domen .pl, .com, .eu itp.). Poza tym trzeba zapoznać się z regulaminem rejestru (dla domen polskich jest to NASK, a regulamin znajduje się tutaj). To ostatnie na szczęście wystarczy robić raz na kilka lat, podczas gdy regulaminy rejestratorów najczęściej są modyfikowane przy każdej promocji!

Właściwie w regulaminie znajdziemy wszystkie informacje, jakich potrzeba nam aby zorientować się w polityce danego rejestratora i podjąć decyzję o skorzystaniu bądź rezygnacji z jego usług. Ale na co zwracać uwagę? Na kilka rzeczy. Dla większej wygody, pozwolę sobie je wypunktować:

1. Authinfo. Kluczowa rzecz przy wygodnym przekazaniu domeny. Kod authinfo służy do przeniesienia domeny od jednego rejestratora do innego, może być użyty przez obecnego (aby po prostu zmienić rejestratora) lub przyszłego abonenta (w celu zmiany rejestratora oraz danych). Należy zwrócić uwagę na to, czy wydanie takiego kodu u danego rejestratora jest bezpłatne. U dobrego rejestratora – jest. Rejestrator, którego powinniśmy unikać (nawet jeśli ma bardzo kuszące promocje) będzie chciał pobrać za authinfo opłatę lub będzie żądał uprzedniego przedłużenia domeny na kolejny okres abonamentowy (w ekstremalnych przypadkach – nawet kilkukrotnego przedłużenia lub dopłaty kilkusetzłotowej).

2. Cesja. Cesja to dokument formalnie potwierdzający przeniesienie usługi utrzymania domeny internetowej na nowego abonenta. Sprzedając domenę, koniecznie pamiętaj o wysłaniu podpisanej cesji do nowego abonenta. Ale co to ma wspólnego z rejestracją? No właśnie – nie powinno nic mieć. Jednak niektórzy rejestratorzy przed zmianą abonenta (nawet jeśli domena została przeniesiona przy użyciu kodu authinfo) żądają przesłania obustronnie podpisanej cesji, co skutecznie wydłuża czas przekazania domeny.

Umiarkowanie niewygodny rejestrator będzie oczekiwał wysłania cesji faksem, ten bardziej zawzięty zażąda przesyłki pocztą (co ciekawe, cesji nie zwraca, więc dla porządku trzeba będzie sporządzić ją w kilku egzemplarzach…), ale najgorszy rejestrator będzie oprócz cesji żądał przesłania dokumentów rejestracyjnych firmy, a nawet kserokopii dowodu osobistego. Jest to zupełnym absurdem (żądanie kserokopii dowodu jest nawet wątpliwe z punktu widzenia prawa), więc takich rejestratorów powinno się omijać szerokim łukiem.

3. Przenoszenie między panelami. Jeśli nabywca domeny zechce nadal utrzymywać domenę u tego samego rejestratora, nie ma konieczności przenoszenia jej z użyciem authinfo. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby takie przeniesienie było jak najłatwiejsze – niektórzy rejestratorzy i w tym wypadku żądają przesłania grubej koperty z makulaturą…

4. Promocje. Zwykle przy kupowaniu domen w promocji jednocześnie podpisujemy cyrograf obejmujący niektóre lub wszystkie z wyżej wymienionych utrudnień. Tym samym, utrudniamy życie sobie i potencjalnemu nabywcy naszej domeny. Dlatego, jeśli rejestrator oferuje taką opcję, lepiej wybrać rejestrację po normalnej, niepromocyjnej cenie. Oczywiście pod warunkiem, że rezygnacja z promocji jednocześnie zwolni nas od wszelkich niedogodności. Generalnie bezpieczniej jest unikać promocji jeśli rejestrujemy domenę w celu jej dalszej odsprzedaży.

5. Przedłużenie. Jasnym jest, że rejestrując domenę zakłada się zysk z jej sprzedaży lub parkowania. Jeśli jednak okaże się, że wybór nazwy był nietrafiony, to po prostu po roku domena wygasa, a my jesteśmy stratni tylko cenę rejestracji. Przynajmniej powinno to być tak oczywiste, ale okazuje się, że nie zawsze jest. Niektórzy z rejestratorów oczekują bowiem przedłużenia domeny pod groźbą opłaty karnej.

Dlatego trzeba zwrócić uwagę, czy w regulaminie (szczególnie w regulaminie promocji) nie ma przypadkiem zapisu dotyczącego konieczności przedłużenia domeny lub uiszczenia opłat karnych. Z kolei jeśli mamy zamiar domenę przedłużać, warto zwrócić uwagę na cenę przedłużenia. Może się bowiem okazać, że płacąc nieco mniej za pierwszy rok utrzymywania domeny, zapłacimy za jej przedłużenie na kolejny rok dużo więcej, niż zapłacilibyśmy u innego rejestratora.

To chyba tyle – najważniejsze rzeczy. Jeśli jeszcze coś mi przyjdzie do głowy (a może ktoś coś zasugeruje w komentarzu), zaktualizuję post. A początkującym inwestorom życzę samych dobrych wyborów – i rejestratora, i nazw domen. 🙂

Przemysław Bojczuk

Autor jest właścicielem ponad 2000 domen oraz założycielem serwisu Złapane.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Marek 4 kwi 2015 (16:11)

Polecam kupić domenę na home.pl jest niedrogo i przejrzyście.Korzystam od jekiegoś czasu i jestem bardzo zadowolny