Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dofinansowanie działalności osób samozatrudnionych a bezzwrotna pożyczka do 5 tys. zł

Wielu przedsiębiorców, w tym osób samozatrudnionych poszukuje nowych źródeł finansowania. Swój wzrok kierują przede wszystkim w kierunku tarczy antykryzysowej. Jednak czy można z dostępnych tam instrumentów korzystać jednocześnie? Takie pytanie rodzi się w kontekście pożyczki w kwocie 5 tys. zł oraz innego rodzaju wsparcia.

dofinansowanie działalności osób samozatrudnionych a bezzwrotna pożyczka do 5 tys. zł

Czy można łączyć dofinansowanie działalności osób samozatrudnionych i bezzwrotną pożyczkę do 5 tys. zł? ; Fot. Shutterstock/ Yulia Grigoryeva

Tarcza antykryzysowa wciąż generuje więcej pytań niż odpowiedzi. Na adres [email protected] trafia mnóstwo maili z pytaniami od was. Dość często poruszana jest w nich kwestia możliwości łączenia różnych form wsparcia finansowego ujętych w tarczy antykryzysowej. Zarówno dofinansowanie działalności osób samozatrudnionych, jak i bezzwrotna pożyczka cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Zważywszy, że po aktualizacji z pożyczki do 5 tys. zł mogą skorzystać także osoby samozatrudnione. Jednak obie te form pomocy można łączyć. Zobacz, jak pozyskać inne formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Dofinansowanie działalności gospodarczej

Ta forma wsparcia jest dedykowana tylko osobom samozatrudnionym. Ubiegać się o nią można za pośrednictwem starostwa powiatowego. Takiemu przedsiębiorcy przysługuje nawet do 90 proc. wynagrodzenia minimalnego przez cały okres, kiedy osiąga starty. Jednak wysokość ta jest uzależniona od wielkości osiągniętego spadku obrotu. By móc jednak skorzystać z tego dofinansowania, strata musi wynieść co najmniej 30 proc.

Wsparcie ze strony państwa nie może jednak trwać dłużej niż 3 miesiące. Ponadto przedsiębiorca musi prowadzić swoją działalność, przez okres otrzymywanej pomocy, a także w późniejszym okresie, równemu czasu trwania wsparcia. W przypadku niedotrzymania tego terminu przedsiębiorca będzie musiał zwrócić dofinansowanie proporcjonalnie do okresu nieprowadzenia działalności gospodarczej, lecz bez odsetek. Będzie miał na to 30 dni od momentu otrzymania wezwania starosty. Więcej o tym, jak pozyskać takie wsparcie przeczytasz tutaj.

Pożyczka bezzwrotna do 5 tys. zł

Na mikroprzedsiębiorców czeka również pożyczka do 5 tys. zł, która pod pewnym warunkami może być bezzwrotna. Jest nim prowadzenie działalności przez trzy miesiące od otrzymania świadczenia. Po aktualizacji tarczy znikł jednak warunek braku zmniejszenia stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy przez 3 miesiące od dnia jej udzielenia, w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. Zobacz, jak ubiegać się o taką pożyczkę. Alternatywnie możesz również skorzystać, ze specjalnych linii kredytowych oferowanych przez banki.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.