Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zapłaciłem składki ZUS za marzec. Czy dostanę zwrot środków?

Przedsiębiorcy masowo ruszyli po zwolnienia z płacenia składek ZUS. Wnioski pozwalające uniknąć kosztownego obciążenia budżetu firm można już liczyć w setkach tysięcy. Co z firmamy, które zapłaciły w kwietniu składki za marzec? Czy osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wnioskować o zwrot „nadpłaconych” składek?

ZUS

Fot. Shutterstock/ ASkwarczynski

Jednym z najczęściej zadawanych ostatnio pytań przez osoby prowadzące działalność gospodarczą jest problem zwolnienia składek ZUS w przypadku zapłaty składek za marzec. Z odpowiedzią przychodzi dzisiejszy komunikat Dolnośląskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Koronawirus doprowadził wiele firm na skraj upadłości. Jednym z elementów tarczy antykryzysowej, który ma wesprzeć biznes w tym trudnym czasie jest zwolnienie z opłacania składek na ZUS przez 3 miesiące. Wprowadzone rozwiązanie po pierwotnych zapowiedziach jedynie odroczenia płatności składek zostało przyjęte bardzo dobrze. Jednak część osób prowadzących działalność gospodarczą zapłaciła składki za marzec. Co do zasady zwolnienie dotyczyć miało niezapłaconych składek, ale w tym wypadku jest wyjątek od tej reguły. Oto, jak sprawę widzi Dolnośląski Oddział ZUS.

W zasadzie zwolnienie dotyczy tylko tych składek, które nie zostały zapłacone, ale składka marcowa jest wyjątkiem. Przedsiębiorcy mogą dostać zwolnienie z opłaty za marzec również wtedy, gdy pieniądze już na konto ZUS wpłynęły. Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot nadpłaty za marzec to rozliczy się ona na składki za kwiecień. Należy pamiętać, że za kwiecień i maj podlegają zwolnieniu tylko składki jeszcze nieopłacone.

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek na okres trzech miesięcy. Zwolnienie dotyczy przelewów wykonywanych za miesiące: marzec, kwiecień oraz maj tego roku. Zwolnienie obejmuje składki na ubezpieczenie społeczne oraz składkę zdrowotną. Zwolnienie może obejmować 100 proc. składek lub połowy należności wobec ZUS.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.