Będzie więcej pieniędzy na kosmiczne biznesy

Będziemy przeznaczać więcej pieniędzy na przemysł kosmiczny – powiedział we wtorek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas konferencji „5 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej”.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

„W Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest takim wiodącym azymutem gospodarczo-rozwojowym Polski, mamy poczesne miejsce dla strategii kosmicznych, ponieważ wierzymy, że różne efekty synergii, różne efekty pośrednie da się wyraźnie odszukać i odczytać w wielu innych sektorach, wielu innych branżach” – mówił Morawiecki.

Podkreślił, że wierzy w strategię kosmiczną bardzo głęboko. „Na pewno będziemy coraz większą pulę środków również dedykować na przemysł kosmiczny, na badania, na to wszystko, żeby nasz przemysł w szeroko rozumianym zakresie – i usługi – żeby nasza gospodarka była bardziej nasycona tym pierwiastkiem kosmicznym” – powiedział wicepremier.

Zaznaczył, że dla niego najważniejsze jest, aby strategia rozwoju przemysłu kosmicznego i okołokosmicznego przekładała się na naszą rzeczywistość. Podkreślił przy tym, że zależy mu – oraz wicepremierowi, ministrowi nauki Jarosławowi Gowinowi – na przybliżeniu nauki do biznesu, co ma swój wyraz w legislacji. Poza tym, jak wskazał, gdy Polska zaczynała swoją przygodę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), mieliśmy 50-60 firm, które zajmowały się przemysłem kosmicznym. „Dzisiaj jest 350-360 takich firm po pięciu latach” – poinformował Morawiecki. (PAP)
Autor: Marcin Musiał, Magda Jarco

edytor: Bożena Dymkowska

mmu/ dym/

Źródło: PAP

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*