Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej w roku 2021. Oto lista dostępnych programów

W roku 2021 możliwości pozyskania pieniędzy na podjęcie działalności gospodarczej nie zabraknie. Od dotacji przez fundusze unijne przez pożyczki aż po mniej popularne formy finansowania własnego biznesu. W zależności od branży i potrzeb finansowych każda osoba zainteresowana uruchomieniem własnej firmy powinna znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Rok 2020 upłynął osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą pod znakiem pandemii i trudności wynikających z nakładanych obostrzeń. Mimo trudnej sytuacji aktywność gospodarcza szybko wróciła do poziomów notowanych na początku rozwoju pandemii w Polsce. Liczba zakładanych firm utrzymywała się na poziomach zbliżonych do liczb notowanych w roku 2019. Część osób dopiero nosi się z zamiarem rozpoczęcia własnej przygody z biznesem, ale jedną z głównych barier jest brak kapitału na zrealizowanie swojego pomysłu. W odpowiedzi na liczne zapytania prezentujemy listę instrumentów, z których w nowym roku mogą skorzystać przyszli przedsiębiorcy szukający dofinansowania na start.

Bezzwrotne dotacje z urzędu pracy w 2021 roku

Niezależnie od pandemii i programów pomocowych skierowanych do już istniejących firm urzędy pracy przyjmują wnioski o dotacje na założenie firmy. Program realizowany ze środków Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii skierowany jest do osób zarejestrowanych w urzędzie pracy jako bezrobotni. Osoby spełniające ten warunek mogły w ubiegłym roku ubiegać się o nawet 31 191 zł bezzwrotnej dotacji na podjęcie działalności gospodarczej. Według danych za pierwsze osiem miesięcy roku 2020 z tej formy uzyskania kapitału na start w biznesie skorzystało 15 274 osób zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotni. W ten sposób na przejście tych osób na samozatrudnienie urzędy pracy wydatkowały przez osiem miesięcy obecnego roku 322 mln zł. Aby starać się o dotację bezrobotny musi w lokalnym urzędzie pracy złożyć wniosek wraz z biznesplanem i wykazem na co chce przeznaczyć pozyskane środki. Więcej o tym, jak pozyskać dotację z urzędu pracy można przeczytać pod linkiem.

Ponad 100 tys. zł aby przejść na samozatrudnienie

Nie tylko dla bezrobotnych, ale także studentów i absolwentów skierowany jest z kolei program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Inicjatywa podobnie jak dotacje wspomniane powyżej realizowana ze środków Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii. Instytucją odpowiedzialną za przeprowadzenie programu jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Osoby myślące o rozpoczęciu działalności gospodarczej mogą w ramach inicjatywy pozyskać do 100 tys. zł atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki, którą muszą spłacić w ciągu 7 lat. W roku 2020 górny limit finansowego wsparcia, o który mogą się ubiegać początkujący przedsiębiorcy wynosi dokładnie 100 489,60 zł. Kwota ta ustalana jest jako pięciokrotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia podawanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Nie są jeszcze znane pełne dane za rok 2020, ale w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” od stycznia do 31 października 2020 r. (raportowanie miesięczne) przyznano 536 pożyczek na kwotę 42,23 mln zł. Z tej puli znakomita większość bo 42 mln zł zostało przeznaczonych na pożyczki na zakładanie działalności gospodarczej. Wsparcie na start w biznesie przyznano 528 osobom. To oznacza, że średnia kwota finansowego zastrzyku dla pojedynczej osoby rozpoczynającej przygodę z biznesem wyniosła 79,5 tys. zł. Szczegóły programu dostępne są na stronie wsparciewstarcie.bgk.pl

Nawet 1 mln zł dla start-upów z Polski Wschodniej

Osoby z pomysłem na biznes w sektorze IT mogą po spełnieniu kilku warunków wziąć udział w programie „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”. Inicjatywa realizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to kontynuacja programu Platform Startowych. Tylko uczestnicy inkubacji w jednej z platform mogą następnie ubiegać się o finansowy zastrzyk na komercjalizację wyinkubowanego projektu. Młode firmy mogą w nim otrzymać w konkursie nawet 1 mln zł na sfinansowanie kosztów swojego przedsięwzięcia, przy czym uzupełnić go muszą wkładem własnym nie mniejszym niż 15 proc. wydatków kwalifikowalnych projektu. Jednak nie każdy start-up zainteresowany tym wsparciem może złożyć wniosek w PARP.

Konkurs przeznaczony jest do autorów tych projektów, które przeszły najpierw etap Platform Startowych. W ramach tej inicjatywy projekty na bardzo wczesnym etapie rozwoju przechodzą cały proces inkubacji i pracy nad pomysłem, jego modelem biznesowym, głównymi założeniami. Wszystko odbywa się pod okiem doświadczonych praktyków, którzy biorą pod lupę dany projekt tak, by zwiększyć jego rynkowe szanse. Dopiero zakończenie procesu inkubacji w jednej z kilku dostępnych Platform Startowych daje prawo ubiegania się o dofinansowanie w ramach konkursu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. W październiku ubiegłego roku PARP przedłużyła nabór wniosków do końca grudnia roku 2021. Na ten cel przeznaczono ponad 300 mln zł, które ma zasilić 300 młodych, perspektywicznych firm.

Crowdfunding, czyli jak zebrać pieniądze na pomysł

Ta forma finansowania własnego biznesu w Polsce dopiero raczkuje. Mowa o crowdfundingu, czyli zbieraniu środków w internecie na realizację swojego pomysłu. Osoba z pomysłem na produkt może go opisać, przygotować grafiki i wizualizacje, przedstawić zalety i z taką „dokumentacją” zgłosić się do jednej z dostępnych na rynku platform crowdfundingowych. Im lepszy opis, zdjęcia, wiarygodne przedstawienie zespołu i możliwych wariantów rozwoju produktu tym większe szanse na przekonanie internautów do tego, by wyłożyli własne środki na produkt, który otrzymają w po jakimś czasie. Kluczowym jest tutaj dotarcie do jak największej społeczności, która wesprze dany projekt.

Największym serwisem crowdfundigowym świata jest Kickstarter, który wyprzedza takie serwisy jak: Indiegogo, Gofundme, Crowdfunder, Crowdcube czy Fundedbyme. W Polsce do najpopularniejszych platform należą: PolakPotrafi.pl, Wspieram.to, Zrzutka.pl, Odpalprojekt.pl. Osobną grupą są serwisy z crowdfundingiem udziałowym. W tym obszarze prym wiodą Beesfund.pl, Crowdway.pl, Findfunds.pl, Smartfunds.pl. Więcej o platformach crowdfundingowych w Polsce i na świecie przeczytasz tutaj.

Zapukaj do anioła biznesu

W Polsce ta forma finansowania biznesu wciąż jest w cieniu funduszy inwestujących w młode, perspektywiczne biznesy, ale jest to ciekawa alternatywa. Anioły Biznesu bo o nich mowa to zazwyczaj osoby, które same odniosły sukces w biznesie, a teraz nadwyżki środki inwestują w ciekawe, młode firmy. Ich model działania jest nieco inny niż funduszy, ale cel oczywiście taki sam. Zainwestować w projekt, który się rozwinie i przyniesie wysoką stopę zwrotu. Dbając o dyskrecję i anonimowość stają się współwłaścicielami firm w zamian za wniesiony do nich kapitał. Nie tak dawno sprawdziliśmy wybrane sieci aniołów biznesu działające w Polsce. Jest ich pięć: Amber Invest, Lewiatan Business Angels, Polban, Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu oraz Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu. Więcej o aniołach biznesu przeczytasz tutaj.

Szukam inwestora, czyli fundusze Venture Capital

Z kolei fundusze Venture Capital to dynamicznie rozwijająca się gałąź finansowania start-upów. Fundusze poszukują projektów, które po określonym czasie przyniosą ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży udziałów w danym projekcie. Utarło się powiedzenie, że tylko 1 na 10 zainwestowanych przedsięwzięć odnosi rynkowy sukces. Pozostałe pozwalają pokryć koszty oraz sprzedawane są ze stratą. Niezależnie ile w tym prawdy to faktem jest, że działalność funduszy VC wiąże się z dużym ryzykiem, które związane jest z inwestowaniem w firmy na bardzo wczesnym etapie. To powoduje, że ryzyko „przestrzelenia” jest spore, ale też potencjalne korzyści z trafionej inwestycji ponadprzeciętne. Fundusze Venture Capital Inwestują one w młody biznes określoną kwotę w zamian za określoną część udziałów. Oprócz pieniędzy fundusze dają twórcom start-upów dostęp do know-how, kontaktów oraz dzielą się swoim biznesowym doświadczeniem. Na portalu MamBiznes.pl dostępny jest obszerny katalog funduszy inwestujących w Polsce.

Fundusz

Horyzont (lata)

Kwota inwestycji

WWW

Agencja Rozwoju Pomorza 10 lat Do €200 tys. arp.gda.pl
Akcelerator Technologiczny Gliwice 2 – 7 lat do 1 mln zł akceleratorgliwice.pl
Alfabeat 5 1-3 mln zł alfabeat.pl
bValue 3 – 5 lat 1-4 mln zł bvalue.vc
Experior Venture Fund 3 – 7 lat €500k – €3M evf.com.pl
Evig do 5 lat do 1 mln zł evig.pl
IIF 3 – 5 lat 3-20 mln zł
Innovation Nest 10 lat €250k do €3M innovationnest.co
Innoventure 3 – 5 lat do 1 mln zł innoventure.vc
Impera Alfa 4 – 7 lat 100-250 tys. euro imperaalfa.pl
Inovo 5 – 7 lat 3-5 mln zł inovo.vc
Podlaski Fundusz Kapitałowy 3 – 5 lat 0,5-1 mln zł pfrr.pl
Satus/Satus Games 5 – 7 lat 0,5-4 mln zł satus.pl
Speedupgroup 5 0,5 – 18 mln zł speedupgroup.com
Starfinder 3 – 5 lat 1-3 mln zł starfinder.eu
Świętokrzyski Inkubator Technologii do 4 lat Do €200 tys. switsa.pl
Ventureinc indywidualnie 100 tys. – 3 mln zł ventureinc.com
Xevin do 10 lat 1 mln + 2 mln zł (follow-on) xevin.pl
Younick do 5 lat do 1 mln zł younick.pl

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.