Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pieniądze na własny biznes od anioła biznesu. Sieci aniołów w Polsce

Jednym ze sposobów na pozyskanie kapitału na własny biznes jest kontakt bezpośrednio z inwestorem – aniołem biznesu. Zwykle są to osoby, które odniosły sukces w biznesie i dziś wspierają młodych przedsiębiorców. Model ich działania różni się od funduszy Venture Capital choć aktywność aniołów biznesu to nie działalność charytatywna.

Na polskim rynku funkcjonuje kilka sieci zrzeszających przedsiębiorców, którzy w cieniu i bez jupiterów inwestują w perspektywiczne biznesu. Sprawdziliśmy wybrane sieci aniołów biznesu działające w Polsce. Co oferują sieci Business Angels działające nad Wisłą i na jakich zasadach?

Foto: YAY Foto

Ze współpracy korzystają dwie strony. Przedsiębiorca pozyskuje kapitał oraz cenną wiedzę merytoryczną. Z kolei inwestor otrzymuje udziały w biznesie. Z tego względu, że inwestuje się w projekty na wczesnym etapie rozwoju, charakteryzujące się największym ryzykiem, podlegają selekcji. Jednak bardo rzadko Anioł Biznesu funkcjonuje w pojedynkę. Zwykle jest on zrzeszony w Sieci Aniołów Biznesu.

Amber Invest

Ta sieć skupia obecnie ponad 80 inwestorów. Interesują się oni branżami, które sami znają. Jednak poza branżą niezwykle istotne są inne elementy takie jak zespół, silna przewaga konkurencyjna oraz jasna i skalowalna strategia rozwoju. Pojawia się jednak pytanie o maksymalną kwotę, która może uzyskać przyszły przedsiębiorca? – Nie ma takiej granicy – odpowiada Tomasz Łasecki, przedstawiciel Amber Invest. – Największa transakcja zrealizowana w Sieci AMBER to 1,5 mln zł przez jednego inwestora w jedną transakcję. Natomiast nasi inwestorzy mają większe możliwości inwestowania, a w jednej transakcji może uczestniczyć ich kilku – dodaje.

Do przykładowych projektów realizowanych przy współpracy aniołów biznesu z Amber Invest to:

  • dogadamycie.pl
  • Luxon Sp. z o.o.
  • SDS Optic Sp. z o.o.

Wciąż można kontaktować się z aniołami biznesu, pochodzącymi właśnie z tej sieci. Co więcej Sieć Amber tworzy fundusz Pomerangels, który będzie współinwestował z Aniołami Biznesu.

Lewiatan Business Angels

Wśród tej sieci skupionych inwestorów jest ponad 100. Jednak tylko część z nich obecnie jest aktywna. Zwykle rocznie zgłaszanych jest ok. 300 projektów. Jednak już na wstępie eliminowane są nierealistyczne oraz niedopracowane. Ponadto zawsze usuwane są projekty, które polegają głównie na „robieniu pieniędzy z pieniędzy” przykładowo poprzez genialne pomysły na zarabianiu na forexie. Kolejnym sprawdzianem dla projektów jest ich zyskowność. – Po analizie odrzucamy także projekty niemające potencjału do generowania zwrotu z inwestycji mniejszego niż 20-30% rocznie przez 3-4 lata horyzontu inwestycyjnego. Wynika to z tego, że projekt rozpoczynający się od zakupu gruntu i budowy fabryki raczej też nas nie zainteresuje – mówi Jacek Adamski, przedstawiciel Lewiatan Business Angels.

Z reguły pojedyncza inwestycja na projekt mieści się w kwocie 300-500 tys. zł. Największy projekt, który został zrealizowany przez inwestora zrzeszonego w LBA wyniósł ponad 4,2 mln zł.

Nabory nowych projektów wciąż trwają. Natomiast spotkanie z wyselekcjonowanymi projektami odbywają się w każdym kwartale.

Jednak to tylko część z występujących w Polsce sieci Aniołów Biznesu. Do pozostałych można zaliczyć jeszcze Polban, Wschodnią Sieć Aniołów Biznesu oraz Ponadregionalną Sieć Aniołów Biznesu.

Rozstanie z aniołem biznesu

Nic nie trwa wiecznie, również współpraca z aniołem biznesu. Model biznesowy anioła biznesu wygląda tak, że po kilku latach współpracy z przedsiębiorcą sprzedaje on udziały w przedsięwzięciu i wycofuje się z firmy. Maksymalny czas, w którym przedsiębiorca i inwestor pracują razem wynosi od 3 do 7 lat. Udziały bardzo często są nabywane przez fundusze Venture Capital oraz private Equity. Jednak także coraz popularniejsze staje się odkupienie udziałów przez pomysłodawców od aniołów biznesu.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
pomysl 3 kwi 2019 (00:35)

Jakie są zasady inwestowania tych pieniędzy?

Ludzie mówią że anioł w zamian za pomoc w finansowaniu życzy sobie 80% udziałów w firmie.
A co jeśli okazuje się że pomysł nie wypali - czyżby pomysłodawca musiał spłacać anioła biznesu?