Jak student może sfinansować swój pomysł na biznes?

Wielu studentów ma swój pomysł na biznes, jednak nie wiem jak można go sfinansować. Z pomocą może przyjść jeden z programów rządów – Wsparcie w starcie. Na czym on polega i kto może z niego skorzystać?

Fot. FORUM/ Robert Kneschke

Program „Wsprcie w starcie” jest to program rządowy. Największą zaletą tej formy wsparcia jest bardzo niskie oprocentowanie. Środki przyznawane w ramach tego programu pochodzą z Bankowego Gospodarstwa Krajowego, ale również z Funduszu Pracy.

Z programu mogą korzystać studenci ostatniego roku studiów wyższych, ale również absolwenci szkoły lub uczelni wyższej do 4 lat liczonych od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu. Jednak niezwykle ważne jest, aby być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna.

Wartość takiej pożyczki nie może przekroczyć 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia. W 2018 roku wynosi to ok. 90 tys. zł. Pożyczki te są udzielane na bardzo preferencyjnych warunkach. Wysokość oprocentowania nie może przekroczyć 25 proc. stopy redyskonta weksli NBP. Związku z tym obecnie może maksymalnie wynieść 0,44 proc. Taka pożyczka może być spłacana przez okres 7 lat. Dodatkowo młody przedsiębiorca może opóźnić pierwszą spłatę do roku czasu.

Do stycznia 2018 roku, w ramach tego programu , udzielono łącznie 3530 pożyczek o łącznej wartości 225 mln zł. Oznacza to, że średnio przedsiębiorcy zadłużali się na kwotę ok.  63 700 zł

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*