Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak student może sfinansować swój pomysł na biznes?

Wielu studentów ma swój pomysł na biznes, jednak nie wiem jak można go sfinansować. Z pomocą może przyjść jeden z programów rządów – Wsparcie w starcie. Na czym on polega i kto może z niego skorzystać?

Fot. FORUM/ Robert Kneschke

Program „Wsprcie w starcie” jest to program rządowy. Największą zaletą tej formy wsparcia jest bardzo niskie oprocentowanie. Środki przyznawane w ramach tego programu pochodzą z Bankowego Gospodarstwa Krajowego, ale również z Funduszu Pracy.

Z programu mogą korzystać studenci ostatniego roku studiów wyższych, ale również absolwenci szkoły lub uczelni wyższej do 4 lat liczonych od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu. Jednak niezwykle ważne jest, aby być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna.

Wartość takiej pożyczki nie może przekroczyć 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia. W 2018 roku wynosi to ok. 90 tys. zł. Pożyczki te są udzielane na bardzo preferencyjnych warunkach. Wysokość oprocentowania nie może przekroczyć 25 proc. stopy redyskonta weksli NBP. Związku z tym obecnie może maksymalnie wynieść 0,44 proc. Taka pożyczka może być spłacana przez okres 7 lat. Dodatkowo młody przedsiębiorca może opóźnić pierwszą spłatę do roku czasu.

Do stycznia 2018 roku, w ramach tego programu , udzielono łącznie 3530 pożyczek o łącznej wartości 225 mln zł. Oznacza to, że średnio przedsiębiorcy zadłużali się na kwotę ok.  63 700 zł

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.