Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Unia Europejska tworzy nowy fundusz. Będzie inwestować w start-upy

Na start-upy i firmy z sektora MŚP będzie czekać 75 mln euro, które zapewni nowopowstały fundusz BlueInvest. Europejski kapitał będzie przeznaczony na cele związane z innowacjami związanymi z morzami i oceanami.

Fot. Parlament Europejski

W ostatnim czasie słowo „klimat” odmieniane jest już przez wszystkie przypadki. Zachodzące w nim zmiany, stają się coraz większym wyzwaniem dla europejskich gospodarek. Dlatego też Unia Europejska zdecydowała się powołać nowy fundusz, który miałby wesprzeć innowacyjne pomysły.

Szczególnym zainteresowaniem BlueInvest, czyli nowo powstałego funduszu Unii Europejskiej są innowacje związane z oceanami, morzami i wybrzeżami. Łączna pula, 75 mln euro ma być przeznaczona dla firm, które opracowują rozwiązania dotyczące np. energii odnawialnej, zrównoważonej żywności pochodzenia morskiego, biotechnologii, technologii informatycznej wykorzystywanej w gospodarce morskiej oraz wiele innych. Fundusz BlueInvest będzie zarządzany przez Europejski Fundusz Inwestycyjny.

– Oceany jako pierwsze odczują skutki zmiany klimatu, ale kryją w sobie również wiele potencjalnych rozwiązań kryzysu klimatycznego w każdym sektorze morskim, od rybołówstwa i akwakultury po morską energię wiatrową, energię fal i pływów morskich, niebieską biotechnologię i wiele innych dziedzin związanych z innowacyjnością. Fundusz inwestycyjny dysponujący kapitałem własnym o wartości 75 mln euro jest narzędziem służącym uwolnieniu potencjału niebieskiej gospodarki zarówno pod względem tworzenia Europejskiego Zielonego Ładu, jak i zapewnienia wzrostu gospodarczego europejskich MŚP rozwijających innowacyjne i zrównoważone produkty i usługi – powiedział Virginijus Sinkevičius, europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.