Zaloguj się, aby obserwować  
basgym

Jeśli warto, to do kogo?

Recommended Posts

Witam  :) 

Od dwóch lat zarabiam na rzemiośle artystycznym, tzn.  biżuteria z drewna, bursztynu, kamyków, skóry, metalu itd.  Moje wyroby kupuje lokalny sklep i potem sprzedaje u siebie. Póki co jestem zadowolona z zysku i rozmyślam nad rozwinięciem tego w większy biznes. Z odpowiednim sprzętem do produkcji hurtowej i kimś do pomocy mogłabym zaopatrywać więcej niż jeden sklep. Czytałam, że warto z czymś takim zgłosić się najpierw do firm doradczych i pośredników, którzy pomogą mi złożyć odpowiednie wnioski na dotacje z Unii. Rzeczywiście warto?Ktoś słyszał o tej firmie http://www.kcfe.pl/dotacje-dofinansowania-unijne/pozyskiwanie-funduszy-dotacji-unijnych/pomoc-doradztwo-w-uzyskaniu-dotacji-funduszy-unijnych/ ? Decyzja dotyczy mojej przyszłości, dlatego nie chcę podejmować jej pochopnie.

Czasami warto się za sprawę wziąć samemu, albo umówić na spotkanie z kimś, kto dofinansowanie dostał. Dlaczego?  Bo firmy, które zajmują się pisaniem wniosków i biznesplanów często jadą na szablonach a komisja oceniająca może to wychwycić.

Jonagold ma rację. Niestety projektodawca, do którego ja się zgłosiłem nie okazał się przesadnie solidny. Pominę fakt, że nie poszedłem na szkolenie (które miało trwać 30h) dotyczące pisania biznesplanu, bo pani praktykantka przez pomyłkę nie zadzwoniła do mnie i dwóch innych uczestników. Firma bardzo mnie przepraszała i zaprosiła na ekspresowe szkolenie w pigułce, trwające jeden dzień od 9:00 do 17:00, na którym przerobiliśmy 1/3 formularza z biznesplanem (tyle zdążyliśmy). Potem miały być spotkania indywidualne ze szkoleniowcami. Przysłali jakiegoś gościa spod Piły, który nie jest związany z projektodawcą, po prostu sobie szkoli ludzi. Formularz biznesplanu widział przy mnie chyba pierwszy raz, bo dziwiły go niektóre tabele, których według niego nie powinno być w tym formularzu. Kontakt z paniami z biura też ciężki, Na wiele pytań odpowiedź była: "my się tym nie zajmujemy". Na maile często długo nie ma odpowiedzi, bo "się skleiło z innym uczestnikiem", a tak w ogóle to pań jest trzy i od tego do której się zadzwoni, zależy to jaka będzie odpowiedź na nurtujące nas pytanie. 

No i oczywiście biurokracja, biurokracja i jeszcze raz biurokracja. Papierów jest tyle, że na uczestnika projektu przypadało chyba ze 100 kartek dokumentacji wszelakiej. 

Na szczęście, wydawanie dotacji trochę osładza te trudy, ale łatwo nie jest ;)

Ja zacząłbym od dotacji z urzędu pracy. Jest znacznie szybciej, łatwiej i krócej. Może uzyskać kilkanaście tysięcy złotych, co na start w zupełności powinno wystarczyć. Mniejsze są również obwarowania, niż ma to miejsce w przypadku dotacji unijnych. Wniosek można spróbować napisać samodzielnie lub zgłosić się do profesjonalnej firmy.