Zaloguj się, aby obserwować  
www.zaku.pl

Jak otworzyć outlet odzieżowy ?

Recommended Posts

Z własnego doświadczenia wiem że można zarobić na sklepie odzieżowym sprzedając outlet. Podstawą jest mieć sklep w dobrej lokalizacji to znaczy przy ruchliwej ulicy i nie mam na myśli ruchu samochodowego :) Często lokalizacja jest czynnikiem który powoduje że biznes nie przynosi dochodu. Musisz nastawić się na klientów którzy widząc witrynę sklepu wstąpią i przy okazji coś kupią. Musisz również zadbać aby mieć taki towar aby pragnienie zakupu było silniejsze od zdrowego rozsądku ;) Ważną rzeczą jest otwartość i komunikatywność sprzedawcy. Nieśmiała osoba nie zachęci do zakupów.

Teraz o kosztach:

Wynajem lokalu 40 do 50 m2 (powinno wystarczyć) około 2000 zł/mc.

Wystrój sklepu( stojaki, system ścienny, lustra, tapeta, montaż przymierzalni) około 5000 zł.

Wieszaki 1000 szt. około 300 zł.

Manekiny 500 zł.

Pracownik 1200zł/mc

Podsumowując koszty jednorazowe:

przygotowanie sklepu 5800 zł.

zatowarowanie sklepu 1000 szt x 30 zł netto/szt = 30000 zł netto

Razem: 35800 zł na otwarcie.

Koszty miesięczne:

wynajem sklepu 2000 zł.

Pracownik 1200 zł.

zakładana sprzedaż na poziomie 300 szt/mc. 300szt x 30 zł netto/szt= 9000 zł ( na towar aby utrzymać stany magazynowe )

razem: 12200 zł

Obroty miesięczne: 300 szt x 60 zł( średnie za sztukę )= 18000 zł

Zysk 18000 - 3% ( ryczałt ) - zus= 16500

16500 - 12200 = 4300 zł/mc

Oczywiście powyższe obliczenia proszę traktować jako orientacyjne. Należy je dopasować do warunków gospodarczych panujących w danym mieście.

W razie pytań służę pomocą.

Zapraszam do mojej hurtowni outletowej mieszczącej się w Trzebnicy koło Wrocławia. W ofercie posiadam końcówki kolekcji firm: Vila, Object, CCDK, Culture, Fransa, Dranella, b.young, Ichi, Sisters Point, BlendShe, Intown, Shine, 2-Biz, Pepercorn, Oxmo, Noa Noa, Pulz, Gestuz, Blend, Zizzi, Zay, Veto, Numph, Dorothy Perkins, Marks&Spencer, Miss Selfridge, Top Shop, River Island, Atmosphere, New Look.

Możliwość zamówienia przedstawiciela handlowego w celu prezentacji oferty.

Oferujemy darmowy dowóz na terenie Dolnego Śląska.

Więcej informacji na temat bieżącej oferty dostępne pod numerem telefonu: 518 599 881 lub mailowo: hurt@vivaoutlet.pl

Viva Outlet s.c.

ul. Reymonta 26

55-100 Trzebnica

Aż nie chcemi się wierzyćże tak duże zyski można z tego biznesu osiągnąć.

Oj to byś się zdziwił. Mój znajomy prowadzi sklep odzieżowy - w tym wysyłka za granicę - i naprawdę sporo na tym kosi.

Fakt, że życie rodzinne mu podupadło, bo sam stara się wszystko załatwić, ale coś za coś.

Ale trzeba też przyznać, że kondycja biznesu zależy również od zaangażowania danego przedsiębiorcy. Widocznie znajomy posiada żyłkę do handlu, są jednak ludzie, którzy prowadząc ten sam sklep mieliby gorsze wyniki.

Wszystko ładnie, wszystko pięknie pomysł dobry, towar chodliwy. Warto jednak doliczyć do kosztów stałych wydatki na reklamę, promocję itd. Nic samo się nie sprzeda. Ludzie nie trafia do sklepu tak po prostu. Wiem to z doświadczenia.

Kilka lat temu otworzyłam sklep z odzieżą używaną dla dzieci. Biznes plan wyglądał obiecująco. Myślałam, że ulotki i poczta pantoflowa wystarczą. Bardzo się myliłam. Miesiące mijały, a ja nie zarabiałam, a wręcz dokładałam do interesu.

Wówczas ktoś mądrzejszy ode mnie poradził mi, abym zatrudniła specjalistów od promocji i merchandisingu (http://www.iqfm.pl/uslugi/merchandising/). Pomysł wydał mi się kompletnie chybiony. Po pierwsze, ledwo starczało na ZUS, po drugie nie wiedziałam, czym jest merchandising i jakie daje korzyści. Dziś, jestem wdzięczna za tą radę. Sklep został kompletnie przearanżowany, sklepowa witryna i wejście do sklepu zachęcały przechodniów. Specjaliści zadbali o oświetlenie, zapach, odpowiednie wyłożenie towaru. Obecnie mam już dwa sklepy i pewnie na tym nie koniec. Gdyby wówczas się nie udało do dzisiaj spłacałabym długi i płakała w poduszkę.

Perfekcyjny dowód na to, że sam towar się nie sprzeda i reklama oraz wizerunek to podstawa na początek. Jasne, że ciężko jest wyłożyć przy rozkręcaniu biznesu jakąś znaczną sumę na marketing, ale coś za coś. Zakładając, że za własny biznes zabierają się osoby gotowe na ryzyko, tą jedną inwestycję też trzeba przęłknąć.

A po co outlet? Nie możesz otworzyć sklepu z odzieżą pełnowartościową? Zajrzyj sobie tutaj http://www.glo-story.pl/. Glo-Story jest internetową hurtownią odzieżową i stacjonarną w Wólce Kosowskiej. Mają odzież dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Warto się tam zaopatrywać.

Szczerze to nie mam zielonego pojęcia jak ten konkretny biznes otworzyć jednak jest sporo serwisów które na pewno by Ci ułatwiły otwarcie biznesu. Jak już otworzysz biznes to warto zapisać się do tego http://programaktywizacja.pl/ programu. Do programu mogą dołączyć firmy, które działają na rynku nie dłużej niż 60 dni więc warto się z tym spieszyć :)

Czasami nawet najbardziej banalny pomysł na biznes może nam "przyprawić" wiele problemów i kłopotów. Zwłaszcza jeśli nie znamy się na prawie i podatkach.

Jest w sieci wiele portali tego typu http://cenabiznesu.pl/ które oferują pomoc firmom dopiero co startującym.

Warto słuchać ich rad :)

Skoro już była mowa o popełnianych błędach, to trzeba tu wspomnieć o samym asortymencie i to nie tyle w kwestii jego jakości, lecz zróżnicowania. Chodzi mi o to, żeby ktoś nie pomyślał, że jak ma być outlet odzieżowy, to tylko koszulki, spodnie i kurteczki. Ja to widzę szerzej, w zasadzie odnośnie wszystkiego, co z garderobą związane. Wtedy potencjalna klientka, która przyszła za nową kurtkę, być może skusi się również np. na ładną torebkę. Tak to działa, rozumiecie?

Z zaopatrzeniem się w taki asortyment nie ma w gruncie rzeczy problemu. No bo weźmy pod uwagę wspomnianą torebkę - jako dostawca doskonale sprawdzi się po prostu hurtownia torebek damskich, wystarczy nawiązać współpracę z taką, która ma porządny towar. Tak można rozszerzać asortyment swojego outletu o portfele, torby męskie, paski skórzane czy nawet buty. Nie ograniczać się, nie ma to sensu!

Założenie sklepu stacjonarnego to moim zdaniem zbyt duże ryzyko. Ponosicie w takim przypadku spore koszta:

towar

wynajęcie lokalu i dostosowanie go

zatrudnienie pracownika ( przecież nie będziecie cały czas w sklepie sprzedawali wyłącznie Wy....)

Sugerowałbym na początku zacząć od sklepu internetowego.Coraz więcej osób robi w taki sposób zakupy. Dobre warunki sprzedaży ubrań oferuje platforma Selino;

http://selino.pl/

Swój sklep mozecie otworzyć u nich w kilka minut. Mają tam spory wybór ciuchów, dobre prowizje.

Jeśli chodzi o sklep internetowy, to można go mieć za darmo. Tutaj http://pasejo.pl jest taka propozycja. Plusem jest też to, że dzięki tej platformie można z łatwością zintegrować sklep z programem do księgowości, wystawiania faktur czy też kadrowo płacowym. Jest to super sprawa!

No i chyba to co najważniejsze trzeba gdzieś się zaopatrywać w tą odzież którą będziemy sprzedawać. Moja żona ma swój mały sklep z damską odzieżą. Od paru lat współpracuje z jedną i tą samą hurtownią czyli http://stockhurt.com/ Sądzę że jeśli ktoś myśli o tym na poważnie to powinien tam zajrzeć. Na prawdę warto. Dajcie znać w komentarzu jeśli komuś tym samym pomogłem.

Oczywiście, warto szukać lokalu przy ruchliwej ulicy (co oczywiście generuje koszty wynajmu). Cena za m2 jest ruchoma, więc zależy od miasta i umiejętności negocjacji. Cena manekinów także może być inna http://www.pakowyposazenie.pl/index.php/produkty/kategoria/2 Z każdym kontrahentem warto rozmawiać indywidualnie.