binkow

Firma transportowa

Recommended Posts

Witajcie wszyscy

Co wiecie na temat firm transportowych, czy potrzebne są jakieś koncesje i zezwolenia na transport rzeczy bądz ludzi. Myśle od dłuszego czasu nad przewozem ludzi busami za granice. Na początek kupiłbym 2 busy i zatrudnił kierowców. Jak to jest z taką firmą ma ktoś doświadczenie?

Jeżeli chodzi o transport to raczej nie znam się na tym, ale logicznie pewnie jest że trzeba mieć na pewno kurs o przewóz na taką działalność jak również ubezpieczenie. Mieszkam w mieście granicznym i popyt na busy, które świadczą usługi, przewóz ludzi do niemiec jest bardzo duży. Często korzystam z ich usług i zawsze busy są pełne, na brak klientów nie moga narzekać.

Z tego co wiem koncesja jest potrzebna przy zarobokowym transporcie osób. Zakładając taką firme warto przewozic przy okazji również paczki. Teraz bardzo dużo ludzi mieszka w Angli bądz Niemiec i na pewno chętniej wybiorą transport taką firmą niż pocztą.

Pomysł dobry, obecnie na czasie. Dużo osób korzysta z firm transportowych gdyz są wygodniejsze i tańsze od autobusów :P Na początku dwa busy w sumie wystarczą jak będzie więcej chętnych to zawsze możesz dokupić i interes rozwinąć, czego serdecznie życze.

Witam po raz pierwszy,

widzę podobny temat, więc się "podepnę".

Mam kilka pytań dotyczących założenia firmy. Obecnie jestem zatrudniony na czas nieokreślony, ale chciałbym założyć swoją firmę, aby zwiększyć swoje dochody. Otóż chciałbym kupić samochód dostawczy i świadczyć usługi transportowe. Chodzi o to, by dochody były legalne z takiej działalności. Formą podatkową miała by być karta podatkowa, chyba najlepsza forma dla takiego zakresu działalności. Chciałbym móc wystawiać FV na żądanie, legalnie się ogłaszać i reklamować.

Moje pytanie jest takie, czy mogę prowadzić tego typu działalność wykorzystując samochód kupiony od osoby prywatnej, czy muszę go "wciągnąć" na ewidencję firmy.

Druga sprawa to fakt, że nie mam jeszcze całości kwoty, jaką musiałbym zapłacić za samochód, jak zdobyć resztę pieniędzy, bo samochód to jedno, a dochodzi jeszcze kupno np. systemu operacyjnego, bo obecnie pracuje na Windows dla studentów. Jaki kredyt wybrać, bo moje dochody nie będą stałe.

I czy mogę prowadzić taką działalność w mieszkaniu, który jest własnością moich rodziców, a ja go użytkuje na zasadzie umowy użyczenia. Jeśli ktoś przechodził przez tego typu procesy to proszę o poradę.

Gość rgp

1. Nie widzę powodu, dla którego nie opłacałoby się wciągnąć samochodu do firmy. No chyba, że pozyskałeś go w nielegalny sposób. Firmowe auto to mniejsze koszty (odpisujemy podatek VAT od zakupu i amortyzujemy).

2. Jeżeli nie masz całości pieniędzy na samochód, to proponuję na początku wybrać tańszą wersję/model/markę lub skorzystać z możliwości, jakie niesie tzw. faktoring - "ściąganie pieniędzy z przyszłości", opisywałem na forum, poszukaj również na google.pl :).

3. Nie należy traktować Windowsa XP lub Visty jako konieczność. Możesz korzystać z darmowego oprogramowania jakim jest Linuks. System mieści się na płytę CD i nawet nie ma konieczności jego instalowania. Dodatkowym plusem jest szybkie działanie i tożsamy interfejs graficzny. Polecam tę wersję, czasami korzystam: www.ubuntu.pl.

4. Kwestię kredytu można poruszać dopiero, gdy już będziesz wiedział ile pieniędzy będziesz potrzebował. Teoretycznie mogę do Pana wysłać przedstawiciela z CitiBanku, który wybierze dla Pana dogodną opcję. Proponuję poważnie zastanowić się nad obecnymi możliwościami kart kredytowych - atrakcyjna oferta na niski procent.

5. Można prowadzić biuro w mieszkaniu swoich rodziców, mój znajomy prowadzi w taki sposób firmę budowlaną i zarabia sporo :)... Należy się jednak liczyć z faktem, iż inspektor pracy może wpaść w odwiedziny przy śniadaniu ;).

Dzięki ЯAFAŁ GEЯENT za wskazówki, szczególnie te dotyczące darmowych systemów operacyjnych:)

Jeśli chodzi o samochód, to mam już upatrzony, więc faktycznie, jeśli będę wiedział ile mi brakuje, wtedy poszukam właściwej dla mnie opcji.

A teraz pytanie: czy karta podatkowa jest najkorzystniejszą formą opodatkowania dla mnie i firmy, jeśli jestem zatrudniony na czas nieokreślony, a prowadzona przeze mnie działalność miała by być dodatkowym źródłem dochodów?

Gość ЯAFAŁ GEЯENT

Na podstawie stwierdzenia "dodatkowe źródło dochodów" - myślę, że tak. Możesz podać więcej szczegółów, wspólnie przeanalizujemy plusy i minusy.

Pomysł dobry, obecnie na czasie. Dużo osób korzysta z firm transportowych gdyz są wygodniejsze i tańsze od autobusów :P Na początku dwa busy w sumie wystarczą jak będzie więcej chętnych to zawsze możesz dokupić i interes rozwinąć, czego serdecznie życze.

A co powiecie o transporcie ciężarowym. Coś w rodzaju http://www.transportgrecja.pl? Bardzo dobra firma, działająca na rynku od 1993. Głównym elementem jest transport między Polską a Grecją.

Z firm transportowych, które z nam to z pewnością firma BANEX - www.transportgrecja.pl jest bardzo solidna i rzetelna. Oferują zarówno przewóz materiałów jak i sprzętu ciężkiego, także mają naprawdę urozmaiconą ofertę dopasowaną dosłownie do każdego klienta. Myślę, że warto sprawdzić ich ofertę .

Moim zdaniem w dzisiejszych czasach trzeba iść w specjalizację. Jeśli firma transportowa to przewożąca określony zakres rzeczy.

Przykładowo, mnie ostatnio interesował transport dzieł sztuki. I powiem Wam, że naprawdę długo się naszukałam, zanim znalazłam firmę, która się tym zajmuje.

Ogólnie firma transportowa to nie jest łatwy chleb zależy co będziesz przewozić bo od tego są zależne koncesje. Na pewno zdobycie pierwszych klinetów to jest największe wyzwanie potem powinno być z górki. Dobra opcja, dla początkujących w tym obszarze to zarejestrować się na portalach takich jak TrusTran - http://trustran.com/ - zyskujecie bo rejestracja obecnie jest bezpłatna, a macie nie tylko dostęp do klientów których portal sam ściąga, ale podstrone swojej firmy, którą możecie promować w sieci. Więc jakieś tam koszty odchodzą.

Akurat posiadanie firmy transportowej to bardzo dobry interes.Tylko przy takim interesie bardzo ważne jest by auta były całkowicie sprawne. Posiadając taką firmę, można znaleźć w tym miejscu kogoś kto pomoze przy wulkanizacji tak dużych samochodów.