Maciej29

BiznesPlan

Recommended Posts

Po co?

W nowoczesnej gospodarce rynkowej planowanie stało się nieodmiennym elementem prawidłowego funkcjonowania jednostki gospodarczej. Często zmieniająca się rzeczywistość wymusza tworzenie i realizowanie coraz to nowych planów, odpornych na zmiany otoczenia i na tyle elastycznych, aby dało się szybko dostosować je do nowych warunków. Często mawia się, że nawet najgorszy plan jest lepszy od jego braku. Trudno bowiem przeprowadzić jakąkolwiek operację nie wiedząc w jakiej kolejności, jakie działania podejmować.

Planowanie to system działań mający na celu określenie celów, jakie stawia przed sobą przedsiębiorstwo dążące do zrealizowania określonej wcześniej strategii oraz dróg ich realizacji w aspekcie zmian zachodzących w otoczeniu tego przedsiębiorstwa. Powinno stać się ono narzędziem do prawidłowego sterowania procesami zachodzącymi w firmie, mającymi na celu zrealizowanie wytyczonych wcześniej zadań.

Podstawową cechą charakterystyczną dla planowania jest jego ciągłość. Plany nigdy się nie kończą i jeszcze przed zrealizowaniem jednego, należy przygotować kolejny, który go zastąpi. Aby właściwie przygotować się do określenia kolejnych celów, warto sporządzić dokument ułatwiający proces planowania, czyli rzeczony biznesplan.

Szczególnie ważnym sektorem planowania jest planowanie finansowe. To ono powinno być podstawą do wytyczania planów przedmiotowych, związanych z produkcją, sprzedażą itp. Często jednak jest na odwrót, gdyż polskie przedsiębiorstwa nadal, mimo prawie 20 lat gospodarki rynkowej w naszym kraju, tkwią jeszcze w poprzedniej epoce, ignorując możliwości finansowe własnego przedsiębiorstwa oraz jego otoczenie.

Czym jest?

Prawidłowo sporządzony biznesplan jest przede wszystkim jednym z najważniejszych dokumentów firmowych opisujących samo przedsiębiorstwo, jego działalność, przewidywane i będące w trakcie realizacji inwestycje, rynek na którym działa, bliższe i dalsze otoczenie przedsiębiorstwa, oraz sposoby finansowania jego funkcjonowania.

To podstawowe narzędzie planistyczne w organizacji, wykorzystywane przede wszystkim do oceny opłacalności przedsięwzięć gospodarczych oraz innych celów planowania strategicznego, przedstawia cele krótko i średnioterminowe, jakie postawiło przed sobą dane przedsiębiorstwo, sposoby ich osiągnięcia i przewidywane skutki ich osiągnięcia, uwzględniając przy tym prognozę finansową całego przedsięwzięcia.

biznesplan często określa się mianem planu, w którym menedżerowie odpowiedzialni za realizację danego przedsięwzięcia określają swoją zdolność do podejmowania odpowiednich działań mających na celu jego realizację. Ma on skonkretyzować idee i pomysły przyświecające twórcom danego przedsięwzięcia, krok po kroku opisując jak poszczególne osoby odpowiedzialne za jego realizację mają postępować i kiedy. Na co muszą uważać, z jakimi przeciwnościami mogą mieć do czynienia i jakimi zasobami mogą dysponować.

W skrócie można powiedzieć, że biznesplan odpowiada na cztery proste pytania:

* Kto?

* Co?

* Jak?

* Za ile?

w danym przedsiębiorstwie.

Celem jego napisania jest przedstawienie nie tylko obecnej sytuacji przedsiębiorstwa, ale również zapoznanie czytelnika z jego przyszłym, planowanym wyglądem. Jest on dokumentem ułatwiającym przedsiębiorstwu pozyskanie dodatkowych środków finansowych na zrealizowanie danego przedsięwzięcia. Środki te pochodzić mogą zarówno od potencjalnych inwestorów, jak i instytucji kredytujących. Często sporządzany jest on również na potrzeby wewnętrzne, stanowiąc źródło dodatkowych, szczegółowych informacji o przedsiębiorstwie, dla jego własnych pracowników.

Dla przedstawiciela inwestora, a przede wszystkim dla banku czy innej instytucji kredytowej, biznesplan jest najczęściej jedynym dokumentem z jakim ma do czynienia podejmując decyzję o podjęciu ryzyka inwestycyjnego czy kredytowego. Dlatego ważnym jest, aby został on sporządzony z maksymalną starannością i w sposób przekonujący. Aby na jego podstawie, człowiek ten mógł podjąć decyzję korzystną zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i dla instytucji, którą reprezentuje. Twórcy biznesplanu powinni więc wcielić się w ich rolę, zrozumieć to, czego oni po takim dokumencie oczekują i dopiero rozpocząć przygotowania do jego stworzenia.

Każde przedsiębiorstwo działające w sferze wolnego rynku powinno dysponować własnym biznesplanem dotyczącym nie tylko ogólnego rozwoju firmy, ale i poszczególnych etapów tego rozwoju. Napisanie biznesplanu nie należy do łatwych zadań i często zleca się to wyspecjalizowanej firmie, ale własnoręczne jego napisanie ma podstawową zaletę. Dzięki temu lepiej poznajemy swoją firmę, uświadamiamy sobie jakie drzemią w niej możliwości oraz jakie problemy i zagrożenia może napotkać w dalszym swoim funkcjonowaniu. Posiadanie biznesplanu zdecydowanie ułatwia codzienne zarządzanie firmą, zarówno ścisłej kadrze zarządzającej, jak i kierownikom niższych szczebli.

O czym pisać?

O czym pisać w biznesplanie, żeby wyglądał profesjonalnie i dawał naszemu czytelnikowi jak najwięcej, jak najbardziej przydatnych i wyczerpujących informacji? Trudno konkretnie odpowiedzieć na to pytanie bowiem każdy biznesplan jest inny, każdy odnosi się do innego przedsiębiorstwa, działającego w innym otoczeniu, zarządzanego przez innych ludzi. Sam biznesplan jest też pisany przez różnych ludzi. Oto kilka przydatnych rzeczy, które w biznesplanie znaleźć się powinny lub mogą. Oczywiście jeśli będą przydatne dla czytającego, bo zasypywanie go niepotrzebnymi informacjami lub, co gorsza, informacjami, których nie rozumie, kompletnie mija się z celem, a skutek takiego działania może być odwrotny do zamierzonego, czyli pozyskania kapitału dla naszego przedsięwzięcia.

* Wprowadzenie

* Streszczenie

* Opis firmy, jej właścicieli i planowanego przedsięwzięcia

* Cele

* Analiza strategiczna

* Planner finansowy

* Podsumowanie

* Załączniki

Myślę, że przyda się każdemu. Źródło: biznesplan.e-wiedza.info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszy w biznes-planie to punkt: nieprzewidziane wydatki, astraty i upadki o, choćnby gospodarki światowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, żeby biznesplan się sprawdzał byłby stały wzrost gospodarczy, a nie jakieś kryzysy. Najważniejsze jest dobre liczenie i rozsądek - biznesplan czasami pisze się pod bank, czy inną instytuucję, która tego wymaga. Dobra znajomość kilku prostych praw ekonomiicznych jest według mnie najważniejsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Coraz częściej się zdarza iż firmy przygotowują dwie wersje biznes planu. Optymistyczną wersję dla banku lub inwestora, oraz wersję do użytku wewnętrznego z bardziej chłodnymi kalkulacjami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę się przyznać, że nie robiłem sam biznes planu. zrobiłem zdeczka inaczej. Otóż miałem uważam dobry pomysł na biznes (firma odzieżowa - import z Chin), miałem już zebrany kapitał więc wystartowałem. Ale nie miałem jednego - jak pomysł i kapitał połączyć w całość i zrobić dobrą firmę. Poprosiłem o pomoc biuro rachunkowe, które świadczy też usługi z zakresu doradztwa inwestycyjnego (u mnie było to akurat CKD Hetman z Warszawy) aby mi doradzali. Przygotowali mi biznes plan, przeanalizowali ówczesną sytuację firmy (bo wcześniej tworzyłem biznes wy swoijego planu) i na tej podstawie dostałem gotowy scenariusz decyzyjny - skończyło się tak, że teraz zatrudniam 56 osób, importuje rzeczy z 3 krajów i myślę o dalszym rozwoju. Jestem w stałym kontakcie z CKD i to oni na bieżąco analizują sytucję mojej firmy i reagują na każde zawirowanie.

Więc patrząc na mój przypadek może warto powierzyć przygotowanie biznes planu specjalistom z tej dziedziny i poczekać na efekty takiego rozwiązania. Ja się nie zawiodłem , a wręcz przeciwnie - jestem bardzo zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niejeden raz przekonałem się, że doświadczenie procentuje profesjonalnym podejściem i wysoką jakością usług. W przypadku usług finansowych dobre analizy wiodą do trafnych decyzji owocujących unikaniem niepotrzebnych strat (czasu i pieniędzy), często również wzrostem przychodów lub obniżeniem kosztów.

Proponuję współpracę z tym co już na koncie niejeden ma plan i biznes plan: [link usunięty] jacek.puchalski@poczta.fm ? na najlepszy pomysł pomogę znaleźć kapitał na start.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tworzeniem biznes planów zajmują się fachowcy z naszego serwisu - http://szukajeksperta.com/

Wystarczy złożyć zapytanie, wskazać dokładną tematykę, a ktoś szybko udzieli wam pomocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość swiadomisukcesu

Troche to smieszne sie wydaje zlecac firmie specjalizujacej sie w pisaniu biznesplanów kiedy to my musimy jako pierwsi go sporzadzic-przynajmniej ogolny zarys, mysle ze osoby ktore chca zalozyc firme najpierw powinny sie udac do instytucji pomagajacych napisac biznesplan lub lasnie poszukac w intenecie czyli ogolnie pomoc z zewnatrz i o ile jeszcze nei zalozyl firmy o tyle ma wieksze pole do popisu, akuart sam tego nie zrobilem bo bylem naiwny i liczylem na dofinansowanie i o tyle co mi rzeczywistosc dala kopa to po zalozeniu firmy poszedlem do PUP i dowiedzialem sie ze dofinansowanie jest dla bezrobotnych ktorzy chca zalozyc firme ;) i jakby sie z tego nie usmiac zostałem jedynie oddalony od wniosku na 12 miesiecy o ile bym zrezygnowal z firmy, ale jakos rzeczywistosc(Bóg, kosmos) czy jak kto woli to nazywac jest o tyle mądry abym zrozumiał raz na zawsze że to ja jestem panem swojego losu i dzięki mnie cokolwiek na tej planecie powstaje, więc z bagazem doswiadczen(tych pierwszych przedsiebiorczych :)) podczas burzy umyslow(od Briana Tracy) jaka sobie zrobilem przyszlo mi tyle pomyslow ze sam sie zdziwilem po kiego grzyba chcialem dofinansowanie na taki biznes skoro czarno na bialym mam wypunktowane mozliwosci i wcale nie musze byc takim sztywnym przedsiebiorca ktory ma wypelniac punkt po punkcie wszytsko ze swojego planu bo w kazdej chwili mozna to zmienic, i dzieki mysleniu kreatywnemu i podejsciu np Jay Levinsona do biznesu ktorego ksiazki naprawde polecam szczegolnie dla małych firm mozna osiagnac wiele skupiajac sie caly czas na swoim celu jaki chcemy osiagnac dzisiaj, za miesiac, za kwartał itd..samo słowo jesli sie skupic bardziej daje nam mnostwo wskazowek PLAN dotyczacy BIZNESU(dzialalnosci, czynu, realizowaniu idei) poprzez ktory chcemy uzyskac dochód, duzo wyczytalem z książek zanim firma zaczela sie rozwijac i zmienialem ja kilka razy, raz przeczytałem [link usunięty] Artura Jahnsa i zdecydowanie ja poleca jak i ksiązek Levinsona ktore dosyc trudno dostac i sa poniekad drozsze,

i swoja droga mysle ze majac juz ogolny zarys i swiadomosc tego czym to jest i z czym to sie je wtedy w zaleznosci od tego co z nim chcemy zrobic dajemy firmie specjalizujacej ale napewno nie po to aby go poprostu mie c, biznesplan jest dla nas, jako nasz biblia na czas wykonywania naszej dzialalnosci.

Pozdrawiam Marcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Guest_swiadomisukcesu_*

Troche to smieszne sie wydaje zlecac firmie specjalizujacej sie w pisaniu biznesplanów kiedy to my musimy jako pierwsi go sporzadzic-przynajmniej ogolny zarys, mysle ze osoby ktore chca zalozyc firme najpierw powinny sie udac do instytucji pomagajacych napisac biznesplan lub lasnie poszukac w intenecie czyli ogolnie pomoc z zewnatrz i o ile jeszcze nei zalozyl firmy o tyle ma wieksze pole do popisu, akuart sam tego nie zrobilem bo bylem naiwny i liczylem na dofinansowanie i o tyle co mi rzeczywistosc dala kopa to po zalozeniu firmy poszedlem do PUP i dowiedzialem sie ze dofinansowanie jest dla bezrobotnych ktorzy chca zalozyc firme i jakby sie z tego nie usmiac zostałem jedynie oddalony od wniosku na 12 miesiecy o ile bym zrezygnowal z firmy, ale jakos rzeczywistosc(Bóg, kosmos) czy jak kto woli to nazywac jest o tyle mądry abym zrozumiał raz na zawsze że to ja jestem panem swojego losu i dzięki mnie cokolwiek na tej planecie powstaje, więc z bagazem doswiadczen(tych pierwszych przedsiebiorczych ) podczas burzy umyslow(od Briana Tracy) jaka sobie zrobilem przyszlo mi tyle pomyslow ze sam sie zdziwilem po kiego grzyba chcialem dofinansowanie na taki biznes skoro czarno na bialym mam wypunktowane mozliwosci i wcale nie musze byc takim sztywnym przedsiebiorca ktory ma wypelniac punkt po punkcie wszytsko ze swojego planu bo w kazdej chwili mozna to zmienic, i dzieki mysleniu kreatywnemu i podejsciu np Jay Levinsona do biznesu ktorego ksiazki naprawde polecam szczegolnie dla małych firm mozna osiagnac wiele skupiajac sie caly czas na swoim celu jaki chcemy osiagnac dzisiaj, za miesiac, za kwartał itd..samo słowo jesli sie skupic bardziej daje nam mnostwo wskazowek PLAN dotyczacy BIZNESU(dzialalnosci, czynu, realizowaniu idei) poprzez ktory chcemy uzyskac dochód, duzo wyczytalem z książek zanim firma zaczela sie rozwijac i zmienialem ja kilka razy, raz przeczytałem [link usunięty] Artura Jahnsa i zdecydowanie ja poleca jak i ksiązek Levinsona ktore dosyc trudno dostac i sa poniekad drozsze,

i swoja droga mysle ze majac juz ogolny zarys i swiadomosc tego czym to jest i z czym to sie je wtedy w zaleznosci od tego co z nim chcemy zrobic dajemy firmie specjalizujacej ale napewno nie po to aby go poprostu mie c, biznesplan jest dla nas, jako nasz biblia na czas wykonywania naszej dzialalnosci.

Pozdrawiam Marcin

p.s do moderatora jeśli chce moze amta stara wiadomosc usunac zeby niezasmiecac, tym samym jestem juz zalogowany na tej stronie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie to śmieszy trochę, napisanie biznesplanu to nie jest nic trudnego.

Kupowanie lub płacenie komuś za to pieniędzy to jest pewnego rodzaju głupota, ale na czymś trzeba robić interes :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz dorobić pieniądze przez internet to polecam link: [link usunięty] bądź [link usunięty] . Sprawdź jeżeli masz chwilę, nie zajmie Ci to dużo czasu.

Wszystko co musisz robić to klikać na reklamy. Rejestracja jest całkowicie za darmo więc dlaczego nie spróbować. POLECAM I POZDRAWIAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pisząc biznesplan pomocny okazać się może przykładowy, uproszczony "szkielet" takiego dokumentu. Nie trzeba się go sztywno trzymać ;)

1. Wstęp

2. Opis produktu/uslugi

3. Organizacja przedsiebiorstwa

4. Analiza Rynku

5. Rodzaj, wielkość, struktura Rynku

6. Konkurencja

7. Klient

8. Marketing

9. Produkt

10 . Cena

11. Miejsce (czyli sposób sprzedaży)

12. Analiza SWOT

13. Harmonogram realizacji przedsięwzięcia

14. Analiza finansowa

Uważam, że każdy poczatkujący przedsiębiorca powinien się z biznesplanem zmierzyć chociażby po to, aby dostrzec swoje szanse lub zagrożenia na danym rynku i realnie je oszacować, a później wcielać w życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mnie to śmieszy trochę, napisanie biznesplanu to nie jest nic trudnego.

No, nie wiem, może samo napisanie nie jest trudne, ale stworzyć taki plan, który będzie mądry i się sprawdzi, to już co innego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mnie to śmieszy trochę, napisanie biznesplanu to nie jest nic trudnego.

Kupowanie lub płacenie komuś za to pieniędzy to jest pewnego rodzaju głupota, ale na czymś trzeba robić interes :P

I pewnie go piszesz w 5 minut :) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mnie to śmieszy trochę, napisanie biznesplanu to nie jest nic trudnego.

Kupowanie lub płacenie komuś za to pieniędzy to jest pewnego rodzaju głupota, ale na czymś trzeba robić interes

Głupotą jest wypisywać to co powyżej. Równie dobrze można napisać- głupotą jest płacenie za zrobienie strony internetowej, bo przecież tyle jest informacji w sieci na ten temat.

Kolego Kamilu, jeśli jesteś specem w pisaniu biznes planów ( choć nie sądzę po Twojej wypowiedzi) , to nie myśl, ze każdy jeden posiadł podobne umiejętności. Pisanie biznes planu to sztuka, jak każda inna. I jak wszystko może być dosyć łatwe, średnio trudne, i bardzo skomplikowane.

Żeby w ogóle napisać jakikolwiek bp trzeba sporo postudiować różnych materiałów, nie zawsze darmowych.

Natomiast do trudniejszych rzeczy, przeważnie lepiej jest zatrudnić firmę.

Biznes plan z reguły ( choć nie zawsze ) pisze się w jakimś konkretnym celu, np. uzyskania kredytu w banku, lub dotacji unijnej. Instytucja, która przyjmuje taki dokument ma swoje wymagania, i nie przyjmie czegoś zrobionego "na kolanie."

Mało tego - może się czepiać szczegółów.

Ktoś, kto robi biznes plany - powinien ( jeśli solidna firma) wręcz zagwarantować swojemu zleceniodawcy, że ten osiągnie swój cel.

Bo jaka jest reklama dla firmy X, jeśli weźmie ona powiedzmy 2000 pln za napisanie bp, a potem ich Klient nie uzyska kredytu? Czy poleci komuś tą firmę, czy raczej narobi jej czarnego PR w internecie? :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Biznesplan24 - to nowy internetowy koncept, który pozwoli Ci napisać i współtworzyć biznesplan

wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej:

biznesplan24.za.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

biznesplan może być łatwy a może być trudny, zależy po co się go pisze i jaki jest profil przedsiębiorstwa. Wiadomo, że jeśli firma jest niewielka i pisze go na własny użytek, to taki biznesplan nie będzie kłopotem. Inna kwestia już jest przy biznesplanach, kiedy staramy się o kredyt bądź dotację unijną, wtedy biznesplan powinien być już pisany przez specjalistów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mnie osobiście się bardzo dobrze korzystało z kreatora do biznesplanów ze strony [link usunięty] . Pomocne narzędzie, a najważniejsze, że proste w obsłudze. Sam nie za bardzo mam głowę do finansów, zestawień, wyliczeń, a tutaj system wszystko podliczył za mnie. Dostałem rzeczową informację zwrotną w przejrzystych wykresach. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem niedawno szkolenie dla osób chcących rozpocząć własną działalność gospodarczą, szkolenie w Opolu, organizator- Stowarzyszenie B-4, szkolenia i doradztwo bezpłatne, szczegóły i rekrutacja

http://zsp-opolskie.b4ngo.pl/?strona=rekrutacja

można jeszcze składać formularze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak napisać biznes plan? Przedstawiamy Państwu naszą infografikę.

Więcej na stronie Resulto - [link usunięty]

1/ Do pobrania również bezpłatny model ekonomiczny do biznes planu - [link usunięty]

2/ Dodatkowo pomocne pytania przy przygotowywaniu biznes planu - [link usunięty]

3/ Przygotowujemy również wnioski dotacyjne - [link usunięty]

info_biznesplan.png

Pozdrawia Zespół Resulto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Wczytywanie...