TheLake

Własny biznes i studia

Recommended Posts

Marzę o tym, aby w przyszłości założyć własną firmę. Na razie jednak, jestem dopiero uczniem 3 klasy liceum i stoję przed wyborem kierunków studiów. Chciałbym się więc dowiedzieć, jakie studia, Waszym zdaniem najlepiej mnie do tego przygotują? Zaznaczam, iż nie mam jeszcze sprecyzowanego profilu mojej działalności. Chciałbym mieć po prostu solidną podstawę teoretyczną.

Dziękuje serdecznie za wszystkie konstruktywne odpowiedzi i porady

Zadałeś dosyć trudne pytanie, ponieważ swoje firmy prowadzą ludzie tak po studiach jak i bez nich. Jednocześnie Ci, którzy ukończyli studia a prowadzą firmy posiadają bardzo różne specjalizacje.

Nie istnieje kierunek, który przygotowywałby stricte do zakładania firmy.

Zakładając firmę powinieneś się na czymś dobrze znać i być w czymś specjalistą. Na razie proponuje Ci żebyś się skupił na rozwijaniu swoich umiejętności oraz poszedł na studia w kierunku jaki Cię interesuje. Bardzo ważne jest aby uczyć się dokładnie tego co idzie lub może iść w parze z naszą pasją.

O zakładaniu firmy proponuje myśleć najwcześniej na 3 roku studiów kiedy już będziesz miał za sobą jakieś doświadczenia w drobnych pracach typowo studenckich, ewentualnie jakiegoś Erasmusa (studencki program wyjazdów zagranicznych).

Studia jednocześnie pozwolą Ci skonfrontować Twój sposób myślenia z innymi kolegami ze studiów co być może zainspiruje Cię do jakiegoś ciekawego pomysłu.

Przedsiębiorczość, ciekawe pomysły i tak dalej...współczesne trendy na biznes nieodłącznie idą w parze z rozwiązaniami jakie niesie technologia. Komputery, Ipady, Android oraz jego aplikacje, wszelkie rozwiązania interaktywne przy tym wszystkim jednak nieustannie pożądane będą na rynku 'dobre' usługi. Takie, których sukces lub porażka będzie zależał od wysokiej jakość w połączeniu z konkurencyjnością.

Mam nadzieję, że choć w niewielkim stopniu mój post pomógł.

To wszystko zależy czy masz umył Humanisty czy Ścisły. Jak ścisły to polecam Informatykę, Chemię, Biotechnologię - na tym polu jeszcze można zaszaleć. A jak jesteś Humanistą to jakaś Marketing co da jakieś podstawy - ale wszystkiego uczysz się SAM, studia tylko mogą naświetlić temat, ja skończyłem Ekonomię i Informatykę i wybieram się na Psychologię. Najważniejsze na jakich ludzi trafisz i co będziecie chcieli razem zrobić - moim zdaniem jest jeszcze wiele do zrobienia.

Myślę, że najlepiej zainwestować w innowacje związane z internetem. Jak napiszesz dobry [link usunięty] to dostaniesz jeszcze na to środki z funduszów na rozpoczęcie własnej działalności.

Generalnie poswiecajac wystarczajaco duzo czasu osiagniesz sukces w kazdej branzy, ktora sie interesujesz.

Ale nie osiagniesz sukcesu w branzy, ktora sie nie interesujesz, bo nie bedziesz mial ochoty poswiecac na nia odpowiednio wiele czasu.

Podsumowujac: idz w tym kierunku, ktory Cie interesuje, a nie ktory wydaje sie lepszy ekonomicznie.

Tak jak przedmówcy napisali, zastanów co Cię interesuje, i pod swoje zainteresowania wybierz kierunek studiów, poza tym zastanów czy na pewno Ci są potrzebne studia ;)

studia jak i caly system szkolnictwa to kompletna porazka

moja opinia jest taka, ze szkoda czasu na "nauke" i idz na studia jesli chcesz sobie przedluzyc jedynie czas mlodzienczy

w innym przypadku bedzie to czas zmarnowany.

popieram AndyPSV, sama jest absolwentką i zamierzam założyć firmę, studia to był zmarnowany czas, lepiej poświęcic go na rozwijanie interesu. Ale jeśli się upierasz przy dalszym kształceniu polecam np. finanse i rachunkowość, żadnych humanistycznych, biologicznych (broń boże biotechnologia) czy filologicznych (lepiej kształcić się na kursach lub wyjechać za granicę

Ja nie zgadzam się, że studia są niepotrzebne. Tak naprawdę na studiach człowiek ma możliwość nauczyć się bardzo wielu cech przydatnych w biznesie. Poza tym działalność w organizacjach studenckich, robienie różnorodnych projektów uczy przedsiębiorczości. Studenci mają okazję skorzystać z różnych darmowych szkoleń. Zakładać własną firmę warto w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości- to też rozwiązanie zrobione z myślą o studentach. Poza tym samemu warto zagłębiać się w takie tematy jak np. CRM- bardzo przydatne szczególnie dla firm zajmujących się sprzedażą, marketing (tradycyjny, internetowy), pozycjonowanie, PR, profile fanowskie na portalach społecznościowych- zasady tworzenia i wyciąganie korzyści z prowadzenia :)

A ja popieram Dagmaro, studia to strata czasu!

Przez te pięć lat kiedy utrzymują Cię rodzice (bo tak się bardzo często zdarza) można naprawdę sporo się nauczyć, zdobyć ogromne doświadczenie i przede wszystkim mieć czas na popełnianie błędów biznesowych. Kiedy kończysz studia musisz utrzymywać się sam i nie bardzo możesz pozwolić sobie na poszukiwanie "własnej drogi" i związane z nim straty finansowe. Chyba, że nie chcesz prowadzić biznesu a znaleźć etat w firmie....

Nie istnieje kierunek, który przygotowywałby stricte do zakładania firmy.

Stary.. no jak to nie? Zarządzanie przygotowuje do założenia firmy. Teoria planowania, zakładania, rozwoju itd jest w programie tych studiów zawarta.

Idz na zarządzanie, tam się sporo rzeczy dowiesz. Oczywiście musisz sam pracować, bo od Ciebie dużo wymagać nie będą.

no ale chłopak pisze, że chce założyć własną firmę. Na zarządzaniu nauczy się teoretycznych rzeczy, jak założyć i jak kontrolować i rozwijać firmę.

Wiadomo, że dużo własnej ciężkiej pracy go czeka, ale no nie widzę lepszego kierunku, który by przygotował go do biznesu.

Chcę prowadzić firmę, ale jeszcze nie wiem jaką. Jeśli chcesz mieć coś własnego to zastanów się co może przynosić ci satysfakcję zawodową, w czym się dobrze czujesz. Podejście trochę niepoważne, przy poważnym myśleniu o przyszłości. Prowadzenie firmy nie jest takie kolorowe jak się wydaje. Wybór studiów to bardzo indywidualna sprawa. Tak naprawdę, żadne studia nie przygotują cię stricte do prowadzenia firmy.

stricte - no właśnie założenie studiów zarządzania takie jest. Tak uczysz się teorii, jak założyć - powtarzam już się.

Jak pójdziesz na socjologię to nie dowiesz się o takich rzeczach, na prawie tez. Zarządzanie jest najlepszym wyjściem, jeśli myśli się o własnym biznesie - nawet jeśli będzie to ogród botaniczny, zoo albo kancelaria prawnicza - w sensie do zarządzania nią.

Okres studiów to najlepszy okres na spróbowanie własnych sił w biznesie. Nie rodziny i innych obowiązków jest dużo czasu wolnego.

---

Zestawienie [link usunięty] i studentek.

[link usunięty] w - zarobki w poszczególnych branżach

Powiem na swoim przykładzie. Poszedłem na studia inżynierskie od tak sobie (nie dostałem sie na moje wymarzone więc pozostało mi to co mam). Aktualnie robie już magisterkę cały czas dziennie i bez poślizgu.

To czego nie żałuję i za co dziękuję:

- usamodzielniłem się - mieszkanie całe życie na wsi z rodzicami ma swoje plusy ale żeby się wybić trzeba iść do przodu.

- poznłem wielu ciekawych młodych i inteligentnych ludzi z całej polski oraz kilku zza granicy. W internecie wiele się mozna nauczyć ale to czego się nauczyłem od moich znajomych zapamietam do końca życia.

- nauka na studiach otwiera umysł - może to troche nie zrozumiałe ale naprawde tak jest. Moge sobię siębie wyobrazić w tym wieku gdybym nie poszedł na studia (wyczerpany na budowie, bez aspiracji na przyszłość). Jeżeli teraz widzisz jakiś biznes masz pomysły to studia Ci pomogą

- po 5 latach studiów zawarłem bardzo dużo kontaktów i znajomości w mieście w którym studiuje oraz kilka w stolicy

Co chodzi o kierunki:

Ja studiuje Lotnictwo co inspiruje mnie w tej chwili do wielu wynalazków. Mam zamiar wkrótce opatentować jeden z nich. Pomysły przychodzą same a wiedza na ich temat pomaga mi je rozwijać i daje ogromną satysfakcje. Gdyby nie ,,przypadkowo wybrane'' studia nigdy bym nie miał takiego potencjału. Aktualnie jestm w trakcie tworzenia strony internetowej i tutaj polecam INFORMATYKĘ. Chyba kazdemu kto ma pomysł brakuje tego.

Moja dziewczyna jest aktualnie na 5 roku Zarządzania i również wiedza się przydaje. Np. tematyka o projektach realizowanych przez UE (czyli wszystkiego rodzaju dofinansowania).

Podsumowywując

-Studia?

-Polecam...

Też kiedyś marzyłem o studiowaniu kierunku związane z lotnictwem, ale niestety życie ułożyło się inaczej.

Najlepszym przykładem połączenia studiów i biznesu są założyciele Google - na początku chcieli sprzedać swój pomysł, ale każdy ich wyśmiał, że to co oni proponują nikomu i do niczego się nie przyda.

Chciałbym zobaczyć miny takich gości na sama myśl, że wyrzucili kurę znoszącą złote jajka.

pamiętaj o tym, żebyś wybrał zarówno jak odpowiedni kierunek studiów ( nie może on być wybrany z przymusu ) jak i dokonać odpowiedniego wyboru odnośnie swojej działalności. Niczego nie rób pod przymusem, nie możesz się w tych dwóch kwestiach męczyć ;)

Wydaje mi się, że studia to dobry okres aby zacząć prowadzić własny biznes. Niektóre uczelnie wręcz do tego zachęcają jak np ta http://www.dobrauczelnia.pl.

Fakt jest taki, że nie każdy z nas rodzi się przedsiębiorcą - ale gospodarka z jaką mamy obecnie do czynienia zmusza nas do tego, aby się nim stać.

Jak chcesz robić studia to tylko takie które Cię zainteresują. Nie daj się namówić komuś albo słuchać jego beznadziejnych rad, bo w końcu to TY będziesz studiował, nie on.

Jak zrobisz coś na siłę tylko dlatego, że tak Ci mówili, że będzie najlepiej to stracisz kupę czasu, być może kogoś poznasz ale na to się nie nastawiaj z góry, niewiele przydatnych rzeczy się nauczysz i jedyne co zostanie to dyplom.

Jak nie masz pomysłu na studia to od razu myśl o zakładaniu firmy. Szkoda czasu.

proponuję iść na tak wyśmiewany "marketing i zarządzanie". Nikt Cię po tym nie zatrudni, bo za dużo już absolwentów, ale skoro chcesz być samozatrudniony, to interesuje Cię tylko wiedza :)

Jeśli posiadacie w miarę dużą firmę i macie problemy z odśnieżaniem w zimie parkingu, dachu, czy chodnika to idealnym rozwiązaniem dla Was będzie firma http://odsniezaniewarszawa24.pl/http://odsniezaniewarszawa24.pl/ która załatwi to dla was kompleksowo. Polecam

pamiętaj o tym, żebyś wybrał zarówno jak odpowiedni kierunek studiów ( nie może on być wybrany z przymusu ) jak i dokonać odpowiedniego wyboru odnośnie swojej działalności. Niczego nie rób pod przymusem, nie możesz się w tych dwóch kwestiach męczyć ;)

dokładnie, to przede wszystkim powinieneś mieć na uwadze i wybrać studia, które będą zgodne z Twoimi zainteresowaniami.