Zaloguj się, aby obserwować  
Maciej29

Nazwa firmy

Recommended Posts

Chciałem nazwać moją firmę 'XYZ', ale okazało się, że taka nazwa już istnieje. W takim razie pomyślałem, że dodam do tego swoje nazwisko, tzn 'XYZ - nazwisko". Czy będzie to niezgodne z prawem i czy mogą czekać mnie przez to jakieś konsekwencje?

A tak poza tym, czy jest jakiś sposób na sprawdzenie jakie firmy już istnieją, a jakie nazwzy wciąż można wykorzystać?

Upewnij się, czy firma tamtego Pana to nie nazwa skrócona, bo kto wie, czy i on nie używa nazwiska pod nazwą. Poza tym lepiej nie ryzykować takich eksperymentów i nie kombinować, bo może się okazać, że (mimo różnicy w nazwie) ktoś poda Cie do sądu i sprawę będzie miał szansę wygrać. Pomyśl po prostu nad inną nazwą, bo nikt nie broni ci byś nie nazwał jej 'ZXY' ;)

Co do sposobów sprawdzenia - przychodzi mi na myśl jedynie poczciwe Google i baza polskich firm -http://www.teleadreson.pl, która nie jest pełna i zawsze może być niespodzianka...

Chciałem nazwać moją firmę 'XYZ', ale okazało się, że taka nazwa już istnieje. W takim razie pomyślałem, że dodam do tego swoje nazwisko, tzn 'XYZ - nazwisko". Czy będzie to niezgodne z prawem i czy mogą czekać mnie przez to jakieś konsekwencje?

A tak poza tym, czy jest jakiś sposób na sprawdzenie jakie firmy już istnieją, a jakie nazwzy wciąż można wykorzystać?

przecież w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej praktycznie nie istnieje możliwość żeby nazwa sie powtórzyła, bo w każdej nazwie musi być twoje imię i nazwisko-czyli nazwa powtórzy się tylko jeśli będziecie mieli te same imi i nazwisko oraz nazwę firmy np Bosz Jacek Kowalski ;)

W każdej? Zdaje się, że tylko w spółkach partnerskich. Jeśli założę np. spółkę komandytową, naziwsko przy nazwie nie jest potrzebne/konieczne. Dlatego czasem bywają problemy z unikalnością...

W każdej? Zdaje się, że tylko w spółkach partnerskich. Jeśli założę np. spółkę komandytową, naziwsko przy nazwie nie jest potrzebne/konieczne. Dlatego czasem bywają problemy z unikalnością...

ja mowie o jednoosobowej działalności gospodarczej bo to jest wiekszosc firm.

Przecież każda firma ma inny nip i regon i to ją odróżnia. Jeśli ktoś wykupił sobie prawa do nazwy to faktycznie nie można jej używać. No np. nie nazwiemy sobie swojego spożywczaka pod blokiem Tesco bo ta nazwa jest zarezerwowana dla prawdziwego Tesco. Ale jeśli ta nazwa nie została zgłoszona do urzędu patentowego to można jej używać.

Jeśli nazwa xyz jest zastrzeżona, to nie nazwiesz się tak ( róznica musi być 3 liter bodajże), ale jesli nie jest to oczywiście że mozesz się tak nazwać...

Jest dokładnie tak, jak pisze arnica

Odpowiedź jest w kodeksie cywilnym - Art. 43(3). § 1. Firma przedsiębiorcy powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku.

§ 2. Firma nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, źródeł zaopatrzenia.

Radzę zainteresować się współpraca z firmą, która zajmuje sie projektowaniem nazw - efekty powinny być znacznie korzystniejsze. Jednak to specjalista powinien się zajmować takimi sprawami, nikt inny nie da rady. Może wydawać się wam, że to jest proste, ale kiedy zaczniecie sprawdzać nazwy w rejestrach, co jest wolne, to będziecie z lekka zaskoczeni.