Zaloguj się, aby obserwować  
maciejfer

Usługi Dronem

Recommended Posts

Witam. Od dłuższego czasu w mojej głowie istnieje koncepcja założenia działalności jednoosobowej która oferowałaby usługi dronem takie jak np. fotografia, filmowanie i inne usługi niestandardowe na życzenie klienta. Z dronami mam styczność od kilku lat gdyż mój ojciec prowadzi firmę która zajmuje się wideo ślubnym i właśnie w tej dziedzinie używa drona. Wyczytałem ostatnio że na rozpoczęcie własnej działalności można otrzymać od urzędu pracy dofinansowanie w wysokości od 15 do 23 tysięcy. Za takie pieniądze można kupić pełen osprzęt najwyższej klasy i oferować te usługi w bardzo dobrym standardzie. Lecz problem zaczyna się jeśli firma się nie przyjmie i nie będzie z czego zapłacić składki zusowskiej. Urząd wymaga żeby ją płacić przez 12 miesiecy inaczej trzeba będzie oddać dotacje. Stąd mam kilka pytań:

-Czy można tą prace traktować jako prace "etatową"?

-Czy poza sezonem (jesień, zima) można liczyć na zlecenia?

-Czy po otrzymaniu dotacji dostajemy jakiś okres na "rozkręcenie firmy"? W moim przypadku to ważne gdyż muszę uzyskać uprawnienia do lotów komercyjnych.

Z góry bardzo dziękuje za odpowiedzi i jeżeli ma ktoś doświadczenie w tej dziedzinie bardzo bym prosił o podzielenie się wskazówkami i doświadczeniami.

Odpowiadając na Twoje pytania:

1. Co rozumiesz przez pracę etatową? Jeśli chcesz ubiegać się dotację z PUP, to w okresie trwania umowy nie możesz podejmować zatrudnienia. 

2. Współpracowałem z klientem, który zakładał taką samą działalność i uzyskał dofinansowanie z urzędu pracy. W jego przypadku (zajmował się m.in. monitoringiem lasu), zlecenia w sezonie jesienno-zimowym były. Czy tak będzie u Ciebie, trudno mi powiedzieć.

3. Nie. Jedynie w tej chwili masz 6 miesięczne zwolnienie z konieczności opłacania składek społecznych na ZUS. Zgodnie z postanowienia umowy firmę masz utrzymać 12 miesięcy, płacić ZUS i podatki, nie zawieszać działalności i nie podejmować zatrudnienia. 

Przed złożeniem wniosku najpierw zrobiłbym uprawnienia, a dopiero potem myślał o dotacji, bo to zwiększa Twoje szanse na uzyskanie dofinansowania.