NarzeczonaFranka

Jak to jest ze szkoleniami BHP?

Recommended Posts

Oczywiście, że potrzebujesz szkolenia. Szkolenie niestety nie obejmuje tylko osób, które są zatrudnione na umowę o prace, ale również na tak zwane umowy śmieciowe. Za wyjątkiem umowy o dzieło.

U mnie w firmie mielismy szkolenia BHP całkiem niedawno dla dość licznej grupy osób nowozatrudnionych i obowiązkowo musiały na nim być i te osoby, któe miają podpisana umoweo pracę i te, które pracuja na umowę - zlecenie.

U nas tak samo - osoby pracujące na umowę zlecenie również musiały być obecne na szkoleniu BHP. Na logikę rzecz biorąc: niezależnie od tego, na którym rodzaju umowy opiera się nasza praca, jesteśmy w takim samym stopniu narażeni na różne niebezpieczeństwa i wypadki, wszyscy więc powinni posiadać odpowiednią wiedzę w zakresie przepisów bhp w miejscu pracy.

Na pewno szkolenia bhp przy umowie o pracę są wymagane. Sama przez takie przechodziłam. Natomiast w przypadku umowy zlecenie nie miałam takiego szkolenia, jedynie instrukcja bezpieczeństwa pożarowego została mi pokazana.

Obowiązkowi szkolenia BHP podlegają osoby zatrudnione tylko i wyłącznie na umowę o pracę, wykonując zlecenie lub dzieło na umowie cywilno-prawnej już nie. Tak zwane umowy śmieciowe reguluje Kodeks Postępowania Cywilnego, a nie Kodeks Pracy, jak w przypadku umowy o pracę.

Lean supply chain

Prawda jest taka, że dużo zależy od stanowiska, natomiast na większość takie podstawowe szkolenie BHP powinno być przeprowadzone, ale często pracodawcy dają Ci tylko do podpisu, że szkolenie odbyło się i tyle. Zresztą w tej chwili takich szkoleń jest naprawdę dużo dostępnych w sieci i można się przeszkolić we własnym zakresie tym bardziej, że są bardzo dobrej jakości i często bezpłatne przykład szkolenia wydane przez Wydawnictwo Forum - tutaj możesz sobie pobrać - i się przeszkolić sama :-)

Jakiś czas temu zajmowałem się BHP i nie ukrywam, że takie szkolenia bardzo ułatwiały mi pracę puszczałem je osobie, szkolonej i jak były jakieś pytania to to omawialiśmy, ale samo szkolenie w sobie jest na tyle dobre, że pytania mało kiedy się pojawiały.

Zgadzam się. Szkolenie BHP musi być zrobione, niezależnie od umowy. My w firmie organizujemy takie szkolenia zazwyczaj raz w miesiącu. Zazwyczaj zatrudniamy do tego specjalistów z zewnętrznej firmy ale od jakiegoś czasu myślimy o tym by prowadzić takie szkolenia samodzielnie. Niedawno trafiłam na http://land.e-forum.pl/branzabhp/?promo=3532/14&f=email można tam pobrać za darmo dokumenty potrzebne do przeprowadzenia szkolenia BHP. Wydaje mi się, że jesteśmy w stanie tak je zorganizować by ludzie się nie zanudzili :D