linka

Dorabianie na emeryturze

Recommended Posts

Mam pytanie ile można dorobić będąc na emeryturze? Mój tata od 5 lat jest na emeryturze i nie chce dłużej siedzieć w domu. Czy może sobie dorabiac np. pracując jako stróż na parkingu?

Ile może dorobić i jak się z tego pózniej rozliczyć?

Przychód do wysokości 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS nie ma wpływu na świadczenie uprawnionego. Natomiast przychodu w kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższej niż 130% tej kwoty, świadczenie ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, nie większą jednak niż kwota maksymalnego zmniejszenia.

Ludzie często nie podejmują pracy, obawiając się nie tylko utraty świadczenia, ale samych rozliczeń z ZUS. Obecnie ZUS zmniejsza emerytury i renty, jeśli kwota dodatkowego przychodu przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia (od 1 września 2066,00 zł). Jeśli przekroczy 130 proc. średniej płacy (3836,80 zł), ZUS w ogóle zawiesza wypłatę emerytury.

ZUS zmniejszy ci emeryturę lub rentę, gdy osiągniesz przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli zarobisz więcej niż 130 proc. tego wynagrodzenia, ZUS zawiesi ci emeryturę. Kwota zmniejszenia świadczenia zależy od osiąganego przychodu.

Czyli do 70 proc. można zarabiać bezkarnie.

Na zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty świadczenia wpływ ma każdy przychód z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, a więc m.in. z tytułu stosunku pracy, pracy nakładczej, pracy na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub prowadzenia działalności gospodarczej

Tylko osób, które osiągnęły pełny wiek emerytalny (kobiety po 60 roku życia i mężczyzn po 65 roku życia) nie obowiązują żadne limity w osiąganiu dochodów, które ograniczałoby lub zawieszało świadczenia emerytalne (chyba że kontynuują zatrudnienie podjęte przed przejściem na emeryturę). Osoby te mogą osiągać przychody w dowolnej wysokości bez konsekwencji zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia. Limity te ograniczają wyłącznie wcześniejszych emerytów – mogą oni jednak, bez żadnych konsekwencji dorabiać do 70 % średniej płacy.

Państwo jest bardzo nieekonomiczne - w zasadzie ja bym zabroniła emerytom, tym "wcześniejszym", zabroniła pracy w zawodzie, dzięki któremu tę wcześniejszą emeryturę dostali. W szkolnictwie to była przez dłuższy czas paranoja - 1/3 pracowników to emeryci. Teraz też tak się dzieje jak ma się znajomą dyrekcje. W zasadzie poiwinna być norma, że najpierw ludzie w wieku produkcyjnym (jak to fatalnie brzmi)są przyjmowani (firma powinna nawet mieć jakiś kontakt z UP), a jak nie ma speecjalistów, wówczas zapraszają emerytów. Ważne jest to szczególnie teraz, gdy jest kryzys

A oszczędzacie jakoś na emeryturę? Czy tylo ZUS i OFE?
Pracuję od dosyć dawna, ale jednak tych składek w ZUSie i OFE nie mam zbyt dużo, bo też moja pensja nie była wysoka. Od kilku lat jednak prowadzę własną firmę i oprócz składek w dwóch pierwszych obowiązkowych filarach zdecydowałam się na założenie indywidualnego konta emerytalnego. Wydaje mi się, że to jeden z lepszych sposobów zapewnienia sobie pieniążków na przyszłość. Owszem, niby zawsze możemy odkładać na koncie bankowym, jednak wiem, że gdybym odkładała w ten sposób to z pewnością w pewnym momencie bym przestała i wydała te pieniądze na inny cel. Z IKE nie mam takiego problemu. Poza tym możesz sobie przejrzeć informacje o trzecim filarze, np. tutaj - https://www.prywatnaemerytura.pl/wszystko-o...s-wiedziec.html. Warto pomyśleć o swojej przyszłości wcześniej ;).

Wedle obiegowej opinii zatrudnienie emerytów jest opłacalne, gdyż nie trzeba płacić wszystkich składek, więc uważam, że dużo ludzi poszukuje emerytów do pracy

Nie wiem jakie kwoty teraz obowiązują, ale pamiętaj żeby dobrze przeanalizować czy są to kwoty brutto czy netto. Otrzymując wynagrodzenie z pracy możesz je łatwo przeliczyć za pomocą tego kalkulatora wynagrodzeń http://poradnikprzedsiebiorcy.pl/kalkulator-wynagrodzen. Od razu będziesz wiedział na jakie wynagrodzenie możesz się umówić z pracodawcą.