Zaloguj się, aby obserwować  
Angela. Misztak

Motywacja do pracy

Recommended Posts

Problem braku motywacji staje się coraz bardziej powszechny, wiele firm się z nim boryka. A przecież to można łatwo rozwiązać, są gotowe rozwiązania jak np.  http://sodexomotywacja.pl/blog/system-motywacyjny-dla-twoich-pracownikow/ .  Naprawdę radzę poważnie podejść do tematu, ponieważ pracownicy którzy są bardziej usatysfakcjonowani  zdecydowanie lepiej wykonują powierzone obowiązki.

Do takich sprawdzonych metod motywacyjnych należy na pewno coaching mocnych stron, który uczy skupiać się wokół unikatowych talentów. Jeśli jesteście zainteresowani to poczytajcie sobie o StrenthsFinder [link usunięty]

Motywować można się na wiele sposobów. Każdy jest inny, więc oczywistym jest, że na różne osoby działają różne sposoby motywowania. Tylko, że tych sposobów jest mnóstwo i przychodzi taki czas, że postanawiamy zaczerpnąć pomocy w internecie, żeby znaleźć ten odpowiedni. Właśnie w trakcie takich poszukiwań natchnienia natrafiłam pewnego razu na blog prowadzony przez Jacka Wiśniowskiego -> [link usunięty] który okazał się być strzałem w 10! Pan Jacek ma dość niecodziennie podejście do kwestii motywacji, co sprawia, że jego rady jest nam prościej wprowadzić w życie niż np. wszystkie oklepane już mantry, które zwyczajnie się już przejadły. Tak więc każdemu poszukującemu nowych źródeł motywacji polecam lekturę tego bloga.

Zgadzam się z misia229 sposobów na motywację jest wiele. Idealnie jest gdy pracownik ma możliwość rozwoju, a taką szansę daje między innymi udział w konkursie organizowanym przez GMC  [link usunięty] . Tworzy się 5 osobowe grupy, które wspólnymi siłami zarządzają firmą w sieci. To możliwość zdobycia nowych umiejętności i cennego doświadczenia. Konkurs przeznaczony jest dla pracowników dużych firm i studentów ( ale Ci ostatni muszą mieć sponsora bo udział w tym konkursie kosztuje ). Według mnie super motywacja :)

To prawda, nie zawsze chodzi tylko i wyłącznie o aspekty finansowe. Możliwość awansu, czy w ogóle możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, a nawet atmosfera panująca w pracy mogą być kluczowe. Chociaż ile pracowników, tyle możliwości, gdyż dla każdego ważne będzie co innego i ważne w tym wszystkim jest to, by tak dobrać motywację, by doceniło to jak najszersze grono. Wiele nauczyć się o motywacji można właśnie z bloga Jacka Wiśniowskiego, który zamieszcza filmiki z jasnym i konkretnym przesłaniem, dzięki czemu dowiemy się m.in. [link usunięty] , czy jak się motywować. Cały blog jest poświęcony właśnie takiej tematyce, więc przydatnych informacji jest tam naprawdę mnóstwo.

Najlepiej jest znalezc taka prace ktora sie kocha. Jednak to udaje sie tylko nielicznym. Ja naleze na szczescie do tej grupy :) Jestem fotografem i z tego żyje ;) Super sprawa polecam, moze was tym akurat zaraze.  A predzej to zrobi za mnie blog  [link usunięty]

Powiedziałbym więcej, finanse coraz częściej nie są na pierwszym miejscu. Dobra atmosfera w firmie to podstawa, wiem to po przykładzie swojej firmy. Odkąd zmieniłem podejście i mnie, i pracownikom do firmy przychodzi się lepiej i co też ważne – realnie przekłada się to na wyniki! Zainspirował mnie ten artykuł: [link usunięty] . Cenne rady w pigułce. Pracodawcy najczęściej zapominają, że zmiany w zarządzaniu muszą zacząć od siebie.

u nas w firmie motywacja pracownikow, ale i w ogole cala strukturą badań hr zajmuje sie firma outsourcingowa hre.pl Juz jakies 3 lata prowadza wewnetrzne badania satysfakcji pracownikow przez co skonczylo sie narzekanie i domysly... kazdy zajmuje sie tym co lubi - stanowiska sa tak naprawde "szyte na miare" przez co nie ma kłopotów z brakiem motywacji do pracy

Najłatwiej motywować  pracownika pieniędzmi ale nie każda firma może pozwolić sobie na stałe podnoszenie wynagrodzeń swoich pracowników. Na pewno jeśli pracownik zbyt często ma podnoszoną swoją pensję z czasem dojdzie do wniosku że i tak dostanie wyższą pensję czy będzie się starać czy nie.

Ja bym wyróżnił dwa rodzaje motywacji. Motywację zewnętrzną, opartą na nagrodach (podwyżki, pochwały, premie, bonusy, awans) oraz karach (działania dyscyplinarne, wstrzymanie płacy, krytyka, stała kontrola działań).

Motywację wewnętrzną, w której ludzie działają lub zachowują się w określony sposób, dlatego, że sami tak chcą. Oznacza to, że pracownik będzie przykładał się do pracy niezależnie od tego, czy szef kontroluje go na bieżąco, czy okazjonalnie, czy nie kontroluje wcale. Bodźce motywujące wewnętrznie to m.in. odpowiedzialność, swoboda działania, możliwość rozwoju osobistego, interesujące zadania, nowe wyzwania, możliwość awansu oraz wiele innych.

Mnie motywują oczywiście pieniądze, ale nie tylko. Kiedy widzę, że efekty tej pracy  przynoszą ludziom radość to mam jeszcze więcej energii do działania.

[link usunięty] mogę potwierdzić jakość soków i owoców z take a fruit. Bardzo mi smakują ich soki jabłkowe oraz owoce (różne). Jak dla mnie super alternatywa dla biurowego jedzenia i taka skuteczna forma pozafinansowej motywacji.

Ja już od jakiegoś czasu zauważam, że płace płacami, ale wielu pracowników bardzo motywują różnego rodzaju benefity pozapłacowe. Czasami nawet bardziej niż perspektywa pomniejszej pożyczki, co ciekawe. Ja ostatnio zdecydowałem się na przykład na takie karty prepaid, które stanowią dofinansowanie podczas wypoczynku pracownika: https://www.edenred.pl/pl/dofinansowanie-wypoczynku. Inicjatywa ta spotkała się z ogromnym entuzjazmem, co mnie bardzo ucieszyło - i w ogóle dobrze to wpłynęło na atmosferze w biurze. Dlatego polecam zainteresować się tematem takich benefitów - niby koszt, ale jednak są z niego bardzo wymierne korzyści.

Dla mnie potężnym kopem motywacyjnym są szkolenia. Chyba jedno z lepszych, na których byłem przeprowadzał Marcin Mańka z manka-academy. Świetny gość, psycholog, trener, który w łatwy sposób trafia do swojego słuchacza. Mnóstwo przydatnych informacji, trików, czy ćwiczeń ;-)