Zaloguj się, aby obserwować  
seBa

Sklep komputerowy i internetowy.

Recommended Posts

Witam na forum :)

Jestem młodym studentem, jednakże chciałbym rozkręcić swój pierwszy biznes. Jako że studiuje informatykę oraz doskonale znam się na sprzęcie komputerowym chciałbym założyć biznes związany właśnie z tą branżą.... Sklep powstał by w prawie 200 tysięcznym mieście albo w internecie :). Jednakże wiem że utrzymanie internetowego sklepu jest bardzo trudne ze względu na bardzo niskie marże oraz dużą konkurencję dlatego moje pytanie brzmi czy opłacało by się połączyć te dwa pomysły ? Jako, że jestem studentem musiał bym zatrudnić pracownika. Czy ktoś orientuje się jakie były by koszta takiej inwestycji? Poza tym na jaką kwotę mogę liczyć, jeżeli niestety nie posiadam zbyt dużego wkładu własnego?

Co do samego sklepu, jego koncepcja była by troszkę inna niż ta standardowa. Wiadomo nie każdy produkt jest godny polecenia, u mnie można by się zaopatrzyć tylko w te które dostały by pozytywne opinie w recenzjach na różnorakich stronach o branży IT. Oprócz tego skupił bym się głównie na akcesoriach do overclockingu czy alternatywnych, ciężko jeszcze dostępnych poza internetem, sposobach chłodzenia PCetów. Oferował bym gotowe komputery w paru kategoriach takich jak choćby niskobudżetowych czy "ready for overclocking", które składały by się z komponentów szczególnie podatnych na podkręcanie. Tutaj pojawia się kolejne "ale", wiadomo, że w takim przypadku zwiększa się ryzyko zniszczenia sprzętu przez klienta. Moje pytanie, jak wygląda sprawa gwarancji? Jeżeli sprzęt się uszkodzi kto ponosi odpowiedzialność zapłacenia kosztów w związków z wymianą produktu?

Ostatnim pomysłem byłby dział marketingowy, czyli różne konkursy np raz na kwartał, czy własna strona z recenzjami i newsami. Wiadomo obracał bym się w gronie studentów, pomoc za drobne upusty mogła by być owocna.

Mam na koniec jeszcze pytanie czy moglibyście mnie nakierować od czego mam zacząć?

Obecnie troche kręce się po omacku. Czytam książki, mam jakiś kurs ESKK, miałem się wybrać do UP z podstawowymi pytaniami i prośbą o wskazówki. Co jeszcze mam zrobić?

E: Wyczytałem o hotspocie to też było by coś ciekawego...

E2: Jeszcze jedno pytanie, co wtedy gdy nie uda mi się interesu rozkręcić? Gdzie mogę znaleźć jakie czekają mnie konsekwencje?

"Czy ktoś orientuje się jakie były by koszta takiej inwestycji?"

Nigdy nie prowadziłem sklepu stacjonarnego, ale większość elementów jest "do przewidzenia":

- czynsz, energia

- paliwo na dostawy/transport towaru

- eksploatacja samochodu

- koszty wysyłki (pakowanie, opakowania, sama wysyłka)

- zwroty/uszkodzony towar

- zatowarowanie (wątpię żebyś na początku działalności dostał na kredyt)

- rachunki telefoniczne/administracja

- wyposażenie sklepu (półki, regały, biurka)

- strona internetowa

- promocja i reklama

To część punktów musisz pochodzić, popytać nawiązać kontakt z kimś kto prowadzi taki sklep np w innym mieście, może udzieli Ci rad jako że nie będziecie bezpośrednią konkurencją.

"Poza tym na jaką kwotę mogę liczyć, jeżeli niestety nie posiadam zbyt dużego wkładu własnego?"

Rozumiem, ż chodzi Ci o dotacje - urząd pracy ok 20 000, unijne 40 000 + pomostówka (PO KL 6.2), jedne się kończą co roku zaraz na początku, drugie są bardzo ciężkie do uzyskania duża konkurencja 200-500os na 10-15 dotacji w pojedynczym naborze.

"Wiadomo nie każdy produkt jest godny polecenia, u mnie można by się zaopatrzyć tylko w te które dostały by pozytywne opinie w recenzjach na różnorakich stronach o branży IT"

Mało miarodajne źródło taki artykuł można sobie kupić (artykuł sponsorowany).

czyli różne konkursy np raz na kwartał, czy własna strona z recenzjami i newsami

Konkursy moim zdaniem jak najbardziej tak, co do recenzji i newsów - buduje to wiarygodność i moim zdaniem przyciąga klientów, pamiętaj jednak żeby nie przesadzić przygotowanie takich artykułów i podążanie w kierunku stania się "portalem opiniotwórczym" kosztuj czas i pieniądze.

Jeszcze jedno pytanie, co wtedy gdy nie uda mi się interesu rozkręcić? Gdzie mogę znaleźć jakie czekają mnie konsekwencje?

Albo staniesz się mądrzejszy i spróbujesz następnym razem inaczej albo się wycofasz. Co do konsekwencji jeżeli nie będziesz miał zysków i zamkniesz firmę następną którą założysz nie będzie na preferencyjnych zasadach ZUS 330zł m-c tylko ok 800 już od samego początku. Jeżeli będziesz miał długi w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej odpowiadasz całym swoim majątkiem.

Na początek proponowałbym Ci założenie firmy (sklepu internetowego) podAIPem (Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości) koszt ok 200zł netto lub założyć sklep "na próbę" z programu partnerskiego [link usunięty] , płacisz tylko za domenę dostajesz gotowe pliki sklepu, zajmujesz się tylko promocją i otrzymujesz 3% o zakupów - sklep można modyfikować jeżeli znasz się na informatyce lub zostawić tak jak jest. W przypadku niepowodzenia nic nie tracisz natomiast jeżeli wypali możesz zyskać środki na sklep stacjonarny lub autorski sklep internetowy.

"Mało miarodajne źródło taki artykuł można sobie kupić (artykuł sponsorowany)."

Z tym akurat bym polemizował, nie można sobie kupić dobrego artykułu w zbyt wielu naraz, bo jest ich po prostu zbyt dużo, zresztą te serwisy mają odpowiednią renome, co innego gazety i czasopisma.

Konkursy moim zdaniem jak najbardziej tak, co do recenzji i newsów - buduje to wiarygodność i moim zdaniem przyciąga klientów, pamiętaj jednak żeby nie przesadzić przygotowanie takich artykułów i podążanie w kierunku stania się "portalem opiniotwórczym" kosztuj czas i pieniądze.

To właśnie chciałbym oprzeć na studentach, wiadomo czasami wystarczy im frajda za to że mogą coś przetestować (tak jak mi dotąd), z czasem może jakieś nagrody.

Na początek proponowałbym Ci założenie firmy (sklepu internetowego) podAIPem (Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości) koszt ok 200zł netto lub założyć sklep "na próbę" z programu partnerskiego ESCpartners, płacisz tylko za domenę dostajesz gotowe pliki sklepu, zajmujesz się tylko promocją i otrzymujesz 3% o zakupów - sklep można modyfikować jeżeli znasz się na informatyce lub zostawić tak jak jest. W przypadku niepowodzenia nic nie tracisz natomiast jeżeli wypali możesz zyskać środki na sklep stacjonarny lub autorski sklep internetowy.

Z tym ESC to jest kompletna porażka goście mają ofertę z 1999 roku a ceny o 50% wyższe. A co do tego Aipa to mnie zaciekawiłeś zaraz o tym poszukam informacji. A i masz rację na początek chyba rzeczywiście lepiej będzie spróbować ze sklepem internetowym...

Dzięki wielkie!

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie biznesu jest otworzenie sklepu internetowego. Na początku masz małe stałe koszty, bo tylko 400 zł ZUS + księgowa to prawie nic. Przez okres dwóch lat możesz uzbierać gotówkę na otwarcie stacjonarnego sklepu, oprócz wyposażenie sklepu w którego skład wchodzą półki, szafki metalowe, [link usunięty] , manekiny itp musisz mieć jeszcze sporo kasy na towar, który jest zamrożony, ale nawet kupując na allegro i sprzedając w sklepie stacjonarnym można sporo zarobić. Wystarczy przyjrzeć się jakie narzucane są marże.

Wydaje mi się, że [link usunięty] jest dobrym rozwiązaniem. Odpada ci już wynajem powierzchni pod sklep. Wiele rzeczy można załatwiać tylko przez internet.

Wie ktoś może jak określić konwersję sprzedaży dla sklepu internetowego? Zamierzam złożyć wniosek o dotację z bezrobocia, i muszę tam zrobić szacunkowe określenie przychodu. Wyczytałam że jest coś takiego jak konwersja ale nie wiem od czego ona zależy.

Sklep będzie oparty na opensolution.org W sumie grafika standardowa. Zamierzam handlować firankami, zasłonami itp. Jaka może być sprzedaż przy 100 odwiedzinach?

Na konwersję wpływa wiele czynników. Przyjmuje się że średnia konwersja to 2%, ale realnie waha się ona od 0,1% do 10%. Na konwersję wpływają takie czynniki jak:

- segment cenowy (najłatwiej zbywalne są towary w cenie do 150,00 zł, im cena wyższa tym internauci więcej czasu poświęcają na porównywanie ofert różnych sklepów, a tym samym konwersja spada)

- cena (w stosunku do innych sklepów)

- jakość (jakościowy asortyment jednocześnie trudno-dostępny u innych sprzedawców znacznie podnosi konwersję)

- mechanizm dokonywania zakupów w sklepie (im bardziej intuicyjny i szybki tym lepiej)

- marka (opinie innych kupujących, liczba pozytywnych komentarzy itp.)

akurat na urząd pracy i ich wsparcie to bym nie liczył. jeśli dają cokolwiek to mniej niż 20 tys. zł ale tak to obwarują, aby nie dać.

ludzie idą w proste rozwiązania, bo to jest najprostsze, a ja jeszcze nigdy nie widziałem sklepu np. z grami karcianymi, grami typu monopol czy innymi tego typu. A wiecie jakie jest na to zapotrzebowanie.

Czytam te wypowiedzi i widzę ile się zmieniło od 2012 roku. Teraz są sklepy internetowe z gramami. Generalnie w Internecie można kupić niemal wszystko ;) Do tego można się starać o dofinansowanie z UP czy z UE i często się je dostaje. Mi przynajmniej się udało :) Jest też dużo rozwiązań na rynku do postawienia sklepu. Ja wybrałem gotowe rozwiązanie. Ale nie chcę spamować w starym wątku. To sobie obczajcie kwestie dofinansowania i może kogoś zainteresuje to oprogramowanie: [link usunięty] ;)

Moim zdaniem warto sobie zerknąć tutaj http://pasejo.pl . Wszystko, co niezbędne do prowadzenia sklepu dostaniesz tam za darmo. Pasejo jest bowiem platformą e-commerce, która udostępnia darmowe oprogramowanie dla sklepów internetowych.

Moim zdaniem warto sobie zerknąć tutaj http://pasejo.pl . Wszystko, co niezbędne do prowadzenia sklepu dostaniesz tam za darmo. Pasejo jest bowiem platformą e-commerce, która udostępnia darmowe oprogramowanie dla sklepów internetowych.

Jest to ciekawa propozycja dla każdego. Nie wiem czy wiesz, ale tutaj http://forumdlabiznesu.pl można uzyskać pomoc w sprawach dotyczących zakładania oraz prowadzenia sklepów na platformie Pasejo.pl. Poza tym jeśli mamy jakiekolwiek problem związane z prowadzeniem firmy to warto zajrzeć sobie na to forum. Jest tam wiele porad i wskazówek ekspertów.