nowy

jednoosobaowa DG a typy przyjmowanych faktur??

Recommended Posts

Witam!

Czy zakładając jednoosobową działalności gospodarczą na warunkach ogólnych, koszty muszę udokumentować mając faktury VAT wystawione wyłącznie na tą działalność czy też kwalifikują się faktury wystawione na mnie jako osobę fizyczną??

Pytam w konteksie rachunku za telefon i internet w TP, który teraz mam w ofercie dla klientów indywidualnych a co za tym idzie wystawianym na mnie jako osobę fizyczną.

//dodam że przy rodzaju prowadzenie działalności nie ma wątpliwości że internet będzie do niej niezbędny.

W myśl przepisów Kodeksu cywilnego nazwą firmy osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. W związku z tym na fakturze zakupu w polu przeznaczonym na dane odbiorcy może zostać zamieszczone imię i nazwisko właściciela.

Należy jednak mieć na uwadze, że w myśl art. 106e ust. 1 znowelizowanej ustawy o VAT, faktury wystawiane od początku stycznia 2014 r. powinny zawierać m.in. numer za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi. W związku z tym, jeżeli na dokumencie nie będzie wykazany numer NIP nabywcy to nie będzie możliwości odliczenia podatku VAT (dokument taki nie będzie uznany za fakturę w myśl przepisów ustawy).

Polecam poniższy artykuł który wyjaśni tę kwestię:

http://poradnik.wfirma.pl/-faktura-z-niepe...cznia-2014-roku