Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

25 milionów złotych wyda Grupa Medinice na start-upy nowych technologii medycznych

Medinice, zmierzająca na NewConnect spółka skupiająca się na komercjalizacji technologii kardiologicznych, otrzymała 20 mln PLN bezzwrotnej dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu BRIdge Alfa. Pieniądze będą wykorzystane w ramach tworzonego w ramach Grupy Medinice funduszu MediAlfa, który będzie wspierał projekty badawczo-rozwojowe z obszaru med-tech.

Foto: YAY Foto/ diego_cervo

Tworzymy działalność funduszu zalążkowego, tzw. seed fund, który będzie inwestował 1-3 mln PLN w pojedyncze przedsięwzięcia, obejmując w nich do 49% udziałów. Wsparcie z NCBiR w postaci 20 mln PLN oraz nasz wkład własny 5 mln PLN sprawiają, że zakładamy zainwestowanie łącznie 25 mln PLN w kilkanaście projektów w okresie do trzech lat – mówi Sanjeev Choudhary, Prezes Zarządu Medinice SA.

Łącznie Grupa Medinice pozyskała już ponad 30 mln PLN dotacji, z czego projekty zakończone i rozliczone miały wartość ponad 2 mln PLN, a największym obecnie realizowanym projektem – poza funduszem MediAlfa – jest utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego nowych technologii w dziedzinie elektrofizjologii i kardiochirurgii w Rzeszowie (8,1 mln PLN dofinansowania przy 10,2 mln PLN kosztów kwalifikowanych). Medinice w ramach uruchamianego funduszu MediAlfa zamierza inwestować w projekty technologii medycznych na wstępnym etapie rozwoju – od pomysłu i koncepcji do wyjścia z fazy laboratoryjnej.

– Realizacja inwestycji ze wsparciem NCBiR powinna uzupełnić rozwijane przez Medinice projekty kardiologiczne i kardiochirurgiczne. Posiadamy 12 technologii, z czego dotychczas skupialiśmy się na trzech, a związana z nimi pierwsza transakcja wyjścia powinna nastąpić już w 2018 roku – mówi Sanjeev Choudhary.

Właściwie gotowym do sprzedaży produktem jest innowacyjna opaska uciskowa PacePress, która zwiększa komfort pacjentów np. po wszczepieniu rozrusznika serca i poprzez właściwy ucisk zapobiega powikłaniom po takim zabiegu. Dwa kolejne produkty są dużo bardziej zaawansowane technologicznie i służą do leczenia arytmii, a zainteresowanie nimi już wyraziły duże globalne koncerny medyczne. Elektroda Minimax służy do ablacji przezskórnej i jako pierwsza na świecie jednocześnie pełni funkcję diagnostyczną i leczniczą. Nie ma więc potrzeby używania dwóch elektrod i dwukrotnego wprowadzania narzędzia do serca przez tętnicę udową. Ponieważ jednocześnie została wyeliminowana konieczność stosowania RTG, nie tylko ułatwia to przeprowadzanie zabiegów, ale również otwiera możliwość pomocy np. kobietom w ciąży. Z kolei krioaplikator służy do małoinwazyjnej ablacji kardiochirurgicznej, która w pełni usuwa problem arytmii u pacjenta. Produkt ten jest tańszy w użytkowaniu oraz pozwala na szybsze przeprowadzenie zabiegu dzięki nawet o 100 stopni Celsjusza niższej temperaturze aplikatora niż obecnie stosowana technologia. Oba produkty cechują się większą efektywnością, lepszym bezpieczeństwem i większą łatwością stosowania niż obecnie wykorzystywane narzędzia.

Materiały prasowe

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.