Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

39 tys. zł dotacji na założenie działalności gospodarczej. Ruszył program „Patent na biznes”

Dokładnie 39 430 zł bezzwrotnego wsparcia na rozpoczęcie działalności gospodarczej czeka na uczestników programu „Patent na biznes”. Inicjatywa mająca na celu aktywizację osób przedsiębiorczych daje możliwość pozyskania jednorazowej dotacji oraz comiesięcznego zastrzyku gotówki.

Foto: YAY Foto

Program finansowany jest z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa świętokrzyskiego, ale podobne projekty realizowane są w całej Polsce. Informacji o naborach w danym regionie osoby zainteresowane muszą szukać w urzędach marszałkowskich oraz lokalnych urzędach pracy.

Blisko 40 tys. zł na rozkręcenie własnej firmy

Celem głównym projektu „Patent na biznes” jest rozwój przedsiębiorczości, tworzenie miejsc pracy, aktywizacja zawodowa oraz poprawa sytuacji na rynku pracy 80 osób: 42 kobiet i 38 mężczyzn, które w dniu rozpoczęcia udziału w projekcie mają ukończony 30 rok życia, nie posiadają zatrudnienia – są bezrobotni, poszukujący pracy, bierni zawodowo, uczą się lub zamieszkują na terenie województwa świętokrzyskiego.

W ramach programu osoby spełniające warunki uczestnictwa mogą na realizację swojego pomysłu na biznes mogą pozyskać jednorazową dotację w kwocie 23 050 zł. Oprócz jednorazowego zastrzyku gotówki na konto firmowe nowej firmy trafi co miesiąc 1365 zł wsparcia pomostowego. Te środki założyciel firmy może przeznaczyć na bieżące wydatki w firmie takie jak: składki na ZUS, zapłata za lokal czy media. Wsparcie pomostowe wypłacane jest przez pierwszy rok prowadzenia działalności. W sumie na konto uczestnika programu „Patent na biznes” przez 12 miesięcy trafi dokładnie kwota 39 430 zł.

Nabory w całej Polsce

Dla osób zainteresowanych udziałem przygotowano także pakiet szkoleń z zakresu zakładania oraz prowadzenia własnej firmy. Uczestnicy mogą także liczyć na spotkania z indywidualnym doradcą, który pomoże zweryfikować pierwotne założenia dotyczące planowanego biznesu. Program realizowany jest przez Akademię Przedsiębiorczości sp z o.o. i skierowany jest do mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Warto jednak pamiętać, że podobne inicjatywy trwają obecnie na terenie całej Polski. Informacji o naborach i terminach przyjmowania wniosków osoby zainteresowane muszą szukać w urzędach marszałkowskich oraz powiatowych urzędach pracy.

Inna placówką, która obecnie prowadzi nabór jest Urząd Pracy w Rybniku. Inicjatywa realizowana jest pod nazwą ,,Moja własna działalność gospodarcza IV”. Celem projektu jest rozwój przedsiębiorczości i samozatrudnienia u 40 osób na terenie subregionu zachodniego woj. śląskiego, powiat: raciborski, rybnicki, wodzisławski, m. Rybnik, m. Żory, m. Jastrzębie Zdrój w wieku 30+. Na 40 uczestników, którzy zostaną wyłonieni przez organizatorów czeka jednorazowa dotacja na rozpoczęcie działalności w kwocie 23 0 50 zł. Za te środki młody przedsiębiorca może pokryć wydatki związane z rozkręcaniem własnego biznesu. To jednak nie wszystko. Oprócz pojedynczego zastrzyku pieniężnego na start – beneficjent może liczyć przez pół roku co miesiąc na przelew w kwocie 2600 zł. Te pieniądze może przeznaczyć na bieżące wydatki nowej firmy. Wśród nich znajdują się m.in. zapłata składek na ZUS, wodę czy prąd. W sumie do uczestnika programu przez pierwsze pół roku prowadzenia własnej firmy trafi kwota 38 650 zł.

Adresatami programu podobnie jak to było w przypadku poprzednich naborów są osoby bezrobotne biernych zawodowo. Do tej grupy potencjalnych beneficjentów organizatorzy dołączyli także osoby pracujące, ale ubogie a także, osoby zarabiające w oparciu o krótkoterminowe umowy cywilno-prawne, czyli tzw. śmieciówkach. Trzecią grupą osób, które mogą wziąć udział w projekcie są także imigranci. O wsparcie mogą się także ubiegać osoby, które odchodzą z rolnictwa i myślą o własnej działalności gospodarczej.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.