Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Firmy chętnie sięgają po zwolnienie z ZUS i nowe postojowe. Już kilka tysięcy złożonych wniosków

W połowie października ruszyła tzw.tarcza antykryzysowa 5.0, która skierowana jest wyłącznie do podmiotów z branży turystycznej. W ciągu pierwszych dni od startu tej formy wsparcia ponad 5 tys. przedsiębiorców złożyło wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS za kolejne 3 miesiące.

ZUS

Fot. FORUM/ Cezary Kowalski

Tarcza antykryzysowa 5.0 wystartowała dokładnie 15 października. Pomoc dla firm z sektora turystycznego zakłada dodatkowe zwolnienia ze składek ZUS, świadczenie postojowe oraz dodatkowe świadczenie postojowe.

Z informacji Ministerstwa Rozwoju, do których dotarł portal MamBiznes.pl wynika, że od startu programu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęły 848 wnioski o świadczenie postojowe (RSP-DB) oraz 2627 wniosków o dodatkowe świadczenie postojowe (RSP-DD). Jednocześnie o zwolnienie z obowiązku odprowadzania składek za okres lipiec-wrzesień zawnioskowało w tym czasie 5631 przedsiębiorców. W sumie do tej pory umorzono składki na kwotę 39 mln zł i wypłacono 6 mln zł świadczeń postojowych.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby ubiegać się o zwolnienie z ZUS lub wnioskować o świadczenie postojowe przedsiębiorca z branży turystycznej musi wykazać spadek obrotów o 75 proc. Mniejsze przychody liczone są w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Właściciel firmy ubiegającej się o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej 5.0 nie musi składać dokumentacji udowadniającej spadek obrotów. Aby przyspieszyć cały proces i uczynić go prostym do obowiązków przedsiębiorcy należy jedynie złożenia oświadczenia iż przychody w porównaniu do tego samego miesiąca z poprzedniego roku spadły o 75 proc. Oczywiście Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przyszłości może skontrolować, czy dane oświadczenie na podstawie którego udzielono wsparcia było zgodne z prawdą i księgami rachunkowymi.

Wnioski przyjmowane do 30 listopada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wnioski o zwolnienie z ZUS za okres lipiec-wrzesień oraz świadczenia postojowe przyjmuje do 30 listopada. Świadczenie postojowe nie jest przyznawane za dany okres. Jest związane z ograniczeniami w wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej, które wystąpiło w następstwie COVID-19. Wnioski o świadczenie postojowe (RSP-DB) oraz o dodatkowe świadczenie postojowe (RSP-DD) dla przedsiębiorców wskazanych branż, mogą być składane do ZUS najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

W przypadku zwolnienia z obowiązku opłacania składek, wniosek dotyczy tylko i wyłącznie zwolnienia za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Wnioski RDZ-B można składać nie później niż do 30 listopada 2020 r. Warunkiem zwolnienia jest także przekazanie dokumentów rozliczeniowych za te miesiące (za wyjątkiem płatników, którzy spełniają warunki i są zwolnieni z comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych). Wnioski RSP-DB, RSP-DD i RDZ-B mogą być składane jedynie w formie elektronicznej poprzez PUE ZUS, a oświadczenia na tych wnioskach składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.