Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

ESG Institute, inicjatywa Agnieszki Orłowskiej, będzie wspierać firmy w raportowaniu niefinansowym i strategii zrównoważonego rozwoju

raportowanie niefinansowe

ESG staje się coraz ważniejszym tematem, nie tylko ze względu na obowiązek raportowania niefinansowego. W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców, Agnieszka Orłowska powołała ESG Institute.

Dążenie do zrównoważonego rozwoju stanie się elementem strategii większości firm. Dyrektywa CRSD, która została opublikowana jeszcze w 2022 roku, określa zasady na jakich spółki będą musiały dostosować się do raportowania niefinansowego. Na razie obowiązek ten obejmuje duże podmioty, jednak niebawem przepisy dotkną również sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Aby przygotować ich do raportowanie ESG, powstał ESG Institute powołany przez Agnieszkę Orłowską.

„Misją ESG Institute jest łączenie partnerów biznesowych we wzmacnianiu ich konkurencyjności na rynku zrównoważonych przedsiębiorstw oraz w raportowaniu niefinansowym. Dla wielu, zwłaszcza mniejszych podmiotów, to wciąż jeszcze nie do końca zbadany temat. Konieczność sprostania wymogom przetargowym od strony komercyjnej może nadejść wcześniej niż zakłada to dyrektywa CSRD, dlatego już dziś warto zaznajomić się z praktykami i procedurami” – mówi Agnieszka Orłowska, inicjatorka powstania ESG Institute.

ESG Institute jest skierowane do firm oraz przedsiębiorców, którzy muszą przygotować się do raportowania niefinansowego. Jeszcze w tym roku planowane jest udostępnienie aplikacji, która ułatwi przygotowanie sprawozdania ESG.

Warto przeczytać: PKO Bank Polski coraz mocniej stawia na ESG i nawiązuje współpracę ze startupami klimatycznymi

Raportowanie niefinansowe w firmach

Od 2024 roku obowiązek sprawozdawczości niefinansowej dotyczy spółek giełdowych. Natomiast już od przyszłego roku będzie obowiązywać również podmioty, które spełniają określone kryteria wielkości zatrudnienia czy przychodów. Oczywiście na raportowanie niefinansowe mogą również zdecydować się przedsiębiorcy, którzy nie są do tego zobowiązani. ESG już staje się silnym trendem, który niedługo może być nieodłącznym elementem wielu strategii.

„Powołaliśmy ESG Institute jako realne wsparcie dla firm w ich procesie transformacji do osiągnięcia długoterminowego sukcesu w biznesie połączonego z dbałością o otoczenie zewnętrzne oraz raportowania ESG. Wiemy, jak skomplikowany to proces, dlatego zebraliśmy grupę wybitnych ekspertów w dziedzinach wchodzących w skład ESG, którzy dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami, będą pomocni we wdrażaniu strategii i raportowaniu niefinansowym. Mamy za sobą wieloletnie doświadczenie w pracy dla wielkich korporacji na szczeblach zarządczych” – dodaje Agnieszka Orłowska.

Dlatego ESG Institute nie tylko skupi się na przygotowaniu firm do raportowania niefinansowego, ale również będzie wspierać strategie zrównoważonego rozwoju. Agnieszka Orłowska, założycielka instytutu,  jest aktywna w Radzie Strategicznej i Zarządzie Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), gdzie odpowiada za ESG.

Do zespołu ESG Institute dołączył również Rafał Wiatr, radca prawny i partner zarządzający w Kancelarii Wiatr i Partnerzy. Za kwestie społeczne będzie odpowiadać Daniel Wocial, doświadczony lider z bogatą praktyką w transformacji operacji biznesowych, funkcji HR i organizacji na poziomie globalnym i regionalnym.

Platforma do ESG

Jeszcze w tym roku ESG Institute zamierza uruchomić aplikację służącą do raportowania ESG. Platforma będzie oparta o mechanizmy sztucznej inteligencji. Dzięki niej będzie można obliczać ślad węglowy, ale także proponować spersonalizowane rozwiązania jego redukcji. Z wykorzystaniem aplikacji użytkownicy będą mogli sporządzić całościowy raport ESG, zgodny z wymogami unijnej dyrektywy CSRD.

Ponadto, w planach jest również organizowanie konkursu ESG Excellence Award, w ramach którego wyróżnione zostaną najciekawsze inicjatywy z obszaru ESG. Warto podkreślić, że na naszym rynku pojawia się coraz więcej startupów ukierunkowanych na zrównoważony rozwój. Niedawno współpracę w tym zakresie podjął PKO Bank Polski. Testuje on kilka rozwiązań tj. kalkulator do liczenia śladu węglowego czy aplikację do budowania odpowiedzialnej kultury organizacji w celu ochrony klimatu.

ESG, czyli Środowisko, Społeczeństwo i Ład korporacyjny, to hasła, które będą mocniej zyskiwać na znaczeniu. Przedsiębiorcy powinni pomyśleć o zrównoważonym rozwoju w strategiach swoich firm.

Warto przeczytać: Usługa wypożyczenia auta ze zdalnym kierowcą. Technologia startupu Vay dostępna już w Europie i USA

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.