Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polak stworzył serwis wymiany Bitcoinów i rusza w świat

Zauważyliśmy, że brakuje na polskim rynku bezpiecznego serwisu oferującego bezpośrednie transakcje pomiędzy Bitcoin oraz Litecoin. Postanowiliśmy uzupełnić tą lukę i udostępnić platformę, która będzie przyjazna dla użytkowników – Sylwester Suszek, współtwórca platformy BitBay.net.


Rozmawia Grzegorz Marynowicz. Opowiedz proszę czym jest projekt BitBay?

BitBay oferuje usługi handlu walutami cyfrowymi. Umożliwiamy bezpieczną i szybką sprzedaż oraz kupno walut Bitcoin i Litecoin. Korzystanie z naszej platformy jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Pierwszym krokiem jest założenie bezpłatnego konta w naszym serwisie. Następnie użytkownik wykonuje depozyt w wybranej przez siebie walucie. Możliwości jest wiele. Możemy przelać środki w Bitcoinach oraz Litecoinach lub dokonać wpłaty w złotówkach, dolarach czy euro. Jeśli chodzi o naszą rodzimą walutę, wpłatę można zrealizować za pomocą zwykłego przelewu bankowego, przekazu pocztowego lub szybkiego przelewu za pośrednictwem operatora płatności online.

Jaka jest geneza giełdy wymiany cyfrowych walut?

Historia naszego projektu sięga około dwóch lat wstecz. Rosnące zainteresowanie walutami cyfrowymi wśród naszych znajomych spowodowało, że postanowiliśmy wziąć udział w tej ogromnej cyfrowej rewolucji. Dodatkowo, zauważyliśmy, że brakuje na polskim rynku bezpiecznego serwisu oferującego bezpośrednie transakcje pomiędzy Bitcoin oraz Litecoin. Postanowiliśmy uzupełnić tą lukę i udostępnić platformę, która będzie przyjazna dla użytkowników.

Kto jest docelowym użytkownikiem Waszej platformy?

Giełda BitBay dedykowana jest z jednej strony osobom, które widzą w walutach cyfrowych sposób na inwestycję. Z myślą o nich dodaliśmy ostatnio nową opcję sprzedaży/kupna – „Handluj z botem”. To doskonałe rozwiązanie, dla tych, którzy chcą planować z wyprzedzeniem swoje transakcje. Dzięki tej opcji możemy wystawić na giełdzie ofertę sprzedaży/kupna po kursie, który nie jest w danym momencie dostępny. Oferta zostanie zrealizowana, gdy kurs osiągnie poziom wystawionej oferty, a system potwierdzi, że dostępne środki na koncie użytkownika są wystarczające do jej zrealizowania. Co więcej taka oferta jest niewidoczna dla innych użytkowników platformy.

Drugą grupę naszych klientów stanowią osoby, które chcą zakupić Bitcoiny lub Litecoinych aby za ich pomocą płacić za produkty i usługi. Transakcje przy pomocy walut cyfrowych mają liczne zalety, wśród których na szczególną uwagę zasługuje szybkość przepływu środków od kupującego do oferenta. Atutem walut cyfrowych są też nieporównywalnie niższe koszty transakcji w stosunku do tradycyjnych przelewów bankowych czy przekazów pieniężnych. Nie dziwi więc fakt, że niemal co kilka dni słyszymy o nowych firmach umożliwiających dokonywanie płatności w Bitcoinach lub innych walutach cyfrowych.

Jak chcecie przekonać klientów do korzystania właśnie z Waszego produktu?

BitBay jest giełdą stworzoną z myślą o bezpieczeństwie użytkowników. Stawiamy na wysoki poziom bezpieczeństwa. Po pierwsze, wszystkim naszym klientom oferujemy dwuetapowy proces logowania do platformy przy pomocy rozwiązania Rublon. W skrócie działa ono, w ten sposób, że użytkownik przy logowaniu do giełdy z nowego urządzenia otrzymuje e-mail z prośbą o uwierzytelnienie tego działania. Zabezpieczenie to chroni użytkowników w przypadku kradzieży loginu i hasła. Dodatkowo, istnieje również możliwość włączenia innych opcji bezpieczeństwa, do których należą mobilne aplikacje Rublon oraz Google Authenticator. Ponadto, dbamy o bezpieczeństwo środków naszych klientów, przechowując je na tzw. zimnych portfelach. Połączenia z naszą platformą są szyfrowane za pomocą protokołu SSL, a dyski, na których znajdują się bazy danych, backupy oraz portfele walut cyfrowych są dodatkowo zabezpieczone.

Na czym polega Wasz model biznesowy?

BitBay jest giełdą, a więc jedynie pośredniczymy w transakcjach, które użytkownicy zawierają pomiędzy sobą. Za tą usługę pobieramy prowizję, która jest zmienna i uzależniona od miesięcznego obrotu klienta. Wraz z jego wzrostem prowizja jest stopniowo obniżana aż do wartości 0.25%.

Jakimi metodami docieracie do klientów? Jakie macie pomysły na promocję?

Staramy się mniej promować, a bardziej uczestniczyć w dyskusji na temat walut cyfrowych. Jesteśmy obecni na największych forach poświęconych Bitcoin oraz Litecoin. Poza tym wykorzystujemy media społecznościowe do tworzenia aktywnej społeczności wokół naszej giełdy oraz walut cyfrowych. Wspieramy również spotkania i konferencje poświęcone tematyce Bitcoin oraz Litecoin. Jesteśmy partnerem Forum Prawa Mediów Elektronicznych, które odbędzie się 26 marca 2015 roku na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Anagażujemy się również w rozwój Ambasady Bitcoin w Amsterdamie – prężnie działającej organizacji promującej ideę walut cyfrowych w Holandii i Europie.

Czy możecie się już pochwalić pierwszymi wynikami giełdy?

BitBay jest obecnie jedną z największych giełd walut cyfrowych na rynku polskim. Mamy wielu użytkowników, w tym liczną grupę lojalnych klientów.

Jakie macie plany na przyszłość? Myślicie o globalnym rozwoju? Czy poza granicami Polski konkurencja jest duża?

Jednym z kluczowych celów BitBay jest ekspansja na rynki zagraniczne. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się na nawiązanie współpracy z serwisem OKPay, za pośrednictwem którego umożliwiamy naszym klientom dokonywanie szybkich wpłat i wypłat w USD oraz EUR.

Za granicą istnieje wiele międzynarodowych giełd walut cyfrowych. Ważnymi graczami na rynku są giełdy chińskie (na przykład BTC China), jednak użytkownicy z Europy mają do nich bardzo ograniczony dostęp. Wśród pozostałych na uwagę zasługują BitStamp, BitFinex i BTC-e. Na zachodzie naszego globu większa jest świadomość walut cyfrowych oraz szersze jest grono przedsiębiorstw przyjmujących płatności w Bitcoinach, stąd duże zainteresowanie giełdami tymi.

Co moglibyście poradzić osobom, które myślą o biznesie w sieci. Od czego zacząć, na co zwracać szczególną uwagę?

Przede wszystkim liczy się pomysł, który dobrze odpowiada na niezaspokojone dotąd potrzeby konsumentów. Pod drugie, niesamowicie istotny jest dialog z potencjalnymi klientami. Oni dokładnie wiedzą czego chcą, dlatego warto ich słuchać aby produkt znalazł szerokie grono odbiorców.

Dziękuję za rozmowę

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Roman 21 mar 2015 (13:23)

Statystyki wskazują, że zacznie ponad 1/3 przedsiębiorców nie zna instytucji, które mogłyby udzielić im pomocy w prowadzeniu biznesu. Oznacza to, że w razie niepowodzeń nie będą wiedzieli gdzie szukać wsparcia, prawdopodobnie nie są oni też zainteresowani optymalizacją i ulepszeniem swojej działalności, gdyż aktywnie nie poszukują zewnętrznych bodźców sprzyjających rozwojowi i budowaniu konkurencyjnej pozycji na rynku.