Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zaczynali w garażu – produkują interaktywne stoły

Wiemy, że to już zgrana fraza, ale na prawdę zaczynaliśmy w garażu. Prototyp multimedialnego stołu powstał z płyt meblowych i plexi – mówią pomysłodawcy firmy GLIP, która zajmuje się produkcją interaktywnych stołów, podłóg i ścian.

Skąd pomysł na taką działalność? Czy to obszar, w którym zdobywaliście wykształcenie? 

Pomysł na budowę interaktywnych powierzchni dotykowych narodził się w głowie Grzegorza Hibnera. Nasze inspiracje wynikały z fascynacji najnowszymi technologiami. Odkąd pamiętam ciekawiły nas osiągnięcia prezentowane przez wielkie światowe koncerny. Dlatego też, postanowiliśmy stworzyć coś sami.

foto: stoisko GLIP na targach

Cała nasza trójka a więc Grzegorz Hibner, Krzysztof Liszyński i Przemysław Kozłowski jesteśmy absolwentami Politechniki Poznańskiej. Wiemy, że to już zgrana fraza, ale na prawdę zaczynaliśmy w garażu. Prototyp multimedialnego stołu powstał z płyt meblowych i plexi. Finansowaliśmy go z własnych środków. Pierwsze działania skupiały się nie tylko nad konstrukcją interaktywnego sprzętu, ale także nad oprogramowaniem i komercjalizacją całego przedsięwzięcia. Chcieliśmy dostosować nasz produkt do wymogów rynkowych, tak by dotykowe stoły i ściany były ciekawą ofertą dla galerii handlowych, restauracji, firm szkoleniowych i eventowych.

Pozyskaliście pieniądze na rozwój od PPNT. Jak doszło do kontaktu z tym podmiotem i czy długo trwały rozmowy?

Poszukując źródeł finansowania zdecydowaliśmy się wziąć udział w projekcie  Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Był to Inqbator Seed – program dla młodych innowacyjnych przedsiębiorców, realizowany w ramach działania 3.1. Programu Innowacyjna Gospodarka. I tak Fundacja UAM stała się inwestorem kapitałowym GLIP Sp. z o.o., a firma otrzymała impuls do rozwoju rodziny dotykowych stołów, ścian, podłóg.

Przeczytaj: Niecodzienny pomysł dwójki polskich absolwentów

Jeszcze przed przystąpieniem do programu mieliśmy już zaprojektowaliśmy prototyp, co dawało nam sporą przewagę nad konkurencją. I tak w późniejszym etapie InQbator Seed – preinQbacji przedstawiliśmy już pierwszą wersję stołu dotykowego, którą oferowaliśmy komercyjne. Sam ten etap pozwolił nam lepiej poznać realia rynkowe dzięki czemu udoskonaliliśmy nasz model biznesowy i postanowiliśmy iść krok dalej opracowując koncepcję interaktywnej ściany i podłogi.  

Czy Wasz produkt jest już w pełni skończony? Czy rozpoczęliście sprzedaż? Pytam ponieważ Wasza strona www świeci pustkami.

Marka GLIP nieustannie się rozwija. Aktualnie jesteśmy w fazie intensywnych zmian. Niedawno pochwaliliśmy się światu nowym logotypem, teraz czas na stronę internetową. Mimo to, posiadamy kompletną ofertę dotykowych powierzchni multimedialnych. Proponujemy sprzedaż lub wynajem interaktywnych stołów, totemów, monitorów do zabudowy. Posiadamy także pakiet aplikacji dedykowanych naszym odbiorcom.

Atutem oferty GLIP jest możliwość dostosowania sprzętu do potrzeb klientów. Dotyczy to zarówno funkcjonalności naszych powierzchni, jak i ich parametrów, oprogramowania i walorów wizualnych. Nasze możliwości w tej kwestii są niemal nieograniczone. Zbudowaliśmy już m.in. stół multimedialny z obudową kartonową na event Poznań Cartoon.  

Ile środków zdobyliście i jaki udział oddaliście inwestorowi? Na co zamierzacie przeznaczyć pozyskane środki?

Pozyskane środki przeznaczyliśmy na rozwój firmy. Działamy w obszarze rozbudowy istniejących urządzeń o dodatkowe wyposażenie oraz poszerzamy ofertę oprogramowania. Przed nami także rozwój nowych gałęzi multimedialnych, opartych o efekty holograficzne.   

Na jaki rynek kierujecie swój produkt? Celem jest wyłącznie Polska czy może rynek globalny? 

Produkty GLIP kierowane są do klientów związanych z edukacją, kulturą, turystyką i rekreacją oraz organizacją szkoleń czy też działów handlowych. Multimedialne powierzchnie dotykowe wykorzystywane są przez szkoły, restauracje, kluby sportowe, dilerów samochodowych. Współpracujemy także z działami promocji i sprzedaży w wielu firmach, a także agencjami reklamowymi oraz organizatorami targów i eventów.

foto: stoły GLIP w salonie samochodowym

Powierzchnie dotykowe dostosowane są nie tylko do pracy indywidualnych klientów. Interaktywna technologia pozwala na pracę i zabawę kilku użytkowników jednocześnie. Stoły, totemy, ściany dotykowe idealnie sprawdzają się zatem w zespołach projektowych, na salach szkoleniowych oraz w miejscach publicznych. Wszędzie tam przykuwają uwagę, rozbudzają zainteresowanie, wciągają do interakcji.  

Ile klient musi zapłacić za Wasz produkt?

Produkty interaktywne GLIP realizowane są według indywidualnego zamówienia, stąd ich cena wynika z doboru sprzętu, wielkości, oprogramowania oraz rodzaju obudowy. 

GLIP oferuje standardowe modele stołów, monitorów i totemów o przekątnych 32’’, 40’’, 42’’, 46’’, 47’’, 50’’, 52’’, 55’’, 60’’, 65’’, 70’’, 80’’, 84’’ oraz niestandardowe – o dowolnych rozmiarach, przez co możemy zbudować dla klientów np. interaktywne bary. 

Jakimi metodami zamierzacie docierać do klientów? Pomysły na promocję?

Powierzchnie interaktywne prezentowane są na różnych wydarzeniach, eventach i targach. Przedstawiamy także naszą technologię u klientów i partnerów. GLIP obecny był między innymi na targach Poznań Game Arena, podczas których do skorzystania ze stołu na którym uruchomiona była przykładowa gra ustawiała się kolejka sięgająca kilkudziesięciu osób. Urządzenia GLIP wystawiane były również między innymi na Poznańskich Dniach Przedsiębiorczości, Targach Edukacyjnych, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Poznaniu, na targach CeBIT w Hannoverze, Międzynarodowym Kongresie GEMBA KAIZEN, Światowych Dniach Innowacji (w Labiryncie Innowacji), na Wielkopolskim Forum Szerokopasmowym, Międzynarodowym Forum Klastrów IT.

Co moglibyście poradzić osobom, które myślą o własnym biznesie?

Oprócz uporu i konsekwencji w dążeniu do celu, ważne jest też chłodne i analityczne spojrzenie na swój produkt lub usługę.

Dziękuję za rozmowę

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.