Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

„Przygotowanie do debiutu giełdowego jest obecnie naszym największym wyzwaniem” – mówi Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen

W ramach budowy księgi popytu, cena za akcję Mentzen SA została ustalona po maksymalnej kwocie, czyli 36 zł. Debiut spółki planowany jest w połowie roku, a w przyszłości rozważane będzie przeniesienie na główny parkiet GPW.

Od 6 marca trwały zapisy na akcje Mentzen SA w ramach transzy dla dużych inwestorów. W ramach budowy księgi popytu ustalono cenę maksymalną na poziomie 36 zł. Tym samym wartość oferty to 12,5 mln zł. Od poniedziałku 18 marca trwają zapisy w transzy dla inwestorów indywidualnych i do 5 kwietnia zostaną ogłoszone wyniki oferty publicznej. Debiut spółki założonej przez Sławomira Mentzena planowany jest na połowę roku, z ewentualnym przesunięciem na początek jesieni.

„Zawsze chciałem wprowadzić spółkę na giełdę. Zaczynamy od NewConnect, ponieważ mamy zbyt niską kapitalizację, aby od razu wejść na główny parkiet. W tym drugim przypadku spółka musi mieć kapitalizację powyżej 15 mln euro. Mentzen S.A. jeszcze nie jest tyle warta. Mam nadzieję, że w przyszłości przeniesiemy się na główny parkiet” – mówi dla MamBiznes Sławomir Mentzen.

Warto przypomnieć, że w 2011 roku Sławomir Mentzen rozpoczynał swoją działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Znaczny wzrost przychodów jego firmy nastąpił w 2019 roku, kiedy kancelaria skupiła się na uldze IP BOX. To pozwoliło znacznie rozbudować spółkę.

Warto przeczytać: Zaczynał od jednoosobowej działalności gospodarczej, teraz zadebiutuje na giełdzie. Mentzen SA rozpoczyna ofertę publiczną akcji

Początki Kancelarii Mentzen

Kancelaria Mentzen od lat wspiera małych i średnich przedsiębiorców w sprawach podatkowych, prawnych, jak również obsłudze księgowej. W ubiegłym roku, dzięki obsłudze ponad 3,3 tys. przedsiębiorców, wypracowała rekordowe 21,5 mln zł przychodów. Jednak dla rozwoju kancelarii to rok 2019 był kluczowy. Wtedy też skupiono się na uldze IP Box, która daje możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki podatku na poziomie 5%.

„Dzięki tej uldze udało nam się zbudować dużą firmę. Jako pierwsi spopularyzowaliśmy możliwość płacenia zaledwie 5% podatku przez programistów. Zanim odkryłem możliwości ulgi IP BOX zatrudniałem mniej niż 10 osób. Dopiero jesienią 2019 nastąpił szybki rozwój firmy. Obecnie Kancelaria Mentzen wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze w połowie 2019 roku. To jest zupełnie inna firma. W 2019 toku miałem milion złotych przychodu, z czego połowę uzyskałem w listopadzie i grudniu. W 2023 roku to było już ponad 21 mln zł przychodu. To pokazuje jak bardzo firma musiała się zmienić” – mówi nam Sławomir Mentzen.

Wszystko zaczęło się w 2011 roku, kiedy Sławomir Mentzen zdecydował się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak kilkanaście lat temu realia prowadzenia własnego biznesu zdecydowanie różniły się od obecnej sytuacji. „Uważam, że kilkanaście lat temu było to znacznie prostsze i tańsze. Nie było wielu obecnych wymagań i regulacji. Płacenie podatków było wtedy dużo łatwiejsze, zarówno PIT jak i VAT nie sprawiały przedsiębiorcom aż tyle problemu co obecnie. Nie było też wielu dyrektyw i rozporządzeń unijnych, których przestrzeganie kosztuje przedsiębiorców mnóstwo czasu i pieniędzy” – komentuje Mentzen.

Oprócz ulgi IP Box, ważnym momentem dla rozwoju kancelarii był 2021 rok i uruchomienie usługi subskrypcyjnej Mentzen+. Model abonamentowy zapewnia przedsiębiorcom kompleksowe wsparcie księgowe oraz prawne. Rok później uruchomiono Mentzen Prime, czyli subskrypcyjną usługę prowadzenia księgowości.

Mentzen SA

Źródło: Prezentacja inwestorska

Mentzen SA coraz bliżej giełdy

Debiut giełdowy jest dla Sławomira Mentzena kluczowym celem na 2024 rok. Obecnie trwa oferta publiczna sprzedaży akcji, gdzie cena za akcję została ustalona na maksymalnym poziomie 36 zł. Debiut na rynku NewConnect planowany jest w połowie roku, najpóźniej wczesną jesienią. Spółka, oprócz wejścia na rynek alternatywny, planuje również poszerzenie usług o doradztwo biznesowe, marketingowe, pośrednictwo finansowe, pozyskiwanie dotacji. Mentzen SA chce wypłacać dywidendę akcjonariuszom, jednak najwcześniej będzie to możliwe w 2025 roku.

„Przygotowanie do debiutu giełdowego jest obecnie naszym największym wyzwaniem. Nie mamy skonkretyzowanych innych celów w tym roku. Chcemy po prostu oferować usługi o jak najwyższej jakości, ułatwiać prowadzenie działalności  gospodarczej naszym klientom, pomagać im w rozwoju ich firm” – wskazuje Sławomir Mentzen.

Sławomir Mentzen, oprócz działań biznesowych, jest również posłem X kadencji z ramienia Konfederacji. Na koniec zapytaliśmy jak godzi życie zawodowe z polityką.

„Kolegom z partii mówię, że nie ma czasu na politykę, bo prowadzę firmę. W Kancelarii mówię, że nie ma czasu na firmę, bo zajmuję się polityką. W domu mówię, że nie ma na nic czasu, bo zajmuje się polityką i firmą. Nikt nie wie, co robię z tym całym wolnym czasem” – zaznacza Mentzen.

Warto przeczytać: Kancelaria Mentzen wspierająca przedsiębiorców w doradztwie podatkowym notuje rekordowe przychody

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.