Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Na to czekało wielu przedsiębiorców. ZUS zwróci nadpłacone składki

Dobre wieści dla właścicieli firm, którzy byli uprawnieni do zwolnienia z opłacania składek ZUS, a niepotrzebnie wykonali swoje przelewy za składki. Od dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wyrównywanie nadpłat, co oznacza, że przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o zwrot tych środków.

Fot. FORUM/ Andrzej Bogacz

Blisko 800 tys. firm może skorzystać ze znowelizowanych przepisów, które umożliwiają ZUS zwrot nadpłaconych przez właścicieli przedsiębiorstw składek.

Wszystko za sprawą prawa, które dają Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych taką możliwość. O zmianę przepisów wnioskowali przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy na początku pandemii w Polsce zapłacili składki na ZUS mimo iż podlegali zwolnieniu z tego obowiązku. Nowe zapisy powodują, że firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie, albo posiadały nadpłatę uzyskają pełne zwolnienie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nawet, gdyby bardzo chciał nie mógł wcześniej firmom zwrócić nadpłaconych składek ponieważ nie było przepisów, które to umożliwiały. Nowe prawo zakłada, że nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. ZUS zrobi to z urzędu po 20 września, zgodnie z ustawowo wyznaczonym terminem. Zakład poinformuje o tym płatników na Platformie Usług Elektronicznych.

W wyniku nowelizacji, po ponownym rozpatrzeniu wniosków i umorzeniu należnych składek za kwiecień i maj, na kontach nawet 800 tys. firm powstaną nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł. Będzie można wnioskować o zwrot nadpłaty.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.