Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polskie miasta dopiero walczą o uznanie wśród start-upów

Warszawa, Kraków i Wrocław to jedne z największych hubów start-upowych w Polsce. Jednak wciąż im daleko to liderów Z Europy Zachodniej i Skandynawii.

Fot. Pexels/Mircea Iancu

Warszawa uplasowała się na 12.pozycji pod względem łatwości w prowadzeniu biznesu w zestawieniu PwC i Science-to-Business Marketing Research Centre na Münster University of Applied Sciences. Skontrolowano 18 miast z całej Europy, co oznacza, że stolica Polski uplasowała się poniżej średniej. Pod względem łatwości w prowadzeniu biznesu najlepiej ocenione zostały Helsinki, zaś najgorzej wypadł Wiedeń i Rzym.

Przeanalizowano także europejskie miasta pod względem  dostępności finansowania dla nowatorskich projektów. W tym przypadku Warszawa nieco lepiej wypadła, bowiem uplasowała się na 10. Pozycji. Zdaniem młodych przedsiębiorców z Europy o pieniądze na rozwój najłatwiej w Helsinkach, Tel-Awiwie i Oslo, a funduszy brakuje w Rzymie, Dublinie i Zurychu.

Jak wskazuje Julia Krysztofiak-Szopa, prezes fundacji Startup Poland dla Pulsu Biznesu, o ile Warszawa jest jednym z największych w kraju start-upowych skupisk, o tyle pod względem dostępności finansowania wyprzedzają ją Wrocław i Kraków, w których działają takie fundusze jak Fidiasz EVC czy Innovation Nest. Z perspektywy europejskiej Warszawa wyrasta na kolejny start-upowy ośrodek, największy na wschód od Berlina, nie ma natomiast siły przebicia równej zachodnioeuropejskim hubom.

Z jakimi problemami stykają się start-upowcy? Czytaj dalej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.