Polskie start-upy realizują pomysły ze środków UE. Oto przykłady firm z dofinansowaniem PARP

Nowoczesne technologie poprawiające bezpieczeństwo pracowników oraz umożliwiające ich efektywne kształcenie – to dzięki projektom unijnym, realizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, wiele firm MŚP oraz startupów wdraża innowacyjne rozwiązania, które poprawiają jakość życia i pracy Polaków.  Opisane projekty korzystają z dotacji Programów: Innowacyjny Rozwój oraz Polska Wschodnia.

Foto: FORUM

Przełomowy produkt dla cukrzyków

W konkursach finansowanych dzięki środkom unijnym biorą udział m.in. startupy, które dopiero wchodzą na rynek z pomysłami. Przy wsparciu doświadczonych podmiotów je rozwijają i nad nimi pracują. Jednym z takich startupów jest firma GlucoActive sp. z o.o., która w ramach Programów Akceleracyjnych FundingBox Accelerator Sp. z o.o. oraz FPT – Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, stworzyła produkt GlucoStation umożliwiający monitorowanie cukrzycy w warunkach domowych.

Urządzenie wrocławskiej firmy pozwala na bezbolesny i bezinwazyjny pomiar stężenia glukozy we krwi za pomocą światła laserowego. Nie wymaga ono kalibracji, kontaktu z krwią, wymiennych czujników czy pasków. Firma otrzymała już szereg nagród nagrodę za najlepsze rozwiązanie technologiczne: Orzeł Innowacyjności Rzeczpospolita 2019, I nagroda: Bootcamp na MIT Enterprise Forum’s CEE Acceleration Program DemoDay w Bostonie, nagroda Startup Pitch Contest na Collision Conference 2020 w Toronto.

Wyższy poziom medycyny szansą dla chorych

Prawie 900 tys. zł trafiło do Respmedical Sp. z o.o. Firma realizuje projekt Breather One – system do rehabilitacji oddechowej, który wykorzystuje gry sterowane oddechem i pozwala monitorować postępy osoby ćwiczącej. Produkt skierowany jest do osób chorujących na astmę oraz POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) a także chorych po śródmiąższowym zapaleniu płuc wywołanym przez SARS-CoV-2. Według najnowszych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rehabilitacja oddechowa jest istotną częścią procesu leczenia chorych na COVID-19.

To nie jedyny projekt wspierający rehabilitację. BioMinds Healthcare Sp. z o.o. otrzymał wsparcie w kwocie ponad 850 tys. zł na wykonanie i opracowanie zdalnego systemu BioMinds Healthcare XR, wspierającego rehabilitację i komunikację osób po udarach i urazach mózgu. Twórcy zamierzają wykorzystać okulary rozszerzonej rzeczywistości (VR/AR/XR) oraz smartfony, urządzenia EEG, rozpoznawanie ruchu gałek ocznych oraz dedykowany autorski sposób rehabilitacji. Funkcjonalność systemu ma na celu umożliwienie komunikowania się z otoczeniem osobom w Minimalnym Stanie Świadomości (osobom wybudzonym ze śpiączki), zespole zamknięcia, z porażeniem czterokończynowym czy Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.

Nowoczesny sprzęt ułatwiający pracę i kształcenie medyków jest też niezwykle cenny z perspektywy przepustowości pracy służby zdrowia. Wsparcie z Funduszy Europejskich z Programu Polska Wschodnia w kwocie ponad 900 tys. zł trafiło do Medu Sp. z o.o., które realizuje projekt Inteligentnego Trenażera Laparoskopowego. Laparoskopia to metoda wykonywania zabiegów, mniej inwazyjna niż klasyczne operacje. Obecnie zdobycie odpowiednich umiejętności w przeprowadzaniu tego typu operacji jest trudne, bądź wiąże się z wysokimi kosztami. Celem projektu jest stworzenie osobistego trenażera laparoskopowego dostępnego dla każdego studenta medycyny czy lekarza chcącego doskonalić swoje umiejętności.

Mocne wsparcie pracowników

Fundusze Europejskie wspierają nie tylko MedTech. W ostatnich miesiącach pojawiło się również sporo projektów ułatwiających działanie firm, zwłaszcza tworzonych przez startupy. Takie działania proponuje EPICVR – dostawca rozwiązań VR + AR dla firm przemysłowych. Aplikacje Rozszerzonej Rzeczywistości w produkcji to rozwiązania stworzone dla firm produkcyjnych, które chcą efektywniej wykorzystać pracę pracowników i jednocześnie poprawić bezpieczeństwo swoich załóg. Epic VR w czasie rzeczywistym wyświetla pracownikowi informacje związane z jego pracą, bez konieczności angażowania rąk czy nóg. Startup uczestniczył w 4 edycji programu akceleracyjnego KPT ScaleUP, wdrożył swoje rozwiązanie m.in. w firmie Velvet.

ConnectedVR z kolei wdraża rozwiązania z zakresu automatyzacji szkoleń pracowników fabryk. Wykorzystuje do tego innowacje – rozszerzoną rzeczywistość (AR) i wirtualną rzeczywistości (VR). Zwiększają one szybkość nauki, jej powtarzalność oraz bezpieczeństwo maszyn i ludzi. Zmniejszają koszt transferu wiedzy. Nauka obsługi maszyn, sprzętu czy zasad BHP jest tak atrakcyjna, jak gra komputerowa. Startup uczestniczył w 5 edycji programu akceleracyjnego KPT ScaleUP i wdrożył swoje rozwiązanie m.in. w Werner Kenkel.

Inny pomysł na wsparcie pracownicze miała młoda firma Symmetrical Labs Sp. z o.o., która w ramach Accelpoint Sp. z o.o. oraz FPT – Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej pracowała nad usługą Salary Finance. To platforma umożliwiająca pracownikom dostęp do tanich i etycznych produktów finansowych za pośrednictwem ich pracodawców. Dzięki rozwiązaniu pracownicy mogą wypłacić część swojego wynagrodzenia przed terminem przelewu miesięcznej pensji, ale również zaciągnąć kredyt na bieżące potrzeby konsumpcyjne, którego gwarantem będzie pracodawca. Dla podmiotów zatrudniających to jeden ze sposobów na zwiększenie swojej atrakcyjności na konkurencyjnym rynku pracy.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*