Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Potrzebne zmiany na rynku zamówień publicznych i zabezpieczenie firm budowlanych

W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odbyło się spotkanie okrągłego stołu firm budowlanych. Już wcześniej Federacja Przedsiębiorców Polskich wraz z KUKE zwracała uwagę na problemy, z jakimi spotykają przedsiębiorstwa z branży budowlanej. To powtarzająca się po kilku latach sytuacja, która budzi obawy, że zakończy się tak jak w 2012 r. – kiedy firmy, pomimo boomu budowlanego na rynku, zaczęły plajtować na skutek niedoszacowanych przetargów publicznych. FPP wskazuje, że jak najszybciej należy przeprowadzić reformę rynku zamówień publicznych, aby nie powtórzyła się sytuacja z lat 2012-2013.

Fot. YAY Foto/ stevanovicigormutek

– Należy zabezpieczyć polskich przedsiębiorców budowalnych i uporządkować rynek zamówień publicznych w tej sferze. Potrzebne są korekty w prawie – powiedział serwisowi eNewsroom Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) –  W 2008 r. ustawa o zamówieniach publicznych ograniczyła możliwość waloryzacji umów tylko do sytuacji, kiedy zamawiający przewidzi to w kontrakcie. W większości przetargów nie bierze się jednak tego pod uwagę, aby zablokować możliwość renegocjacji umowy. Nowe rozwiązania muszą opierać się o konkrety. Mógłby temu posłużyć indeks cen materiałów budowlanych, aktualizowany przynajmniej raz na miesiąc. W odniesieniu do Kodeksu Cywilnego – w przypadku kwestii, które nie zostały przewidziane za pomocą waloryzacji – należałoby przyspieszyć sprawy cywilne. Dotyczy to spraw szczególnych, jak np. odkrycie wykopalisk w trakcie budowy. FPP i KUKE postulują również obniżenie poziomu gwarancji wykonania usługi z 10 do 5 proc. Zdecydowanie poprawiłoby to poziom płynności firm budowlanych – co dziś stanowi największy problem. Firmy ubezpieczeniowe i banki nie chcą już udzielać gwarancji, ponieważ cały system zapętlił się już tak bardzo, że to one mogą być następne w kolejce do upadłości. Jak najszybciej należy przeprowadzić reformę rynku zamówień publicznych, aby nie powtórzyła się sytuacja z lat 2012-2013 – podsumował Kowalski.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

eNewsroom

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.