Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Są pieniądze na zakładanie firm. Jak zdobyć 87 tys. zł wsparcia?

Są pieniądze na rozkręcenie własnego biznesu w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Do końca czerwca z tej formy finansowania działalności gospodarczej skorzystało 392 młodych przedsiębiorców – dowiedział się portal MamBiznes.pl. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 87 tys. zł.

Brak kapitału na realizację pomysłu to jedna z głównych barier wskazywanych przez młodych, przedsiębiorczych. Właśnie dla taki osób pod koniec 2013 roku wystartował program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, który daje możliwość uzyskania preferencyjnej pożyczki. Inicjatywa skierowana jest do studentów, absolwentów oraz osób bezrobotnych . Od 1 czerwca 2017 r. maksymalna kwota wsparcia na podjęcie działalności gospodarczej wynosi 87 tys. zł (kwota jest 20 krotnością przeciętnego wynagrodzenia za ostatni kwartał roku) . Oprócz dofinansowania biznesu istnieje także możliwość zdobycia 26 tys. zł wsparcia na utworzenie miejsca pracy.

Od początku roku do końca czerwca w ramach Programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” do pośredników finansowych wpłynęło 508 wniosków o pożyczkę na kwotę 35 mln zł. Z nadesłanych biznesplanów wybrano 392 pomysłodawców, z którymi podpisano umowy na łączną kwotę 26,9 mln zł – dowiedział się w resorcie pracy portal MamBiznes.pl.

W całym ubiegłym roku z programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” skorzystało 783 osoby, które dzięki taniej pożyczce założyły firmę. Łącznie do pomysłodawców trafiło 49,8 mln zł finansowania. Na finansowanie pożyczek, do BGK w roku 2016, przekazana została kwota 60 mln zł zgodnie z planem finansowym Funduszu Pracy oraz dodatkowa kwota środków w wysokości 77 mln zł. Łącznie w latach 2014-2016 przekazane zostało 315,4 mln zł. Plan finansowy Funduszu Pracy na 2017 r. nie przewiduje środków dla BGK. Jeśli zaistnieje potrzeba, dodatkowa kwota środków zostanie przekazana do BGK w trakcie roku budżetowego – poinformowano nas w resorcie pracy.

Jak pozyskać wsparcie?

Jakich formalności należy wypełnić, aby otrzymać finansowy zastrzyk? Pierwszym krokiem jest złożenie wypełnionego formularza, który dostępny na stronie wsparciewstarcie.bgk.pl. We wniosku wymagane jest podanie szczegółów dotyczących pomysłu na działalność. Wypełniony wniosek należy złożyć we właściwej dla danego województwa instytucji pośredniczącej w ocenie wniosków i przydzielaniu pożyczek.

„Pierwszy biznes” w pigułce:

– 87 tys. zł pożyczki na założenie firmy
– z programu mogą korzystać studenci, absolwenci(do 4 lat od ukończenia szkoły) oraz bezrobotni
– maksymalny okres spłaty to 7 lat
– możliwa 1-roczna karencja w spłacie kredytu
– oprocentowanie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP a więc obecnie 0,44% w skali roku
– pożyczka zabezpieczona wekslem in blanco oraz poręczeniem

Przeczytaj także: Góra pieniędzy na zakładanie firm. Jest w czym wybierać

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jaga 6 gru 2017 (11:17)

Od niedawna wnioski można składać również przez internet za pośrednictwem www.mfes.pl. Generator wniosków można znaleźć pod adresem: https://www.wsparcie-w-starcie.pl/logowanie. Myślę, że to znacznie ułatwia sprawę :)